زمان انتشار : ۱۴ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۰۰ | کد خبر : 486886 |

عکس های منتخب روز/ نگاه تیز بین عکاس «ایرنا»به ثبت گیاه دارویی «سقز»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های ایرنا و مهر است.
به گزارش شفقنا رسانه، گزارش تصویری امین رحمانی از «کاروانسرای سنگی تی تی» در خبرگزاری ایرنا به دلیل سوژه پردازی، زاویه دید عالی عکاس و انتخاب نمای زیبا مورد توجه قرار گرفت. علاوه بر جلوه های زیبای این طبیعت بکر، توجه به اینکه کاروانسرا در گذشته برای توقف و استراحتگاه مسافران بین دو شهر دیلمان و لاهیجان ساخته شده، از تیزبینی این عکاس است.
احمد ریاحی دهکردی عکاس خبرگزاری ایرنا توانست عکس های خوبی از «سقز شیره درخت بنه» کار کرد که از منظر سوژه پردازی و کادر و ترکیب بندی مورد توجه قرار گرفت. هر چند توجه به منابع طبیعی در سایر استان ها می تواند یکی از سوژه های خوب برای عکاسان باشد. اما عکاس علاوه بر ثبت تصاویر این محصول، می توانست از برداشت تا تولید آن را هم به ثبت برساند که برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته باشد. در توضیح این عکس آمده«سقز، صمغی به رنگ سبز خیلی روشن، غلیظ و بسیار چسبنده است که استفاده دارویی فراوان داشته و برای درمان ناراحتی های گوارشی استفاده می شود. در میان جنگل های رشته کوه های زاگرس درختی وجود دارد که آن را پسته وحشی یا بنه می ‏نامند که نام علمی آن Pistaciaatlantica بوده و در زبان محلی به آن بنه گفته می‏ شود. بنه درختی مقاوم است که از اهمیت زیادی برخوردار بوده و دیر زیست است و در شرایط مناسب تا ۳۰۰ سال و یا حتی بیشتر عمر می کند. درخت بنه منبع تولید شیره سقز است که از آن به‌عنوان آدامس کوهی نیز یاد می‌کنند. در صورت بهره‌برداری اصولی سقز منبع مناسب درآمد برای بهره‌برداران محلی است.
برخی از تصاویر گزارش عباس پوستین دوز، عکاس خبرگزاری مهر از « صبحگاه مشترک پلیس استان اصفهان به مناسبت هفته ناجا» به دلیل در لحظه بودن عکس و سرعت عمل عکاس مورد توجه قرار گرفت.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here