زمان انتشار : ۱۵ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۸ | کد خبر : 486932 |

ویترین روزنامه ها/ موضع گیری «کیهان» علیه ورود زنان به ورزشگاه آزادی/ گزارش تکان دهنده«آفتاب یزد» از سایه مرگ خاموش بر سالمندان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، تیم ملی فوتبال ایران هجدهم مهر ماه در ورزشگاه آزادی به مصاف کامبوج می رود. در این بازی برای اولین بار بعد از انقلاب زنان این فرصت را پیدا کردند تا بلیت بازی را بخرند و به ورزشگاه بروند. به همین خاطر، زنان توانستند از یک هفته قبل بلیت بازی را تهیه کنند و گویا بدون هیچ گزینشی وارد ورزشگاه شوند. هر چند این موضوع بعد از اعتراض سال ها زنان و فشار فیفا عملی شد. ولی برخی از رسانه ها نسبت به این مسئله واکنش منفی داشتند. روزنامه کیهان نمونه ای از همین رسانه هاست که تیتر یک خود را به گزارشی میدانی از دیگر مطالبات زنان اختصاص داد و در تیتری موضع گیرانه نوشت:«مطالبات واقعی زنان را در هیاهوی استادیوم پنهان نکنید». روزنامه سعی کرد با تمرکز بر خواسته های مختلف بانوان، این مسئله را به مخاطب القا کند که ورزشگاه رفتن زنان اتفاق مهمی نیست و جز اولویت های اصلی آنان نمی باشد. هر چند پیگیری و مطرح کردن رسانه ها در بیان نیازهای نیمی از جمعیت، قابل تحسین است و نیازمند توجه جدی سیاست گذاران می باشد. اما نباید موضوع ورود زنان به ورزشگاه منافاتی با دیگر مطالبات آنان داشته باشد و آن را سطح پایین و فقط برای خانواده های پولدار جلوه داد. چرا که تماشای بازی فوتبال برای هر نوع تماشاچی نوعی تخلیه هیجان و نیاز مهم است. در بخشی از روزنامه آمده«تقلیل ساعت کار زنان شاغل، بازنشستگی پیش از موعد، ممنوعیت کار شبانه، حضور نمایندگان زنان کارگر در شورای عالی کار، اجرای کامل طرح مرخصی ۹ ماهه زایمان و… از جمله درخواست‌های مهم زنان شاغل است. همچنین فراهم شدن زمینه ازدواج آسان و خدمات مناسب برای فرزندآوری بی‌دغدغه، توجه به بهداشت و درمان، معیشت و سطح زندگی زنان و خانواده‌ها،‌اشتغال مناسب با کرامت زنان و توجه به زنان بی‌سرپرست یا بد سرپرست و… از دیگر موضوعات حوزه زنان است که نیازمند توجه ویژه و سرمایه‌گذاری دولت است. اما با وجود این نیازها و مطالبات، این روزها پس از یک دوره حاشیه سازی و تمرکز عجیب مدیران حوزه زنان بر روی طرح ورود زنان به ورزشگاه به جای وظایف اصلی، ظاهرا این موضوع در مسیر اجرا قرار گرفته و در بازی آینده تیم ملی فوتبال زنان به ورزشگاه می‌روند.»

«خودکشی بی‌صدا» سوژه مهم و نگران کننده روزنامه آفتاب یزد درباره رواج پدیده سالمند آزاری که منجر به خودکشی سالمندان با عدم مصرف داروهای تجویز شده شان می شود. روزنامه توضیح داده است که «وقتی از شیوع خودکشی در سالمندان حرف می‌زنیم منظور خودکشی لحظه‌ای برای جلب توجه بیشتر یا پایان بخشیدن به زندگی بر اثر احساسات هیجانی نیست، سالمندان با امتناع از مصرف دارو‌های ضروری، خود را وارد ورطه خودکشی می‌کنند و این کار به قدری آرام و بی صدا انجام می‌شود که کسی متوجه خودکشی آن‌ها نمی‌شود و از طرفی آن قدر ادامه پیدا می‌کند که بیماری بر سالمند غلبه کرده و او را از پا در بیاورد. شیوع خودکشی در سالمندان پدیده‌ای است که این روزها متخصصان آن را در حال افزایش می‌دانند و معتقدند که باید بررسی و پژوهش عمیقی درباره آن اتفاق بیفتد.» و در بخش دیگری از این مطلب هم میر محمود حریرچی؛ جامعه شناس و آسیب‌شناس اجتماعی انتقاد کرده است که «سالمند وقتی نادیده گرفته می‌شود و تحقیر می‌شود به خودکشی رو می‌آورد، دولت که به طور کلی از رسیدگی به سالمندان چشم بسته است و مسئولیت آن‌ها را بر عهده خانواده‌ها گذاشته است، از طرف دیگر اکثر غریب به اتفاق سالمندان مورد آزار قرار می‌گیرند و خیلی از آن‌ها حتی مورد آزار فیزیکی هم قرار می‌گیرند. این موضوع به جایی می‌رسد که از استفاده دارو‌های ضروریشان امتناع می‌کنند تا به سمت مرگ بروند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here