زمان انتشار : ۲۱ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۳ | کد خبر : 487304 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل جامع«اعتماد» به اهداف سفر«عمران خان» به ایران/ مشاغل عجیب و غریب به روایت«خراسان»/ انتقاد صریح«ابتکار» به برون سپاری آموزش زبان‌های خارجی

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، قرار است امروز عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران سفر کند. این خبر به صفحه یک روزنامه‌ها آمد. یکی از گزارش های تحلیلی خوب امروز درباره اهداف این سفر به روزنامه اعتماد تعلق دارد که روزنامه با اشاره به تلاش عمران خان برای مذاکره بین ایران و عربستان در تیتر مطرح کرد:«پاکستان از عهده میانجی گری برخواهد آمد؟» سوال مهمی که روزنامه با آوردن پیشینه خبر کاملی از رابطه ایران، عربستان و پاکستان به آن پاسخ جامعی داده است. گزارشگر در ابتدا سعی کرده مروری بر تنش ها و تعاملات و چگونگی قطع رابطه ایران و عربستان داشته باشد و در ادامه به ماموریت خود خوانده عمران خان اشاره کند. در بخشی از این گزارش آمد:« پاکستان در حالی به دنبال میانجی‌گری میان ایران و عربستان است که این کشور به کمک‌های مالی و همچنین واردات نفت از عربستان به‌شدت وابسته است. از دیرباز جمعیتی از سربازان ارتش پاکستان در پایگاهی در عربستان مستقر هستند و مسوولیت تعلیم نیروهای دفاعی سعودی را برعهده دارند. ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک پاکستان با ایران و همچنین جمعیت قابل توجه شیعیان در پاکستان از مجموعه عواملی است که اسلام‌آباد را نگران تنش میان تهران و ریاض می‌کند. پاکستان بیم این را دارد که آغاز منازعه مستقیم میان ایران و عربستان، اسلام‌آباد را در موقعیت گریزناپذیر انتخاب میان تهران یا ریاض قرار بدهد. پاکستان در سال‌های اخیر به دلیل وابستگی مالی به عربستان و همسایگی با ایران از دخالت مستقیم در منازعه‌های غرب آسیا پرهیز کرده و به همین دلیل از پیوستن به ائتلاف سعودی برای جنگ در یمن هم سر باز زد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که همین سیاست محافظه‌کارانه پاکستان در قبال ایران و عربستان، به این کشور ظرفیتی برای میانجی‌گری داده است.»

«پول درآوردن های عجیب» تیتر جالب روزنامه خراسان است که به بررسی شغل هایی در جامعه پرداخته که در گذشته خیلی رایج نبوده اند اما الان به خاطر موقعیت بیکاری در کشور به این شغل ها روی آوردند. روزنامه سعی کرده هر بخش از این شغل ها رو به صورت جداگانه تعریف و ویژگی ها آن را بیان کند. شغل هایی که امکان دارد خواننده در نگاه اول بخندد. اما در پایان از اوضاع نابسامان شغلی در کشور خبر می دهد که باعث تأسف می شود. یکی از نقاط ضعف این مطلب کپی کردن آن از سوی رسانه های دیگر است. در حالیکه خراسان می توانست با بهره گیری از همین سوژه گزارش میدانی از این شغل ها تهیه کند و با افراد شاغل در این حوزه ها صحبت کند که هم برای مخاطب تازگی داشته باشد هم جذابیت.

روزنامه ابتکار در گفتگو با کارشناسان به بررسی تبعات و آسیب‌های طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس برای برون‏ سپاری آموزش زبان‌های خارجی پرداخت و در تیتری سوالی و البته کوبنده نوشت: «مافیای «زبان» در راه است؟». روزنامه در بخشی از مطلب توضیح داد که به موجب طرح اخیر مجلس، اختیاری‏ شدن آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی، غیر‏انگلیسی و خارج شدن آن‌ها از محیط مدرسه و سپرده شدن به آموزشگاه‌های آزاد و قرار گرفتن هزینه آموزش آن‌ها برعهده دانش‌آموزان، زنگ‌های خطر را برای ایجاد یک رانت و مافیای جدید به صدا در‏آورده‌اند و علاوه بر آن توضیح داده است که این طرح سبب افزایش بی سوادی دانش آموزان می شود.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here