زمان انتشار : ۱۴ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۶ | کد خبر : 486867 |

ویترین روزنامه ها/ پیشنهاد کارساز «ایران» به تازه واردها در بازار بورس/ جای خالی مطالب تولیدی در صفحه یک«ستاره صبح»/ گزارش نگران کننده «جام جم» از تبعات کار قاچاق سوخت در جنوب شرق کشور

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «موج تازه وارد ها در بورس» گزارش خوب روزنامه ایران از حضور گسترده مردم در کارگزاری های بورسی است. با توجه به شرایط اقتصادی و نوسان های سرمایه گذاری در ایران، پرداخت یک روزنامه رسمی به این تغییرات و تجربه مردم در این بازار می تواند در آگاه بخشی به مردم نقش موثری داشته باشد. از نقاط قوت این مطلب، گزارش میدانی خبرنگار در کارگزاری های بورس و پرس و جو از افراد تازه وارد به این بازار است. خواندن هر کدام از تازه وارد ها نشان از وضعیت اقتصادی کشور و تجربه نداشتن مردم در این بازار است که می توان متوجه کارشناسان و حرفه ای های این حوزه شود تا مردم را با چند و چون خرید سهام های پر بازده آشنا کنند. در پایان این گزارش خبرنگار به نکته خوبی اشاره کرد و پیشنهاد داد«هرچند روند صعودی شاخص کل بورس تهران در ماه‌های اخیر این بازار را جذاب کرده و تعداد متقاضیان برای ورود به این بازار افزایش یافته است ولی کارشناسان به‌ تازه واردها توصیه می‌کنند که با احتیاط گام بردارند. به غیر از حرفه‌ای‌ها که می‌دانند چه سهمی را بخرند و بفروشند، پیچیدگی‌های بازار سرمایه و ضرورت برخورداری از اطلاعات، خطرهایی هم برای غیرحرفه‌ای‌ها دارد. اما این به معنای این نیست که این بازار محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست چرا که با روش درست تازه‌واردها هم می‌توانند از رشد این روزهای بورس نفع ببرند.»

روزنامه ستاره صبح امروز صفحه خوبی نبست و سعی کرد اغلب مطالب خود را به خبرهای غیر تولیدی که برگرفته از سایر رسانه هاست اختصاص دهد. هر چند هر رسانه ای ناگزیر به انعکاس اخبار دیگر رسانه هاست اما این بدان معنا نیست که آن خبر را تمام و کمال تکرار کنند بلکه روزنامه ها می توانند  اخبار دیگر رسانه ها را از دید تحلیلی بازتاب دهند. این روزنامه در تیتر یک به نقل از ایسنا نوشت «بالغ بر ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰» هر چند این مبلغ به فاش کردن یک عضو هیئت عالی حل اختلاف سران قوا درباره رقم یارانه پنهان بوده، ولی اینکه روزنامه مبلغ بالایی را به صورت عددی ذکر کرده که امکان خواندنش برای یک مخاطب عام سخت است و بدون رو تیتر و زیر تیتر بی معنا است، قابل تامل می باشد. این روزنامه قبلا هم چنین تیترهایی را به صفحه یک خود آورده که محل بحث دارد.
روزنامه جام جم عکس یک را به گزارش میدانی از پدیده قاچاق سوخت در شرق کشور اختصاص داد و با افرادی که از این راه پول در آورده اند به گفتگو نشست و در تیتر خوبی از «بمب های تخت گاز» نوشت. روایت افراد و نحوه انتخاب مصاحبه شونده ها نکته مثبت این گزارش است، چراکه خبرنگار سعی کرده با  انتخاب سه مصاحبه شونده روایتی از شرایط زندگی و کارشان را به تصویر بکشد؛ فردی که قبلا سوخت بری می کرد و الان شغلش راهنمای گردشگری است، نوجوان ۱۶ ساله ای که شغل سوخت بری اش را دوست ندارد، از آینده آن واهمه دارد و رویایش ادامه تحصیل است و در آخر جوان ۲۸ ساله ای که از راه سوخت بری خرج زندگی سه‌خانواده را می‌دهد. اگرچه پدیده قاچاق سوخت در جنوب شرق کشور چند ماه پیش هم سوژه جنجالی روزنامه ایران با عنوان «کاروان بمب‌های ساعتی  از عنبرآباد تا «شیارنرم»» بود با این حال پیگیری و برجسته کردن چنین سوژه هایی از سوی رسانه ها می تواند در حل این بحران و آگاهی نهادهای تصمیم گیر
کمک کننده باشد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here