زمان انتشار : ۲۰ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۲ | کد خبر : 487217 |

ویترین روزنامه ها/ پرداخت تک بعدی و طولانی«فرهیختگان» به وضعیت عدالت آموزشی/ تلاش «کیهان» برای دو قطبی سازی از حضور زنان در دو اجتماع اربعین و ورزشگاه

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، یکی از مطالب خوب امروز فرهیختگان مصاحبه با هامون سبطی دبیر کار گروه آموزش دیده بانی شفافیت و عدالت است که به وضعیت عدالت آموزشی در ایران و پیشنهادهایی برای علاقه مند کردن دانش آموزان به دانایی و علم پرداخته و در تیتری به نقل از او نوشت:« برنامه های کنکوری صدا و سیما عامل اصلی فساد آموزشی است». در بخشی از این گفت و گو سبطی به اصل وجود عدالت آموزشی در ایران انتقاد های جدی را وارد می کند و معتقد است که دلیل اینکه عدالت آموزشی در ایران وجود ندارد، اقتصاد است. بودجه لازم برای اینکه معلم کارآمدی تربیت و راهی مناطق محروم شود، وجود ندارد. او توضیح داد« در سیستم بهداشت می‌بینیم که به زور این کار را انجام می‌دهند که با اعتراض هم روبه‌رو است. پزشک ما را به منطقه‌ای می‌فرستند که حداقل امکانات زندگی برای او و خانواده‌اش وجود ندارد و می‌بینیم که او به هر نحوی می‌خواهد از آنجا بیرون بیاید و حق هم دارد اما سیستم بهداشت در این زمینه گلوگاه‌هایی دارد، مثلا اگر آن مسیر را پزشک طی نکند نمی‌تواند مطب بزند ولی در سیستم آموزشی ما معلمی برای معلمان گرامی ما در آینده آنقدر درآمدساز نیست که اگر بخواهند به زور او را به جایی بفرستند که اصلا امکانات در حد انتظار او نیست، نگوید عطایتان را به لقایتان بخشیدم!». این کارشناس آموزشی در ادامه به راه‌های کم‌هزینه توسعه عدالت آموزشی و نقش برخی نهادهای حاکمیتی ازجمله صداوسیما اشاره کرد و گفت: «برای برقراری عدالت آموزشی راه‌های کم‌هزینه و خیلی خوبی داریم که فراموش شده است. یکی از راه‌های کم‌هزینه و خوب استفاده از صداوسیماست. حالا اگر با صداوسیما نمی‌توان تعامل کرد (چون خود برنامه‌های مشارکتی صداوسیما عامل اصلی فساد آموزشی در این چند سال شده) از شرکت‌های مخابراتی و فضای اینترنتی استفاده شود. واقعا در تعجب هستم، چرا نهاد ریاست‌جمهوری دست به چنین کاری نمی‌زند؟ یعنی از معلمان باتجربه و شریف که سابقه علمی و سابقه کاری مشخص و شفافی دارند دعوت کند با هر هزینه‌ای که آنها می‌گویند، برنامه ضبط کند، مگر چقدر می‌شود؟ و چه بسا خیلی از آنها حاضر باشند به صورت خداپسندانه کار کنند و آموزش سالم را در اختیار همه بچه‌های کشور قرار دهند.». اگر چه دغدغه روزنامه در بررسی وضعیت عدالت آموزشی قابل تحسین است. اما اینکه تنها به یک کارشناس اکتفا کرده باعث انعکاس نظراتی خاص در این حوزه می شود. با توجه به اهمیت موضوع و فراگیر بودن آن، روزنامه می توانست در قالب گزارش میدانی به داخل مدارس رفته و ضمن گفت و گو با معلمان و دانش‌آموزان، با چند صاحب نظر دیگر هم صحبت کند. چنین مصاحبه های طولانی با یک نفر قطعا از حوصله مخاطب خارج است.

بیشتر روزنامه های امروز در مطالبی جداگانه به باز شدن درهای ورزشگاه آزادی بر روی زنان و شادی دیدن فوتبال در آنجا و نیز شور و اشتیاق زائران اربعین و جمعیت بالای آن ها اشاره کردند. اما آنچه محل بحث است نگاه روزنامه کیهان به این دو و ساختن دوقطبی از آن ها است. به طوری که کیهان عکس یک خود را به تصویر زنان زائر اربعین و زنان وزرشگاه آزادی اختصاص داد و از اولی با عنوان «راهیان آزادگی» و دومی «قربانیان آزادی» نام برد و با محو کردن چهره آن ها اینگونه به مخاطب القا کرد که اشتباه بزرگی مرتکب شده اند. سوای موافق یا مخالف بودن روزنامه برای حضور زنان در ورزشگاه چنین پرداختی به این دو موضوع، حرکت درستی نیست و رسانه نباید سعی در دو قطبی سازی داشته باشد. باید توجه داشت چارچوب بندی و چارچوب سازی ایدئولوژیکی از حضور زنان در دو اجتماع متفاوت از سوی روزنامه کیهان، می تواند منجر به ایجاد شکاف در دو سر طیف و انگاره سازی منفی از هم شود. همچنین اگر این زنان «قربانی آزادی» که کیهان از آن ها یاد کرده است، در طی روزهای باقی مانده چند درصد آن ها در راه کربلا قدم بردارند آن وقت برداشت کیهان چه می تواند باشد؟

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here