زمان انتشار : ۲۰ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۹ | کد خبر : 487221 |

انتشار مشهورترین روزنامه مالایی‌زبان مالزی متوقف شد

شفقنا رسانه-انتشار Utusan Malaysia، مشهورترین روزنامه مالایی‌زبان مالزی متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز ۱۰ اکتبر یکی از بزرگترین گروه‌های رسانه‌ای مالزی با مالکیت روزنامه Utusan Malaysia  با سابقه ۸۰ ساله و kosmo  با سابقه ۱۵ ساله به فعالیت خود پایان داده و توقف انتشار روزنامه‌های خود را اعلام کردند. همچنین ۶ ماه پیش، یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های تامیل زبان مالزی، Tamil Nesan، نیز با همین سرنوشت روبه‌رو شد.

روزنامه اتوسان مالزیا، که سخنگوی حزب آمنو به شمار می‌رفت، نخستین بار توسط یوسف اسحاق که بعدا به عنوان اولین رییس جمهور سنگاپور انتخاب شد، در سال ۱۹۳۹ در سنگاپور به زبان جاوی و با عنوان Utusan Melayu منتشر شد. در طول زمان اشغال مالزی و سنگاپور توسط ژاپن این روزنامه انتشار خود را به صورت موقت تعطیل و در سال ۱۹۵۹ فعالیت خود را به مالزی انتقال داده و از اول سپتامبر ۱۹۶۷ در مالزی با نام Utusan Malaysia  انتشار وسیع خود را آغاز کرد.

باتوجه به حمایت‌های مالی حزب پرقدرت آمنو از این روزنامه و متقابلا دفاع بی چون و چرای روزنامه از سیاست‌های حزب حاکم آمنو در سال‌های گذشته، این روزنامه در مطبوعات مالزی رسانه‌ای پیشرو بشمار می‌رفت و در سال ۱۹۹۷ به عنوان اولین روزنامه آنلاین مالزی و با عنوان Utusan Malaysia On-Line فعالیت خود را در دنیای دیجیتال ادامه داد.

تیراژ روزانه اوتوسان مالزی در دهه ۱۹۹۰ به ۳۵۰،۰۰۰ نسخه در روز می‌رسید و به عنوان  یکی از بزرگترین روزنامه‌های مالزی شناخته می‌شد. این تیراژ در سال ۲۰۰۴ حدود ۲۵۰،۰۰۰ کاهش یافته و در نیمه اول سال ۲۰۱۶ به ۱۴۴.۴۳۸ نسخه کاهش یافت. Mingguan Malaysia ، چاپ آخر هفته این روزنامه (یکشنبه‌ها)، دارای تیراژ ۳۱۳،۴۹۵ در نیمه اول سال ۲۰۱۶ بود که آن را به محبوب‌ترین و پر تیراژترین روزنامه به زبان مالایی تبدیل کرد.

 این تیراژ تا آخرین روز انتشار Utusan Malaysia  ادامه داشت ولی پس از شکست حزب آمنو در انتخابات ۲۰۱۸ و مشکلات اقتصادی پیش آمده در ماه‌های اخیر، منجر به تصمیم هیئت مدیره مؤسسه برای توقف انتشار این روزنامه قدیمی در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ شد.

تحلیل گران رسانه‌ای دلایل افول این روزنامه قدیمی و باسابقه مالزی را دخالت سیاست مداران حزب آمنو و حمایت تمام عیار وعدم رعایت بی طرفی رسانه‌ای این رسانه در حمایت از حزب مالایی آمنو در طول سال‌های گذشته به خصوص در دوره رهبری حزب مالایی تبار آمنو می‌دانند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here