زمان انتشار : ۱۱ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۳۱ | کد خبر : 486754 |

عکس های منتخب روز/ کادر بندی نامناسب عکاس «فارس» از حاشیه جلسه هیأت دولت

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های ایرنا و فارس است.

به گزارش شفقنا رسانه، «آرامگاه نادر شاه» از گزارش های تصویری خوب ایرنا است که از منظر سوژه پردازی، کادر بندی و روایی بودن مورد توجه قرار گرفت. کپشن نویسی جامع از دیگر ویژگی های خوب این گزارش تصویری است که جنبه آگاهی بخشی و جذب توریست را دارد. در شرح این تصویر آمده«تصویر نمایی از آرامگاه نادرافشار را نشان می دهد. نادر شاه افشار از ایل افشار خراسان که از سال ۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶ خورشیدی پادشاه ایران و بنیان‌گذار دودمان افشاریه بود، از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است. سرکوب افغان‌ها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و جنگ‌های پیروزمندانه او سبب شهرت بسیارش شد. همچنین او آخرین کشورگشا و فاتح آسیایی است. نادر شاه در هنگام زنده بودن خود دستور ساخت آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در کنار چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد. قوام‌السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه تازه‌ای برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور حمل کردند. ساختمان جدید که در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد برآمد آرامگاهی مناسبِ شأن نادرشاه برای وی در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه بسازد.طراحی و ساخت این آرامگاه توسط هوشنگ سیحون از سال ۱۳۳۶ شروع و در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به پایان رسید.»

برخی از عکس های خبرگزاری فارس از حاشیه جلسه هیأت دولت به دلیل کاربندی نامناسب مورد نقد قرار گرفت. به عنوان مثال عکس گرفته شده از محمد جواد ظریف به دلیل اینکه از زاویه نامناسب بریده شده، در زمره عکس های خوب به شمار نمی آید.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here