زمان انتشار : ۱۱ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۸ | کد خبر : 486749 |

ویترین روزنامه ها/ بازخوانی اختلاف «کاشانی با خلخالی» به روایت «شرق»/ یادی از مدافعان «خرمشهر» در عکس یک «شهروند»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، جعفر کاشانی یکی از اسطوره های باشگاه پرسپولیس روز گذشته به دلیل بیماری آمبولی درگذشت. این خبر به عکس یک روزنامه شرق آمد و در تیتر سوال برانگیز و معمایی نوشت:«مرگ سوژه خلخالی». طرفداران فوتبال می دانند که کاشانی علاوه بر فعالیتش در عرصه ورزشی، در کشورهای مختلف هم دیپلمات بوده است و روزنامه از همین بعد به روایتی از اختلاف کاشانی با صادق خلخالی ورود می کند. گزارشگر در ابتدا به چگونگی ورود او به عرصه ورزشی می پردازد و در ادامه با توضیحات خوبی به تغییر مسیر او اشاره می کند. اما علت انتخاب چنین تیتری در بخشی از این گزارش این گونه آمده« او در سفارتخانه‌های مختلف ایران در کشور‌های آلمان، سوریه و امارات هم انجام وظیفه کرد تا اینکه دوباره به ایران برگشت. البته دوران دیپلماتیکش هم مثل زمان فوتبالش متفاوت بود. ماجرای مجادله‌اش با صادق خلخالی، حاکم شرع دادگاه‌های ایران در تابستان سال ۱۳۶۱ هم ماجرای متفاوتی است که درباره‌اش زیاد صحبت نشده است. در آن سال‌ها جعفر کاشانی سرپرست کنسولگری ایران در امارات بود؛ روایتی از همان زمان‌ها نقل شده که خلخالی تصمیم می‌گیرد در سفرش به امارات، سخنرانی‌ای ترتیب دهد و در آن نام خلیج‌فارس را به‌عنوان خلیج اسلامی معرفی کند. کاشانی که به این موضوع پی برده بود، مانع از این اقدام می‌شود و اجازه چنین سخنرانی و بالطبع چنین تغییری را نمی‌دهد. از قرار، همان مجادله، سرآغاز اختلاف این دو نفر می‌شود، به‌طوری‌که خلخالی در بازگشت از امارات از وزیر وقت ایران می‌خواهد «ورزشکار فاسدالاخلاق سابق» را برکنار کنند. این درخواست، اما در روزنامه کیهان همان سال منتشر شده؛ «کیهان» در گزارشی از دیدار صادق خلخالی با «علی‌اکبر ولایتی»، وزیر وقت امور خارجه ایران، نوشت: «هنوز نارسایی‌هایی در کار وزارت امور خارجه وجود دارد…. شخصی به نام کاشانی که ورزشکاری فاسدالاخلاق بوده و این آدم را در آنجا (دوبی) سرپرست کنسولگری کردند و بعد هم وقتی پرونده‌اش به جریان افتاد، فهمیدند آدم نابابی است. او را خواستند، اما نیامده به آلمان رفت». رویکرد روزنامه از این منظر که به سوژه ای جذاب با روایتی از گذشته پرداخته، خواندنی و قابل تحسین است. با توجه به اینکه اخبار و سوژه های ورزشی معمولا خواننده های زیادی دارد قطعا ناگفته ها و بازخوانی های درباره زندگی کاشانی در آخر هفته می تواند برای خواننده جالب باشد.

«یک بنر، یک پلازا و اندوه یاران جهان آرا» عکس یک روزنامه شهروند در مورد بنر نصب شده در میدان هفت تیر از یاران جهان آرا و رزمنده هایی است که در جریان مقاومت ۴۵ روزه خرمشهر در مقابل متجاوزان بعثی جانانه از شهر دفاع کردند و حماسه آفریدند. روزنامه شهروند، امروز با یوسف مجتهد، یکی از همین رزمنده ها و یاران جهان آرا که پایش را در جبهه به یادگار گذاشت، گفت و گو کرد و عکس خوبی در کنار بنر و عکس قدیمی خودش از او منتشر کرد. مجتهد به شهروند توضیح داد« که این کار از دو بعد خوب بود؛ یکی حس و حال و یادآوری که برای آن ها داشت و دیگری مرور یک حماسه برای مردم شهر.» او تاکید کرد که این تصویر قابلیت تبدیل شدن به کتاب را دارد و ای کاش کتابی هم همراه آن باشد تا نشان دهد سرنوشت هرکدام از کسانی که در این تصویر هستند، چه شد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here