زمان انتشار : ۱۰ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۴۲ | کد خبر : 486717 |

عکس های منتخب روز/ روایت عکاس«مهر» از روزهای تنهایی «آغابیگم»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های ایرنا،فارس و مهر است.

پانته آ نیکزاد، عکاس خبرگزاری مهر گزارشی تصویری با عنوان «آغابیگم» کار کرد که به دلیل سوژه پردازی و نگاه متفاوت عکاس مورد توجه قرار گرفت. در بخشی از شرح این تصاویر آمده است که « آغابیگم، پیرزنی است ۸۰ و اندی ساله. شوهرش استاد و صنعت گری بنام بود که ۳۰ سال است از دنیا رفته. فرزندان وی هریک ازدواج کرده و در شهر و دیاری زندگی می کنند. او که در جوانی بافنده زبردست فرش و خیاطی زبده بوده، اکنون با دستانی کم توان و لرزان، ساعات شبانه روز را به تنهایی در خانه قدیمی خود سپری می کند. گاه فرزندان و نوه های او دری گشوده و خاطری برایش تازه می کنند. اما ای کاش این «گاه و بیگاه ها» برای بسیاری از مادران سالخورده این سرزمین به «همیشگی بودن ها» مبدل می گشت.»

به گزارش شفقنا رسانه، «آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی» از عکس های دیدنی در خبرگزاری ایرنا است که به دلیل انتخاب نما و زاویه دید عالی عکاس مورد توجه قرار گرفت. از دیگر ویژگی های این گزارش تصویری شرح نویسی خوب آن است که می تواند در آگاهی بخشی و جذب توریست تاثیر گذار باشد.

از دیگر گزارش های خوب این خبرگزاری، تصاویری از گور دخمه زرتشتیان است که برج سکوت و خاموشان نیز نامیده می شود. کادر بندی خوب این گزارش ها و شرح نویسی جامع آن، روایت خوبی از معماری و ساختار آن داده است. در شرح این تصاویر آمده«گور دخمه زرتشتیان که برج سکوت و خاموشان نیز نامیده می‌شود آداب و رسوم تدفین در گذشته را نشان می‌دهد و دارای ساختاری است که توسط پیروان دین زرتشت مورد استفاده قرار می‌گرفت. در گذشتهٔ دور، جنازه‌های زرتشتیان را در برج می‌گذاشتند تا خوراک پرنده‌ها شود. بعدها استخوان‌های بجا مانده را برای جلوگیری از آلوده‌شدن خاک در چاهی می‌ریختند. این دخمه در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد در حوالی منطقه صفائیه و روی یک کوه رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه قرار گرفته‌ است.»

اما این خبرگزاری نتوانست تصاویر خوبی از «گرامیداشت روز جهانی سالمند» ثبت کند و بیشتر عکس های مملو از جمعیتی است که گویای این مراسم و حال و هوای آن نیست. در حالیکه عکاس می توانست سوژه های بکری از حاشیه های این مراسم را ثبت کند.

خبرگزاری فارس گزارشی تصویری از «ارسال ۱۶۰ تُن دارو و تجهیزات پزشکی برای زائران اربعین» کار کرد که برخی از این تصاویر به دلیل عدم توجه به نورپردازی و کادربندی مناسب مورد نقد قرار گرفت.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here