زمان انتشار : ۱۰ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۱۲ | کد خبر : 486710 |

ویترین روزنامه ها/ روایت خواندنی«خراسان» از نحوه برخورد با بیماران ایدزی/ گزارش«همشهری» از چگونگی مذاکره پزشکان با خانواده های اهدای عضو/ هشدار«همدلی» درباره ضرورت ایجاد سازوکارهای مناسب برای تحقق حق اعتراض

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «خبرنگار «خراسان» در نقش یک مبتلا به ایدز» از گزارش های خواندنی و قابل تامل امروز روزنامه خراسان است که گزارشگر در پوشش یک بیمار مبتلا به ویروس اچ آی وی به حوزه های مختلف درمانی و آرایشی در استان خراسان مراجعه می کند ولی همینکه مطلع می شوند، او بیمار ایدز است از پذیرفتنش امتناع می کنند. یکی از ویژگی های خوب این گزارش توصیف دقیق خبرنگار از مکان ها و تغییر چهره افراد در صورت مطلع شدن است که به خوبی روایت گر برخورد جامعه با بیماران ایدزی در جامعه است و نیاز هست تا نسبت به پذیرش این بیماران در جامعه فرهنگ سازی های جدی صورت بگیرد. یکی از این نهاد های تاثیر گذار هم گزارش های رسانه ای است.یکی از مراجعه های خبرنگار به بخش آندوسکوپی یکی از درمانگاه های شهر مشهد است. او با مسئول بخش درمانگاه در خصوص نحوه پذیرش بیماران مبتلا به ایدز صحبت می کند که به او توضیح می دهد: «بعید می دانم شما را قبول کنند! بروید به بیمارستان یا جای دیگر». گزارشگر از او می خواهد از مسئول مربوط سوال کند تا مطمئن شود. بعد از تماس تلفنی رو به خبرنگار می کند و می گوید: لطفا بروید! بیمارستان ها حتما کار شما را انجام خواهند داد. در ادامه خبرنگار نوع برخورد متصدی آندوسکوپی و پذیرش نکردن بیمار مبتلا به اچ. آی. وی  را  با کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در میان می گذارد که دکتر حسین پور  پاسخ می دهد:«در واقع آندوسکوپی با انجام ضدعفونی همراه است و مانند دیگر خدمات پزشکی، بیماران مبتلا به این ویروس می توانند از خدمات آن همانند دیگر شهروندان بهره ببرند اما نکته ای که وجود دارد، این است که شاید هنگام انجام آندوسکوپی پزشکان بترسند و این کار را برای بیمار مبتلا به ایدز انجام ندهند و البته بستگی به اطلاعاتی دارد که فرد از بیماران مبتلا به اچ.آی .وی دارد.». حسین پور با بیان این که آخرین آمار بیماران مبتلا به ویروس «اچ.آی.وی» در استان حدود۷۵۰ نفر است که حدود ۲۰ درصد بانوان هستند، می افزاید«هر ماه حدود سه تا چهار نفر به آمار مبتلایان به این ویروس اضافه و آمار زنان مبتلا به این ویروس نیز بیشتر می شود.»

روزنامه همشهری امروز صفحه خوبی بست و تیتر یک خود را به گفت و گو با افرادی که در بیمارستان تلاش می کنند تا خانواده افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند را راضی به اهدای عضو عزیزشان کنند، اختصاص داد و در تیتر خوبی عنوان کرد«مذاکره برای زندگی». سوژه ای جالب که علاوه بر بیان مشکلات این خانواده ها و حالت های روانی آن ها، می تواند مشوق و انگیزه خوبی برای اهدای عضو باشد که روحیه جمعی را در راه کمک به همنوع تقویت می کند. روزنامه در زیر تیتر توضیح داد«خانواده ها در لحظات اول مرگ مغزی عزیزانشان به تیم پزشکی اعتماد ندارند و فکر می کنند می شود هنوز برای بیمار کاری کرد. ۱۴ پزشک خراسانی که در فرایند مذاکره با خانواده بیماران مرگ مغزی نقش دارند، حداقل یک بار از سوی خانواده بیماران کتک خورده اند.»

«حقی که شنیده نمی شود» گزارش خوب همدلی درباره ضرورت ایجاد سازوکارهای مناسب برای تحقق حق اعتراض است. موضوع مهمی که مطالبه خیلی از رسانه ای ها و مردم است. روزنامه در بخشی از گزارش توضیح داده است: «تعیین مکانی برای بیان اعتراض‌های مردمی که از سوی شورای شهر مطرح شده بود، بالاخره تایید شد و دولت اعلام کرد در راستای اجرای منشور حقوق شهروندی و با هدف ساماندهی برگزاری تجمعات در مورد تعیین محل‌های مناسب برای تجمع‌های اعتراضی مردم در پایتخت و دیگر شهرهای کشور تصمیم‌گیری کرده و مکان‌هایی را برای بیان اعتراضات مشخص کرده است. تعیین مکانی برای اعتراضات قانونی و مسالمت‌آمیز بارقه امیدی را در دل مردم ایجاد کرد تا بدون واسطه و به دور از خشونت، مطالبات و خواسته‌های خود را به گوش مسئولان برسانند. اما از آنجا که گویا یک عده در بخشی از بدنه حاکمیت مدام درصدد ایجاد فاصله بین مردم و مسئولان هستند، چند روز پیش خبر لغو این مصوبه رسانه‌ای شد. ۲۶شهریور ماه، دیوان عدالت اداری این مصوبه را به دلیل مغایرت با اصل ۲۷ قانون اساسی و دیگر قوانین بالادستی کشور لغو کرد. بدیهی است که مردم یا حداقل گروه‌هایی از مردم هرگز به دنبال ایجاد مشکلات امنیتی نیستند، آنها فقط می‌خواهند صدای‌شان شنیده شود و توقع دارند برای بیان خواسته‌ها و مشکلات‌شان یا حتی فریاد اعتراضات‌شان مکانی برای گردهمایی و گوشی برای شنیدن پیدا کنند. اگر دولتمردان این شرایط را برایشان فراهم کنند، بدون شک آنان در مسیر قانونی مطالبات خود را پیگیری کرده و هرگز برای خواسته‌ها و مطالبات خود از راه‌های ساختارشکنانه استفاده نمی‌کنند.»

روزنامه شهروند عکس یک خود را به گفتگو با بچه هایی اختصاص داد که مبتلا به سندرم داون هستند و در مغازه ای کار می کنند که تمام کالاهایش را خودشان تولید می کنند و می فروشند. به همین دلیل در گزارش خود به توانایی های این بچه ها پرداخت و در تیتر خوبی از زبان آن ها نوشت: «هیچ مانعی جلودار ما نیست».  این گزارش از چند منظر قابل تامل است؛ اول انتخاب واژگان در تیتر که  تاکید بر توانایی آنان دارد و حاکی از نوعی امید دادن به این گروه از جامعه است.  مسئله دوم نوع زاویه انتخاب شده عکاس (از پایین به بالا) و ثبت تحرکات لبخند در نگاه آنها نیز خود فضا را برای حضورشان در اجتماع امیدوارانه تر کرده است. از طرفی تولید کالا و فروش آن توسط بچه های سندرم داون، نوعی باورمند کردن جامعه و والدین این فرزندان در راستای شکوفایی استعدادهایشان است. بنابراین تهیه این گزارش ها با هدف شناساندن این گروه و توانایی هایشان یکی از مهم ترین مسائل اجتماعی جامعه است که باید توسط رسانه ها پوشش داده شود.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here