زمان انتشار : ۹ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۰۵ | کد خبر : 486665 |

عکس های منتخب روز/ استخراج نمک به دست زنان غیور در قاب دوربین «مهر»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر عکس‌ های منتخب خبرگزاری های مهر، میزان، ایسنا، ایرنا و تسنیم است.

به گزارش شفقنا رسانه، روایت پانته آ نیکزاد عکاس خبرگزاری مهر با عنوان «نان و نمک» به دلیل سوژه پردازی و شرح عکس عالی مورد توجه قرار گرفت و در شرح عکس آمده است که «این گزارش حکایت نانی است که با فروش نمک بر سر سفره خانواده می رود. اگرچه روستای سرآقا سید که با چشمه های آب شیرین و روخانه های متعددی سیراب می شود، اما جایی در پس کوه همجوار روستا، چشمه آب شوری با دبی بسیار کم وجود دارد. زنان روستا این مسافت دشوار را برای رسیدن به «چشمه نمک»، و مطابق نوبت هفتگی خود می پیمایند و آب شور چشمه را در حوضچه هایی که به زبان محلی «کَرت» نامیده می شوند، انتقال می دهند. پس از تبخیر آب، نمک باقی مانده را استخراج نموده و درون کیسه جمع آوری می کنند و آن را تا روستا حمل می کنند. سپس آنها را با غلتک سنگی، آسیاب می کنند تا برای مصرف و فروش آماده شود. استخراج نمک در این روستا فعالیتی کاملا زنانه است، اما درآمد حاصل از آن برای تمام افراد خانواده صرف می شود. روستای سرآقاسید در ۴۵ کیلومتری شهر چلگرد و در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.»

عکس های محمد قاجار؛ عکاس ایسنا از زیبایی های « آبشار «کبود وال»» در استان گلستان به دلیل کادربندی و کیفیت عالی تصاویر مورد توجه قرار گرفت.

کیوان فیروزه ای عکاس خبرگزاری تسنیم امروز در گزارش تصویری خود به یکی از معضلات شهری در سنندج پرداخت و با اشاره به «سنندج شهر تاکسی ها» به پوشش تصاویر تجمع تاکسی ها که جوانان به خاطر بیکاری به این شغل روی آورده اند، پرداخت و توانست عکس های خوبی از این وضعیت را ثبت کند که روایتگر این آسیب در سنندج است.
«ارگ تاریخی راین» گزارش تصویری مصطفی رودکی در خبرگزاری میزان است که معماری این بنای تاریخی را با عکس های با کیفیت ثبت کرد. این گزارش از منظر سوژه پردازی و زاویه دید عکاس مورد توجه قرار گرفت. از دیگر ویژگی های این گزارش تصویری انتخاب نمای خوب است که  در جذب توریست تاثیر گذار می باشد.
علی حامد حق دوست عکاس خبرگزاری ایرنا تصاویر دلنشینی از «دریاچه ارومیه» ثبت کرد که از منظر کادر بندی، زاویه دید و دقت بالای عکاس مورد توجه قرار گرفت.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here