زمان انتشار : ۲۲ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۱۲ | کد خبر : 487382 |

ویترین روزنامه ها/ اعتراض«همشهری» به کنترل های جدید فضای رسانه ای/ نگرانی«همدلی» از افزایش قراردادهای موقت کار

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری گزارشی از ممیزی در فضاهای فرهنگی کشور و فعالیت نهادهای موازی نظارتی در حوزه رسانه کار کرد و در تیتر به «خط قرمزهای پررنگ تر از متن» اشاره کرد. روزنامه علاوه بر توضیح این مسئله که شکل گیری نهادهای موازی نظارتی و دریافت پیامک های متعدد محدودیت و ممنوعیت انتشار مطالب و دریافت توصیه ها از سوی دستگاه های دولتی و غیر دولتی به داستان جدی برای رسانه ها بدل شده است. در ادامه تاکید کرده است که این روزها مطبوعات و رسانه‌ها شاهد این هستند که علاوه بر دستگاه قضا، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، هیأت نظارت بر مطبوعات و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دیگر وزارتخانه‌ها و نهادها هم برای نظارت و کنترل فضای رسانه‌ای کشور پا به میدان گذاشته‌اند و به بهانه‌های مختلف ازجمله «حساسیت‌های شرایط کشور» که بیشتر آنها هم سلیقه‌ای است به رسانه‌ها تذکر داده و یا به قول خودشان توصیه‌های دوستانه می‌کنند. اتفاقاتی که در شرایط کنونی که فضای مجازی با سرعت در حال گسترش و توسعه است، امان از رسانه‌ها بریده و هر روز پیکره آنها را نحیف‌تر می‌کند و اعتماد عمومی را نسبت به آنها مخدوش می‌سازد. در این گزارش همشهری سعی کرد نظر سعید تقی پور، مهدی رحمانیان و عبدالله گنجی درباره پیامد فعالیت نهادهای موازی نظارتی در حوزه رسانه را جویا شود.

روزنامه همدلی عکس یک امروز خود را به گزارشی درباره تاثیر قراردادهای موقت کار بر معیشت دهک های درآمدی ضعیف اختصاص داد و در تیتر نگران کننده ای نوشت:«زندگی روی لبه تیغ بیکاری». گزارشگر در ابتدا سعی کرد مروری بر قراردادهای موقت که بین کارفرما و کارگر در کشورهای توسعه یافته هستند، داشته باشد و بعد در ادامه به تبعات و آسیب های این قراردادها بر زندگی کارگران بپردازد. یکی از نقاط قوت این گزارش، توجه خبرنگار به تاثیرات این نوع قراردادها در ایران است که خود زمینه ساز مشکلات زیادی برای خانواده های کارگری است. «قانون کار باید جراحی شود»، این جمله را معاون دبیر کل خانه کارگری و رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری، به «همدلی»، می‌گوید. در بخشی از این گزارش آمده«حسن صادقی، اگرچه از آن دست فعالان کارگری نیست که مانند بسیاری از تحلیل‌گران خارجی مشکلات اصلی اقتصاد این‌روزها که بخشی از آن در دل معیشت کارگران پنهان شده را ناشی از قراردادهای موقت بداند، اما در میان صحبت‌هایش به مشکلات دیگری اشاره می‌کند که قابل‌توجه است. مشکل امروز اقتصاد و البته جامعه کارگری قراردادهای موقت نیست، بلکه هزاران شغل جدیدی است که در دنیای دیجیتالی امروز متولد شده و بسیاری از افراد را نه تنها با قرارداد موقت بلکه بدون قرارداد راهی بازار کار کرده است. رسانه‌ها، کارگران، کارفرمایان و در کل جامعه باید نگاه احساسی خود را رها کرده و به صورت عقلانی به مشکلات بپردازد، چرا که امروز بسیاری از شغل‌های ایجاد شده در فضای مجازی بدون قرارداد هستند، تا جایی‌که ۹۰۰ هزار شغل را که اصلا معلوم نیست توسط چه افرادی و در کجا در حال انجام است، روی کار آورده است. این ۹۰۰ هزار شغل از کار کردن در نرم‌‎افزارهای رانندگی گرفته تا آشپزی و کار در رستوران‌ها برای تحویل غذا هیچ قراردادی ندارند و برای جلوگیری از آسیب افراد باید قانون کار مطابق با تغییرات روز طراحی شود».

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here