زمان انتشار : ۹ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 486657 |

ویترین روزنامه ها/ توجه «همشهری» به خواسته های سالمندان/ خلاقیت نداشتن «جمهوری اسلامی و اطلاعات» در صفحه بندی/واژه آرایی خوب «جام جم» در تیتریک

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری امروز صفحه خوبی بست و گزارش های خواندنی را به صفحه یک آورد که قابل توجه است. یکی از مطالب خوب این روزنامه، عکس یک آن است که سراغ مصاحبه با تعدادی از سالمندان رفته و با آن ها درباره زندگی روزمره شان، خاطرات و خواسته های آن صحبت کرده و در تیتر هم آوایی نوشت:«زندگی به وقت پختگی». توجه به این قشر از جامعه که این روزها کمتر در رسانه مطرح می شوند و در نظر گرفتن نیاز و خواسته های آنان در رسانه ها می توان خود نقطه امید بخشی برای سالمندان باشد. از دیگر مطالب ویژه و خوب همشهری، تیتر یک آن است که به بررسی ماجرای امتناع تولیدکنندگان خودروهای دیزلی از نصب فیلتر دوده در خودروهای سنگین پرداخت و در تیتری هشداری نوشت:«بایدهای نصب فیلتر دوده». همشهری امروز در ۲ گزارش ‌و گفت و گوی جداگانه ابعاد این ماجرا را که اصل بر نصب یا امتناع باشد، بررسی کرده است. «کابوس بیکاری» از دیگر سوژه های عالی همشهری است که به بررسی وضعیت فعالیت و بیکاری جمعیت ایران پرداخته و به دنبال پیگیری این مسئله بوده که تشدید بیکاری در جامعه از کجا نشأت گرفته و چه خطرهایی دارد.طبق گزارش های  این رسانه، بیکاری در دنیا به کمترین میزان خود در دهه گذشته رسیده است.

یکی از صفحه بندی های نامناسب به دو روزنامه اطلاعات و جمهوری اسلامی تعلق دارد که معمولا هر روز صفحات خود را خبری می بندند و صفحه یک آن ها پر از نقل قول مسئولان است که برای مخاطب جذابیت و ترغیب کنندگی ندارد. با توجه به عوض شدن سبک های خبری در دنیا ضروری است که این دو روزنامه و سایر مطبوعات طبق نیاز مخاطب به دنبال صفحه بندی های به روز بروند و سعی کنند در انتقال اخبار خود به مخاطب، نوآوری داشته باشند نه اینکه صرفا صفحات شلوغی طراحی کنند که گویا فقط رفع تکلیف کرده اند.

«یارانه های پنهان ظلم آشکار» تیتر عالی روزنامه رسالت است که در گفتگو با کارشناسان وضعیت هدفمندی یارانه ها و نحوه توزیع یارانه های پنهان را بررسی کرد که کوروش کرم پور حقیقی، عضو هیئت‌رئیسه گروه انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «اگر بتوانیم یارانه‌های پنهان را در چارچوب قانون هدفمند کنیم، اعتبار نقدی بالایی را به سیستم مالی کشور تزریق خواهیم کرد، بنا بود با اختصاص یارانه به مردم ماهیگیری را یاد دهیم اما هدفمندی یارانه‌ها به‌صورت قانونی انجام‌نشده است، با رواج این کار اشتباه به بن‌بست خواهیم رسید. حذف یارانه پنهان به معنای افزایش حامل‌های انرژی نیست و اشاره به چنین مسئله‌ای درست نیست، حذف یارانه‌های پنهان انقلابی بزرگ در مسائل مالی و حمایت‌های مالی نقدی به دولت خواهد بود.»

«ارز دیگر نمی ارزد» تیتر عالی و خلاقانه جام جم است و در رو تیتر اشاره کرده که آمارها نشان می دهد سرمایه گذاری در بازار ارز در نیمه اول سال زیان ده بوده و توضیح داده است که «نرخ ارز در نیمه اول سال جاری برخلاف سال گذشته از ثبات نسبی برخوردار بود و این ثبات همچنان ادامه دارد. با این حال، کارشناسان نگاه‌های مختلفی نسبت به چشم‌انداز بازار ارز در نیمه دوم سال دارند و معتقدند اگر واردات کالا‌های غیرضروری دوباره آغاز شود، قطعا با افزایش مجدد قیمت ارز مواجه خواهیم بود. ضمن آن که بودجه سال آینده هم در نوسانات قیمت ارز مؤثر است. هرچه بودجه به درآمد‌های ارزی وابستگی کمتری داشته باشد، فشار از ناحیه کسری بودجه به بازار ارز کمتر خواهد شد. در نیمه اول امسال، توقف روند گرانی‌ها در بازار ارز موجب خروج مردم از بازار شد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که بازار ارز دیگر مورد توجه معامله‌گران نیست، کاهش نوسانات است. برخی کارشناسان عنوان می‌کنند ممکن است به واسطه کاهش صادرات نفتی، میزان درآمد‌های ارزی در نیمه دوم سال کاهش بیشتری پیدا کند و احتمالا بازار ارز هم دچار نوساناتی شود. با وجود این‌که بازار ارز در نیمه اول سال گذشته روز‌های پرتلاطمی را سپری کرد، اما وضعیت آن در سال جاری از آرامش این بازار حکایت دارد به طوری که در شش ماهه اول سال سرمایه‌گذاران بازار ارز، ۱۲ درصد زیان دیدند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here