زمان انتشار : ۱۹ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۶ | کد خبر : 487169 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از مصطفی لشگری؛ فعال رسانه ای

مصطفی لشگری؛ فعال رسانه ای/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه- شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورودشان به عرصه خبررسانی علاوه بر بازتابی از چالش‌ها و مسائل آنان در زمان خود، می‌تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه‌ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره گیری خبرنگاران، می‌تواند برای مدیران رسانه‌ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و انتشار مطالب اثرگذار قدم بردارند.

این بار شفقنا میزبان مصطفی لشگری از فعالان رسانه‌ای حوزه ورزشی بود. او کارش را با خبرنگاری در حوزه ورزش شروع می کند و همزمان با راه اندازی بخش ورزشی در خبرگزاری ایسنا مشغول به کار می شود. آنگونه که خود روایت می کند به خاطر علاقه اش به خبرنگاری وارد این حرفه شده و قبل از فعالیت در ایسنا در هفته نامه «پهلوان» دست به قلم بوده است. همچنین در یک انتشاراتی، کتابچه هایی درباره زندگی نامه ورزشکاران تهیه می کرد. به همین خاطر با آمادگی نسبتا بالایی وارد ایسنا می شود.

لشگری روایت می کند که آن زمان چون رسانه های زیادی نبودند تا با ایسنا رقابت کنند، به صورت شبانه روز در حال تولید و تهیه اخبار در حوزه های گوناگون بود. او تعریف می کند: « یادم هست با خودم همیشه یک واکمن داشتم که شب ها با خود به خانه می بردم و صبح زود که می خواستم به خبرگزاری بیایم اخبار ورزشی که از رادیو پخش می شد را ضبط می کردم و بعد همان اخبار را اگر سوخته نبود، پیاده و تنظیم می کردم. خب این کار باعث آشنایی بیشتر ما با اخبار مرتبط به حوزه ورزش و نهادهای مهم می شد و از طرفی دیگر خود مخاطبان ما هم به اطلاعات بیشتری دست پیدا می کردند.»

این فعال رسانه ای می گوید که بعد از المپیک سیدنی۲۰۰۰ ایسنا قوت بیشتری می گیرد. تحلیل بازی های این المپیک و گرفتن مصاحبه های متعدد با کارشناسان از عواملی بوده که باعث دیده شدن بیشتر این رسانه و جذب مخاطب به سمت آن می شود.

لشگری معتقد است تا سال ۹۵ سرویس ورزشی خبرگزاری ایسنا جزء پربازدیدترین بخش های خبری در این خبرگزاری بود. او مهم ترین دلیل این اتفاق را جنجالی بودن اخبار این حوزه و عملکرد خبرنگاران ورزشی در ایسنا می داند.

او علاوه بر فعالیت در خبرگزاری ایسنا، در سال ۹۰ دبیر مجله همشهری محله در منطقه ۱۰ می شود و حدود یک سال و نیم در آنجا فعالیت می کند. دبیری بخش ورزشی در موسسه تبیان از دیگر فعالیت های اوست.

بااینکه عاشق کارش بود و هیچگاه در ذهنش نمی گنجید که روزی  از ایسنا برود اما به خاطر حاکم شدن فضای مدیریتی جدید مجبور به قطع فعالیت با این رسانه، و از سال ٩۴ تا ۹۶مدیر روابط عمومی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور می شود. او در حال حاضر مدیر روابط عمومی و ارتباطات شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران است.

لشگری به وضعیت رسانه های امروز انتقاد دارد و می گوید: « متاسفانه رسانه ها ما فاقد نوآوری و مهارت هستند. همه سعی در بازتاب  اخبار تکراری دارند. وقتی انگیزه و آموزش در تحریریه ها نباشد و خبرنگاری با عشق و علاقه دست به قلم نشود، وضعیت بهتر از این نمی شود.»

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here