زمان انتشار : ۲۳ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۶ | کد خبر : 487413 |

ویترین روزنامه ها/ سوگیری«فرهیختگان» به انتقال آب «خزر به سمنان»/ تحلیل حقوقی«شهروند» از دلایل رواج بازار شرخرها/ توجه خوب«آفتاب یزد» به تبعات انجام کارهای سخت توسط سالمندان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،روزنامه فرهختگان امروز گزارش خوبی از تبعات انتقال آب خزر به سمنان کار کرد و در تیتر انتقادی و خوبی عنوان کرد: «سازمان محیط‌زیست محیط‌زیست را دور زد». در ابتدای این گزارش ابتدا مروری بر سابقه این طرح در دولت های پیشین و چالش های آن داشته و در ادامه به اظهار نظر مخالفان این طرح پرداخته است. روز گذشته محسن موسوی، مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران دوباره با اعلام مخالفت خود با طرح انتقال آب گفت: «کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران در نامه‌ای به سازمان محیط‌زیست با ۹ بند با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور مخالفت کرده بود. هر پنج لیتر آب دریا دو لیتر قابل‌شیرین‌کردن و سه لیتر شورآبه و پساب است. محیط‌زیست باید پیش‌بینی کند با این حجم شورآبه و پساب قرار است چه کار کند. منابع طبیعی نظر کارشناسی و فنی خود را اعلام کرده‌اند اما تصمیم‌گیرنده ما نیستیم که بتوانیم جلوی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور را بگیریم.». از دیگر بخش های این گزارش مصاحبه با مدیران سابق سازمان حفاظت محیط‌زیست بوده که ضمن مخالفت صریح با این طرح توضیح داد«دریاچه خزر یک آبگیر بسته است. همین الان در خلیج‌فارس به خاطر طرح‌های مختلف انتقال و شیرین کردن آب به ‌شدت اکوسیستم منطقه به خطر افتاده با اینکه بسته نیست. اما خزر یک آبگیر بسته است و به ‌شدت این مساله می‌تواند روی حیات این اکوسیستم که بزرگ‌ترین ذینفع آن هم ایران است، اثر منفی بگذارد. مساله دیگر اینکه چون آبگیری است که چند کشور به صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند، شما مطمئن باشید آن کشورها وقتی که این طرح پیش رفت و اجرایی شد و ایران هزینه کرد، آن وقت از ایران باج‌خواهی خواهند کرد و خواهند گفت یا باید طبق قوانین بین‌المللی این طرح را متوقف کنید یا بگذارید ما فلان تحقیق را در آن انجام بدهیم. یعنی به این راحتی‌ها از شر این قضیه گذشت نخواهند کرد. این کار از لحاظ حقوق بین‌المللی ایراد دارد. درواقع ایران مدعی است چون آنها آب را آلوده می‌کنند و منتقل می‌کنند، ما هم آلوده کنیم و منتقل کنیم! ما باید جلوی آنها را بگیریم نه اینکه خودمان هم آن را تشدید کنیم، درنهایت همه ضرر می‌کنیم. همین الان ماهی کیلکا در دریای خزر نابود شده است، فک خزری و بسیاری از ماهی‌ها درحال نابودی است. چنین اکوسیستم لرزانی چگونه می‌تواند توان ورود کلی مواد آلوده و نمکی و سمی را داشته باشد.» البته روزنامه می توانست بدون موضع گیری، به بیان اظهار نظر موافقان این طرح هم بپردازد که مخاطب دلایل موافقان و مخالفان را با هم بخواند و به نتیجه و آگاهی بیشتر برسد.

روزنامه شهروند امروز عکس یک خود را به مسئله جالبی درباره رواج آگهی های عجیب برای استخدام «شرخرها» اختصاص داد و در تیتر خوب و صریحی نوشت:«بازار داغ شرخرها». خبرنگار در همان ابتدا توضیح می دهد که بنابر عقیده کارشناسان حقوقی، زمانبر و پیچیده بودن فرایند های حقوقی و همین طور قرارداد های پر از ایراد و اشکال معاملات، باعث شده است که بازار شرخرها در ایران داغ شود. این گزارش در ادامه به قوانین و قیمت های شرخرها اشاره می کند که جالب است. به دنبال این تعرفه ها، روزنامه با یکی از شرخرها که در اینستاگرام فعالیت دارد و عنوان مشاور امور مالی را به خود داده، گفت و گو کرده است. او درباره دلیل این قیمت ها توضیح داد « این قیمت ها فقط دستمزدها کارهایی است که انجام می دهم. در واقع دستمزد اصلی را وقتی می گیرم که بدهی پرداخت شود و من هم بر اساس مبلغ چک یا سفته دستمزد می گیرم.».عباس تدین کارشناس امور حقوقی درباره رواج پدیده شرخری به شهروند گفته« متاسفانه افزایش چک های بی محل و سفته هایی که مردم بدون هیچ آگاهی و اطلاعی دست دیگران می دهند، باعث افزایش استخدام شرخرها از طرف طلبکاران شده است. قرارداد های اقتصادی معیوب و پر از اشکال از جمله عواملی است که مردم را هر روز بدهکار تر می کند و بازار شرخرها را داغ تر.». گزارش خوبی که روزنامه پیگیر ابعاد حقوقی و تبعات رواج این شغل ها در جامعه شده است.

«سالمند کار» گزارش هشدار دهنده آفتاب یزد درباره افزایش آسیب اجتماعی روی آوردن سالمندان به کار کردن است. روزنامه توضیح داده است: «کافی است در طول روز ساعتی را در مترو سرکنید، آن وقت است که با سالمندانی مواجه می شوید که با وجود سختی های بسیار، اجناسی را در دست گرفته و در حال دستفروشی اند، قشر زیادی از رانندگان اسنپ را هم همین سالمندان تشکیل می دهند، شرکت های خدماتی هم پر از سالمندانی است که به دلایل مختلف در آن مشغول به کار هستند. در خیلی از مواد هم با سالمندانی روبه رو می شویم که گوشه خیابان نشسته اند و تکدی گری می کنند. این ها در شرایطی است که در خیلی از موارد سالمندان در بازارهای بزرگ تهران و شهرستان ها همچنان مشغول کارهایی مثل باربری و … هستند. در روستاها نیز هنوز خیلی از سالمندان در زمین های کشاورزی مشغول کارند. خیلی از سالمندان به شغل های سخت روی آورده اند و کمر خیلی از آن ها زیر بار کار سنگین خم شده است و دست های خیلی از آن ها پینه بسته و وضعیت جسمی شان خیلی تعریفی ندارد اما باز هم کار می کنند تا بتوانند معاششان را تامین کنند.» در ادامه روزنامه در گفتگو با کارشناسان به بررسی دلایل وجود چنین آسیبی پرداخته که کارشناسان مشکلات اقتصادی، هزینه های بهداشت و درمان، افزایش طلاق فرزندان و… را عامل آن دانسته اند و تاکید کرده اند که باید همانند کشورهای توسعه یافته از سالمندان جوان به عنوان افراد باتجربه در مشاغل مختلف استفاده شود نه کارهای سخت و دست فروشی یا تکدی گری.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here