زمان انتشار : ۲۲ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۲۵ | کد خبر : 487349 |

رحمانیان: پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات، یک گام رو به جلو است

شفقنا رسانه- مدیر مسئول روزنامه شرق معتقد است که پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات یک گام روبه جلو و قابل تقدیر است و نباید پایان مسیر فرض شود. از طرفی مباحث مطرح شده در ماده ششم این پیش نویس را سلیقه ای می داند و می گوید که آن ها را یک کارشناس رسانه ننوشته است.

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه «شرق» در بیان ارزیابی پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات در سال ۹۸  به شفقنا رسانه می گوید: به عقیده من این پیش نویس یک گام رو به جلو است. در حقیقت قبلاً در پرداخت یارانه ها، بی نظمی یا نظم فله ای حاکم بود و شاهد افشاگری ها و متعاقب آن نامه وزیر ارشاد خطاب به مدیرکل بازرسی جهت سامان دادن به پرداخت یارانه ها بودیم. به همین دلیل من معتقدم که این پیش نویس یک گام رو به جلو است و باید از این اقدام تقدیر کرد.

او تاکید می کند: مسئله فقط یارانه نیست. بلکه مسئله آگهی های دولتی هم هست که به مراتب مسئله دار تر از مبحث یارانه هاست. می دانید که روزانه آگهی های دولتی به وزارت ارشاد سرازیر می شود و وزارت ارشاد هم براساس سلیقه کارشناسان و مدیران آنجا اقدام به توزیع آن ها می کند. نمی خواهم به توضیح این مسئله بپردازم ولی بحث آگهی ها چیزی کمتر از بحث یارانه ها ندارد و باید برای آن هم چاره ای اندیشید. به هرحال فکر می کنیم این حرکتی که صورت گرفته، خوب و قابل تحسین است ولی مشروط بر این که به عنوان گام اول در نظر گرفته شود و ادامه داشته باشد. به عبارتی پایان مسیر فرض نشود.

رحمانیان در ادامه به بیان نقاط قوت و ضعف این پیش نویس اشاره می کند و توضیح می دهد: مهمترین نقطه قوت این پیش نویس این است که بالاخره نوشته شد. نقطه ضعف آن هم به ماده ششم آن برمی گردد که به نظر من سلیقه ای است. در این ماده  مباحثی گنجانده و تاکید شده که اگر رسانه ای آن ها را در اولویت قرار دهد امتیاز بیشتری می گیرد. اگر توجه کنید مباحث مطرح شده، کیفی هستند و من معتقدم که آن ها را کارشناس رسانه ننوشته است. بلکه به نظر می رسد سلیقه ای انتخاب شده اند.

او انتقاد می کند: همه رسانه ها که نمی توانند به یک موضوع خاص بپردازند. ممکن است بعضی ها مباحث اقتصادی، برخی سیاسی و … کار کنند. براساس موضوع انتشار و کارهای تولیدی است که می توان رسانه را ارزیابی کرد. من فکر می کنم قصد داشتند علاوه بر آیتم کمی، یک آیتم کیفی هم اضافه کنند ولی خب عیار آن پایین است و در حد رسانه های جدی امروز ما نیست.

رحمانیان انتقادهای برخی از مدیران رسانه ها درباره نظم در انتشار و انتشار در ۳۱ استان را قبول ندارد و می گوید: شما رسانه را به نیت مخاطب منتشر می کنید اگر بنا گرفتن یارانه باشد، چرا باید رسانه ای که مخاطب ندارد منتشر شود؟ نباید رسانه را به نیت گرفتن یارانه منتشر کرد. از طرفی این یارانه از ابتدا با عنوان یارانه کاغذ در نظر گرفته شده است. اینکه عده ای انتقاد می کنند، چرا الزام شده تا نسخه چاپی به شهرستان ها برسد قابل توجیه نیست. خب یارانه کاغذ را به رسانه چاپی می دهند.

او ادامه می دهد:  اگر روزنامه ای  سراسری هر روز  در ۳۱ استان منتشر نمی شود، چرا اسم خود را روزنامه سراسری می گذارد؟ اتفاقاً نقطه ضعف این بخش را در این مسئله می بینم که گفته شده روزنامه سراسری باید ۹۰ درصد نظم در انتشار داشته باشد. به عقیده من روزنامه ای که ۱۰۰ درصد نظم در انتشار نداشته باشد، اصلا نباید اسم آن را روزنامه گذاشت. چون من دیدم برخی از روزنامه ها پنجشنبه ها یا بین تعطیلی ها منتشر نمی شوند. خب این کار در نظام حرفه ای درست نیست.

با این حال بهترین روش حمایت از رسانه ها چیست؟ مدیر مسئول روزنامه شرق پاسخ می دهد: ما باید یارانه ها را برای مدتی حذف کنیم تا ببنیم کدام رسانه می تواند برای مدتی سرپا بماند. بعد از آن به رسانه هایی که می مانند متناسب با وزن کیفی شان کمک کنیم. در دنیا هم به رسانه ها کمک می کنند ولی فله ای نیست و حساب و کتاب دارد.

مطالب مشابه:

صالح آبادی: اختصاص ضریب کیفی، مهم ترین شاخصه شیوه نامه جدید یارانه مطبوعات است

سردبیر «سیاست روز»: شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات برای بسیاری از روزنامه‌ها هزینه زاست

سردبیر «همشهری»: به جای پرداخت یارانه به فکر تقویت جایگاه حرفه ای خبرنگاران باشیم

بهروز بهزادی:  یارانه رسانه ای فساد آور است

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here