زمان انتشار : ۱۸ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۰ | کد خبر : 487109 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ تحلیلی«همشهری» به چگونگی افزایش رقم قبض های برق/ انتقاد تند«آفتاب یزد» به اخبار صدا وسیما درباره «کافه گردی جوانان»/ اعتراض صریح «ابتکار» به محدودیت های به وجود آمده در ورزشگاه برای زنان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، همشهری در یکی از مطالب فرعی خود، گزارشی تحلیلی تهیه کرده که نشان می دهد چگونه رقم قبض های برق افزایش یافته است. با توجه به اینکه وزیر نیرو و سخنگوی صنعت برق در ۲ هفته اخیر بارها افزایش رقم قبض های برق را تکذیب کرد، همشهری در اقدامی خوب به دنبال پاسخی برای این ابهامات رفت و در تیتری کنایه آمیز نوشت:«اسرار شعبده بازی در قبض برق». در بخشی از این بررسی ها، همشهری توضیح داد« رقم قبض برق نسبت به دوره مصرف سال گذشته تغییر محسوسی داشته است. علت چیست؟ چه کسی راست می گوید؟ تغییر تعرفه برق بر اساس مصوبه ای که هیات وزیران در بهار امسال تصویب کرده بود و همزمانی آن با تصمیم وزارت نیرو برای حذف قبض های کاغذی، این شائبه را ایجاد کرده بود که شرکت های توزیع برق در سراسر کشور، در محاسبه قیمت برق مصرفی با تغییر فرمول و شعبده بازی در نحوه محاسبه قبض ها عملا مبالغ بالاتری را به مشترکان برق سراسری تحمیل می کنند.» گزارشی خوب، که دلیل افزایش قیمت برق را به مخاطب نشان می دهد و پرداخت روزنامه برای یافتن ابهامات نیازهای اساسی مردم، می تواند مخاطب را به سمت و سوی رسانه های رسمی داخل کشور بکشاند.

روزنامه آفتاب یزد امروز مسئله مهمی را به تیتر یک خود آورد و در واکنش به اخبار شبکه دوم سیما درباره کافه رفتن جوانان و انتقادهای صدا و سیما به این حرکت جوانان در تیتری معمولی و سوالی عنوان کرد:«جوانان کافه هم نروند؟». چندی پیش اخبار ۲۰:۳۰ «کافه گردی» جوانان را نوعی آسیب و معضل اجتماعی تلقی کرد و آفتاب یزد با موضع گیری علیه این برنامه صدا و سیما، سراغ امیر محمود حریر چی رفت. او درباره این مسئله و نتایج چنین برخورد هایی با جوانان توضیح داد:« برای من جای سوال دارد که چرا وقتی چنین نسخه هایی می پیچند، جایگزینی برای جوانان تعیین نمی کنند؟ این طور که این ها رفتار می کنند انگار جوان نیاز به هیچ اوقات فراغتی ندارد و هیچ تفریحی لازم ندارد. بنابراین اگر چنین سرگرمی را خودش پیدا کند، ما باید به آن انگ معضل اجتماعی بچسبانیم. افرادی که کافه رفتن را معضل اجتماعی می دانند چرا نمی آیند جوانان را راهنمایی کنند که چطور تفریح کنند؟ کنسرت های خیابانی که مجوز ندارند، کنسرت های خوانندگان هم که یا تعطیل می شوند و یا آنقدر گران هستند که جوانان نمی توانند بروند، سایر تفریحات هم به همین منوال. جوانان چه باید انجام دهند؟ باید کنج خانه بنشینند و مدام سرگرم اینترنت و فضای مجازی باشند؟»

یکی از سوژه های خوب و البته جالب روزنامه ایران موضوع « میلیاردرهای معترض» است که به قطع یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی خود اعتراض کردند. روزنامه ضمن اینکه دید کامل و جامعی از پروژه «هدفمندی دوباره یارانه‌ها» و نتایج بررسی ها به مخاطب ارائه داده است در بخشی از گزارش توضیح داد: «طبق اعلام رسمی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه، از ۷۰۰ هزار نفری که در مرحله نخست یارانه آنها قطع شده است، شش درصد اعتراض کرده‌اند. بنابراین مجموع معترضان به ۴۲ هزار نفر می‌رسد. در میان همین ۴۲ هزار نفر شگفتی‌های زیادی وجود دارد، از مدیرکل دولتی و کارخانه دار تا فردی که گردش مالی ماهانه آن ۲۰۰ میلیون تومان بوده است. اما این تمام شگفتی‌های شناسایی پردرآمدها نیست؛ بررسی شاخص‌های مورد نظر برای شناسایی دهک‌های بالا به موارد جالبی نیز رسیده است؛ ۳۲۰ هزاربیمه شده کارگری که اصلاً کارگر نبودند و ۴۰ فوتی کمیته امداد که فوت آنها ثبت نشده است. از طرفی هر فردی که نسبت به قطع یارانه خود اعتراض دارد، اجازه بررسی تراکنش‌های بانکی خود را می‌دهد که بر اساس معدل گردش حساب بانکی، سود بانکی، میزان واریز و مانده حساب مورد رسیدگی قرارمی گیرد. اما پس از بررسی تراکنش‌های بانکی معترضان ردپای حساب‌های اجاره‌ای و همچنین کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف و غیرواقعی دیده می‌شود. یکی از معترضان به قطع یارانه خود نیز بساز و بفروشی است که گردش مالی ماهانه او ۲۰۰ میلیون تومان بوده است. کارخانه‌داری با گردش مالی ماهانه یک میلیارد تومان هم از جمله کسانی است که به حذف یارانه خود معترض است». روزنامه تاکید کرد:« براساس گفته مسئولان افرادی به قطع یارانه خود اعتراض کرده‌اند که به معنای واقعی کلمه جزو میلیاردها محسوب می‌شوند مانند فردی که در یکی از پاساژهای تهران بیش از ۲۰ میلیارد تومان تراکنش سالانه و ماهی ۲۰۰ میلیون تومان تراکنش دارد.»

ابتکار عکس یک خود را به اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی به فروش محدود بلیط برای زنان بر خلاف نظر صریح فیفا، انتشار تصاویر حصارکشی جایگاه زنان و جدا کردن کامل جنسیتی ورودی و پارکینگ برای زنان و مردان اختصاص داد و در تیتری عالی و متناسب با عکس از «حصارهای «آزادی»!» نوشت. تیتر دو کلمه ای انتخاب شده گویای عکس و عکس انتخاب شده هم به مراتب گویای نوع آزادی هدیه داده شده به زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی است. به عبارتی عکس انتخاب شده گویای نوعی آزادی دادن است که خود محدودیت های دیگری را به همراه دارد. پس اگر چه هنوز مسئله ورود به ورزشگاه با سخت گیری فیفا و مطالبه گری زنان در اول راه است اما ایجاد صورت مسئله های دیگری از جمله حصار کشی (برخی آن را آزادی در قفس تعبیر کرده اند)، تفکیک جنسیتی و … با روح و روان آزادی چه در ورزشگاه آزادی و چه در جاهای دیگر سنخیت ندارد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here