زمان انتشار : ۷ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۴۷ | کد خبر : 486575 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه تک بعدی«فرهیختگان»به لایحه حمایت از زنان/ صفحه آرایی عالی «سازندگی»/ پیگیری «همدلی»درباره وعده مسئولان به خانواده های شهدای «پلاسکو»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،روزنامه فرهیختگان امروز تیتر یک خود را به بررسی حقوقی لایحه«صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» اختصاص داد و در تیتر نوشت:«خطر جنسیت زدگی در لایحه حمایت از زنان». نویسنده که پژوهشگری حقوقی است در همان ابتدای این مطلب با نگاهی به این لایحه سه نوع حمایت از زنان را در این طرح پیش بینی کرده و آن ها را در سه دسته بندی «حمایت سیاسی _اجرایی»، «حمایت کیفری» و «حمایت قضایی انتظامی» دسته بندی کرده است و شرح این دسته بندی ها ممکن است از حوصله مخاطب عام خارج باشد و روزنامه می توانست به شکل عامیانه و همه فهم تری به این موضوع نگاه کند. نویسنده سعی کرده بسیاری از ماده های این لایحه را با قوانین و جرائمی که برای مردان هست مقایسه کند و به این لایحه ایراداتی وارد کند. یکی از نقاط ضعف این گزارش را می توان در این دیدگاه نویسنده دید که تحلیل کرده«ریشه‌ خشونت علیه زنان، نگاه جنسیت‌زده است و فرودست و ناتوان و نابرابر دانستن آنها. نگاه مردسالارانه است که می‌پندارد اصل مرد است و زن فرع بر اوست و همه‌چیزش باید متفاوت با او باشد. تفاوت میان زنان و مردان، تنها باید به حکم عقل و برداشت صحیح از شرع باشد و غیر از این، هرگونه تبعیضی به ضرر جامعه‌ عموما و زنان خصوصا است ولو بپنداریم در ظاهر حمایت بیشتری از آنها کرده‌ایم. تبعیض در میزان مجازات درحالتی که قربانی نه شخصی ناتوان مانند کودک یا بیمار، بلکه صرفا زن است، تبعیضی نارواست. تلاش برای خارج‌کردن مقررات عام مانند نحوه‌ پرداخت دیه از قوانین عام و تجمیع آنها در یک قانون خاص با این توجیه که قصد تجمیع قوانین حمایت از زنان را داریم هم بیشتر از زنان یک اقلیت یا یک گروه خاص نیازمند حمایت ویژه می‌سازد نه شهروندانی مانند مردان. این نگاه که به نادرستی در طرز تدوین لایحه انعکاس یافته است، خود در آینده سبب گسترش خشونت علیه زنان می‌شود.» روزنامه در پایان تنها به یکی از نقاط قوت لایحه اشاره می کند و آن را بخش حمایت های قضایی و انتظامی از زنان دانسته است.

روزنامه سازندگی امروز صفحه خوبی بست و عکس یک خود را به فتوای اخیر آیت الله ناصر مکارم شیرازی درباره ساخت فیلمی از زندگی شمس تبریزی و مولانا اختصاص داد و در تیتری عالی عنوان کرد:«جدال شریعت و طریقت». سوژه ای عالی که این روزها مخاطبان زیادی دارد و پس از فتوای آیت‌الله مکارم با واکنش های زیادی همراه شد اما لایه ها و ابعاد پنهانی این فتوا و محتوای فیلم می تواند جذابیت زیادی برای مردم داشته باشد. سازندگی در اقدامی خوب گزارش امروز خود را به نزاع بین فقیهان و عارفان اختصاص داد و با بیان تاریخچه جدل میان این دو گروه، در زیر تیتر اشاره کرد که حتی در میان فقیهان نیز عارفان جایگاه دارند. توجه روزنامه به موضوعات تاریخی بر حسب یک سوژه روز، می تواند در جلب توجه خواننده امروزی تاثیر گذار باشد. خصوصا اینکه بیشتر روزنامه های امروزه وجه سیاسی پیدا کرده اند و به نوعی همین رویکرد غالب باعث دوری مخاطب از مطبوعات شده است.

«خاکسترنشینان آتش فراموشی» سوژه خوب همدلی است که به مناسبت روز آتش نشان با خانواده شهدای آتش نشان گفتگو کرد. روزنامه توضیح داد: ««آتش‌نشان» و «آتش‌نشانی» اگرچه واژه جدیدی در ادبیات و تقویم کشور ما نیست، اما این واژه برای بسیاری از مردم ما بیشتر از ۳۰ دی ۹۵ به بعد، بعد از آنکه پلاسکو در آتش سوخت معنا و مفهوم جدیدی یافت. معنا و مفهومی که بیش از هر چیزی معنی ایثار، رشادت و از خودگذشتگی را در اذهان تداعی می‌کند. آتش‌نشان‌های شهید حادثه پلاسکو با حقوقی‌ اندک، بیمه‌ای نیم‌بند و روزگاری سخت تنها بر آستان غیرت و حمیتی جانانه، مرگ را به بازی گرفتند و بی‌هیچ توقعی خالصانه انجام وظیفه کردند. بعد از چند سال از حادثه تلخ پلاسکو به نظر می‌رسد اکنون زمان انجام وظیفه مسئولان در قبال خانواده‌های داغدار آنان است تا التیامی باشد بر زخم‌های سنگین آن خانواده‌ها. پس شایسته است که مسئولان فارغ از کاغذبازی‌های اداری با توجه به خواسته‌های خانواده‌های شهید آتش‌نشان پلاسکو به وظیفه قانونی و وجدانی خود عمل کنند.» پیگیری وعده و عملکرد مسئولان مدتی بعد از بحران یکی از وظایف مهم رسانه ها است که همدلی در این سوژه به خوبی توانسته وضعیت خانواده های شهدای آتش نشان را روایت کند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here