زمان انتشار : ۸ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۳۱ | کد خبر : 486614 |

معاون مطبوعاتی: به ازای تخصیص یارانه به رسانه ها، باید اثر این یارانه را به ما اعلام کنند

شفقنا رسانه-محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز  در نشست خبری که با اهالی رسانه ها داشت از چگونگی فرایند حل بحران کاغذ توضیحاتی درباره جزئیات پیش نویس شیوه نامه یارانه مطبوعات ۹۸، وضعیت بیمه خبرنگاران و رسانه های دارای مجوز سخن گفت.

به گزارش شفقنا رسانه،  خدادی در ابتدای این نشست با اشاره به تدوین کارگروهی در معاونت برای رسانه ای کردن مراسم راهپیمایی اربعین توضیح داد: در معاونت مطبوعاتی برای هماهنگی رسانه ای و آماده کردن تسهیلات کارگروهی تشکیل دادیم که محوریت اول این کارگروه تولید محتوا درباره دیدگاه های امام خمینی و رهبر انقلاب، اطلاع رسانی درباره تسهیلاتی که برای این راهپیمایی فراهم شده و فراهم کردن ارتباطی بین مسئولان و مردم است. از یگر وظایف این کارگروه انعکاس این مراسم و انتقال پیام نهضت حسینی است و ما باید از تمام ظرفیت رسانه ای خود برای انتقال نقش تبیین کننده پیام نهضت حسینی به افکار عمومی جهان و آن هایی که فرصت حضور در این راهپیمایی را نداشتند، استفاده کنیم.

او ادامه داد: این امر مهم نیازمند همگرایی، هم افزایی و استفاده از بالاترین مهارت رسانه ای است. رسانه ها باید در انتقال پیام عاشورا پیشگام باشند. چراکه اصلی ترین ظرفیت عاشورا انتقال پیام آن است. ظرفیت رسانه ای کشور ما هم فارغ از جناح بندی هایی که دارد انتقال این پیام را برای مردم فراهم می کند و بخش بین المللی این رسانه ها به زبان های مختلف در این ایام فعال می شود. جامعه رسانه ای کشور همپا با مردم رسالت  خود را در این راهپیمایی اینگونه می بیند که از تمام مهارت و ظرفیت های خود استفاده کند تا کسانی که قصد خاموش کردن این صدا را دارند به اهداف خود نرسند. در حال حاضر اداره خبرنگاران معاونت مطبوعاتی برای پوشش راهپیمایی اربعین کارت خبرنگاری بین المللی آماده و صادر کرده است.

خدادی در ادامه با اشاره به تعداد رسانه هایی که در کشور دارای مجوز هستند بیان کرد: از مجموع ۱۱ هزار و نهصد رسانه دارای مجوز، ۷۷۱۵ مجوز در حوزه رسانه های مکتوب، ۳۴۰۲ مجوز در حوزه رسانه های برخط و ما بقی در حوزه رسانه های الکترونیک غیر برخط صادر شده است. این رسانه ها همگی فعال نیستند و اعداد مذکور تنها به مجوزهای صادر شده مربوط است. هم اکنون در کشور  ۳۵۴ روزنامه، ۱۴۲۴ هفته نامه، ۷۶۵ دو هفته نامه، ۲۱۱۸ ماهنامه، ۳۲۷ دوماه نامه، ۱۹۶۸ فصلنامه، ۶۶۶ دوفصلنامه و ۹۳ سالنامه داریم.

او ادامه داد: براساس قانون مطبوعات و طبق ماده ۱۶ رسانه هایی که مدت ۶ ماه تولید محتوا نکنند توقیف می شوند. هرچند این مورد تا الان اعمال نشده است ولی قصد داریم یکی از اولویت های مهم ما باشد.

خدادی با اشاره به رسالت اصلی رسانه ها در موقعیت کنونی ایران گفت: درحال حاضر ما در یک جنگ اقتصادی، دیپلماسی، نظامی و رسانه ای هستیم. در جنگ رسانه ای خط مقدم خبرنگاران هستند که روزانه در این مصاف خبری نقش مهمی دارند. شاهد هستیم که بسیاری از رسانه های دنیا ماموریت القایی دارند. در واقع می خواهند به هر موضوع بدیهی از زاویه منفی وارد شوند. و می خواهند به هر طریقی جنگ و اختلاف را در کشور ایجاد کنند. رسانه های خارجی باید توجه داشته باشند که مردم ما به آگاهی نیاز دارد و در این رابطه با خود مردم صحبت کنند نه مسئولان.

خدادی در ادامه درباره فرایند حل بحران کاغذ در کشور تشریح کرد: اگر در حال حاضر مقداری از مشکلات کاغذ حل شده، همه این ها بخاطر تلاش های شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهتمام رهبری انقلاب، رئیس جمهور و پیگیری معاون اول بود و لازم است از تلاش های این عزیزان تشکر کنیم.

او افزود: با ورودم به معاونت سعی کردیم تا کاغذ را با ارز نیمایی وارد کنیم. اینکه دولت توضیح داد باید در مقوله کاغذ همان دیدی را داشته باشیم که در مورد دارو داریم، نشان از نگاه توجه دولت به رسانه ها است و همان اندازه مهم و ضروری هستند. برای حل بحران کاغذ اول تخصیص ارز دادیم و بعد شروع به شناسایی منابع موجود کردیم که در این رابطه چاپ خانه ها همکاری بسیار خوبی با ما داشتند. از همین جا می خواهم از دو گروه تشکر ویژه داشته باشم. یکی مدیران و همکاران رسانه ای هستند که در شرایط سخت به نحو احسنت با ما همکاری کردند و تسلیم سیاست های ترامپ و اعلام ضعف در ساختار رسانه ای نشدند. خاطرم هست که مدیران رسانه ای تاکید داشتند، حتی اگر روزنامه شان به ۵۰ نسخه هم برسد آن را چاپ و منتشر می کنند. از چاپخانه ها  هم تشکر می کنم که در این مدت در مصرف کاغذ بسیار صرفه جویی کردند و به هم کاغذ قرض می دادند. از طرف دیگر آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی هم بسیار پیگیر تامین ارز نیمایی بودند.

معاون مطبوعاتی با توضیح درباره کاغذ های توزیع و آماده شده برای رسانه ها بیان کرد: تا کنون ۴۰ هزار تن کاغذ برای رسانه ها تخصیص داده شده که ۲۷ هزار تن تا الان تایید ارز دولتی گرفته اند. از این مقدار ۵ هزار تن توزیع شده است و ۳هزار و ۵۰۰ تن آماده توزیع است. همچنین مقدار ۵هزار تن در ماه بعد و ۸ هزار و ۵۰۰ تن در دو ماه آینده توزیع خواهد شد. همچنین ۱۰ مجموعه و شرکت واردات کاغذ را برعهده داشته اند که شرکت نگار گستر هامون، پیک فراز و ارمغان گستر نوید به عنوان شرکت خصوصی و روزنامه خراسان، همشهری، کیهان، اطلاعات، خبر ورزشی و ایران کار واردات کاغذ را انجام دادند. البته نه فقط برای رسانه خودشان. تصور ما این است که مشکل رسانه ها می تواند توسط خود رسانه ها حل شود.

او با اشاره به راستی آزمایی در حوزه توزیع کاغذ گفت: تصمیم گرفتیم از ابتدای مرداد ماه امسال راستی آزمایی در حوزه توزیع کاغذ انجام دهیم. بدین صورت که فرمی را در سایت معاونت قرار دادیم و روزنامه ها براساس همان فرم باید به ما اعلام کنند که آیا کاغذ گرفته اند یا نه. بنابراین با توجه به مشخص بودن آمار توزیع در صورتی که رسانه ها اعلام کنند چه مقدار کاغذ دریافت کرده و یا اینکه اصلا دریافت نکرده اند، دیگر حفره ای در این زمینه نخواهیم داشت. قرار ما باید اعتماد حداکثری باشد.

خدادی با اشاره به نقش معاونت در توزیع کاغذ گفت: معاونت تا به امروز نه تجربه توزیع را داشته و نه واردات. از طرف دیگر نه نیروی مرتبط با این کار و نه کارشناس و ساختار این کار برایش فراهم بوده است. اما ما بسیار مصمم هستیم که این مسئولیت را علاوه بر کارهای جاری خودمان برعهده بگیریم. تا کنون به هزار و ۵۸۰ نشریه کاغذ داده شده است و تا پایان شهریور ماه سال جاری ۸ هزار و ۸۰ نشریه وضعیت دریافت کاغذ خوشان را اعلام کرده اند و بعد از یک هفته تمدید ۲۰۰ نشریه دیگر نیز فرم را پر کرده اند. البته ۴۰۰ نشریه دیگر هنوز فرم را پر نکرده اند. رسانه ها باید توجه کنند که حتما این فرم را دریافت و پر کنند تا راستی آزمایی به طور کامل انجام شود. چراکه استمرار دادن کاغذ به نشریات منوط به پر کردن این فرم است.

خدادی در ادامه گفت:  از مهم ترین کارهایی که ما برای توزیع کاغذ انجام دادیم این است که اعلام وصول ها را کنترل کنیم تا چاپ افست باشد. همچنین از چاپخانه ها سرکشی می کنیم که باعث شده تا از یکسری آمار هم خبردار شویم.

خدادی با اشاره به شاخص های توزیع کاغذ در بین رسانه ها گفت: یکی از این شاخص ها خود اظهاری نشریه، راستی آزمایی و بازدید سرزده از چاپخانه، آمار شرکت توزیع و نظر کارشناسان اداره کل است. در این میان اگر چاپخانه ای به ما اعلام اشتباه کند باید خودش مالیات بدهد.

او با اشاره به تخلف هایی که در حوزه توزیع کاغذ صورت گرفته توضیح داد: ما کار راستی آزمایی را که از مرداد ماه شروع کردیم به خاطر شناسایی همین تخلف ها بود. ما اجازه سوء استفاده از مال مردم را نمی هیم. باید منابع در خدمت اثر قرار بگیرد. حتی اگر پروسه زمانی طولانی طی کند. بنابراین ما هدفمان این است که در یک مسیر اصلاحی و با شیوه منطقی جلو برویم و با حذف و برخورد مخالف هستیم.

خدادی در ادامه توضیحاتی را درباره پیش نویس یارانه ۹۸ داد و گفت: در این شیوه پیش نویس که دو مرحله ای است با فاکتور گرفتن از ۶ ماه اول سال که مشکلات کاغذ را داشتند براساس ۶ ماه دوم تنظیم و اعمال می شود. اولین نکته ای که در این شیوه نامه باید به آن اشاره کنیم ضریب انتشار در طول سال است که باید ۹۰ باشد. اگر غیر از این باشد حمایتی دریافت نخواهد کرد. یک رسانه نمی تواند بگوید تنها در ۳۰۰ روز منتشر بشود و با این وضعیت هم یارانه بگیرد. دومین شاخص در این پیش نویس تولید محتوا است که باید مطبوعات ۴۰ درصد مطالبشان تولیدی باشند و می تواند ۶۰ درصد آن غیر تولیدی و از رسانه های دیگر باشد. شاخص بعدی اولویت های محتوایی است که رسانه می تواند مطالبی درباره تولیدات ملی، فرهنگ سازی در حوزه اصلاح الگوی مصرف، توسعه گردشگری و ایران گردی، ترویج زبان فارسی، آسیب شناسی معضلات اجتماعی، ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و معارف دینی باشد. از دیگر اولویت های ما در این پیش نویس توجه به نشریات در مناطق محروم است.

او ادامه داد: ما به ازای یارانه ای که به رسانه ها می دهیم می خواهیم اثر یارانه را به ما اعلام کنند. در واقع ما دیگر پول به اسم رسانه نمی دهیم بلکه به محتوا می دهیم. از طرف دیگر مصمم هستیم تا رسانه ها را ترغیب کنیم تا آمار کاملی از شناسنامه رسانه ای خود را چون تعداد عکاس و خبرنگار به ما اعلام کنند.

او در پایان با اشاره به تعداد خبرنگاران بیمه شده گفت: تا الان ۶۵۰۰ روزنامه نگار عضو صندوق هنر هستندو تا امروز ۱۵۰۰ از طریق همین صندوق بیمه شده اند. ۶۰۰ نفر هم برای بیمه معرفی شده اند و ۲۶۰۰ نفر از خدمات بیمه تکمیلی بهره مند شدند. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که هویت خبرنگار باید بازیابی شود. چراکه با توجه به تعداد بالای رسانه ها اگر بخواهیم همه آن ها را آموزش و بیمه دهیم امکانپذیر و منطقی نیست.

خدادی درباره حضور رسانه های خارجی گفت: ۱۷۴ رسانه خارجی با ۱۶ زبان در کشور وجود دارد و هم اکنون ۳۴۶ خبرنگار خارجی در ایران فعالیت می کنند.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here