زمان انتشار : ۶ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۲۲ | کد خبر : 486543 |

قدردانی از عکاسانی که ثبت کننده لحظات ماندگار بودند

بزرگداشت عکاسان دفاع مقدس/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه- آیین بزرگداشت چندین عکاس دوران فاع مقدس با حضور الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد، محمد خدادی معاون مطبوعاتی، محمدرضا بندری مدیر کل اداره مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و جمشید جعفرپور در موسسه مطبوعاتی نشرآوران برگزار شد.

به گزارش شفقنا رسانه، در ابتدای قدردانی از عکاسان جنگ تحمیلی جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با گرامی داشت شهدای دفاع مقدس گفت: اگر در جامعه ما مقتل خوان هایی بعد از ایام عاشورا نبود ما هیچگاه نمی توانستیم گوشه هایی از سختی هایی که بر امام حسین و یارانش گذشت را تجسم کنیم. در واقع این مقتل خوان ها نقش همان گزارشگران و عکاسان را دارند و اگر نبودند ما از عاشورا هیچ نداشتیم. عکاسان ۸ سال دفاع مقدس حافظ لحظات ناب دفاع مقدس بودند. خبرنگاران و عکاسان، کار بسیار بزرگی در آن روزگاران انجام دادند. برای همین واجب است تا به همه آنان درود بفرستیم. یادآوری خاطرات و آن شرایطی که عکاسان و خبرنگاران ثبت کننده آن بودند، برای کسانی که در آن دوران حضور نداشتند قابل توجه است. همین که عکاسی در قاب دوربین خود روایتگر آن روزگاران می شود و آنان را برای ملت ها بازگو می کند، کار بسیار ارزشمندی است.

او ادامه داد: در آن سال ها جان عکاسان همچون رزمندگان خط مقدم در خطر بود. این عزیزان با امکاناتی کم توانستند اثرات ماندگاری را به ثمر برسانند. سخت تر از خطرات جانی برای عکاسان غلبه بر عواطفشان بود، که صحنه های بسیار دردناکی را می دیدند ولی باید آن لحظات را ثبت می کردند. نباید از کنار چنین عواطفی به این راحتی گذشت. من از همین جا این نوید را می دهم، با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی در این فصل در حال تدوین بودجه است حمایت های لازم را از این قشر داشته باشد ولی این نیازمند آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رابط بین عکاسان با مجلس باشد. امیدواریم در بودجه ۹۹ و یا فارغ از بحث بودجه بندی لوایحی را برای دفاع از عکاسان ترتیب دهیم.

در ادامه این مراسم عربعلی هاشمی از عکاسان جنگ تحمیلی، با روایتی از عکاسی در آن دوران گفت: سال ۵۹ بود که ما همراه با رزمندگان به منطقه سرپل ذهاب اعزام شدیم. خاطرم هست که در آن اوضاع برخی از خانواده ها با پای پیاده آواره شده بودند و برخی هم به آسانی از خانه هایشان دل نمی کندند. به همین خاطر رزمنده ها از آن ها خواهش می کردند تا از شهر خارج شوند. وضعیت در آن اوضاع بسیار وخیم بود. از طرفی ما هم آمادگی جنگ را نداشتیم ولی تلاش کردیم تا روایتگر خوبی از آن دوران باشیم.

در ادامه الیاس حضرتی، مدیر مسئول روزنامه اعتماد به عنوان یکی از فرماندهان جنگ در هشت سال دفاع مقدس گفت: به نظرم جنگ تحمیلی یک اتفاق بزرگ در کشور بود. چون ملتی که بی تفاوت بودند و توجهی به مسائل سرنوشت ساز خودشان نداشتند و از طرفی دیگر کسانی که متوجه این مسائل بودند در غربت و زندان به سر می بردند. به یکباره یک انقلاب واقعی و مردمی به وجود آمد و همه این ها نشأت گرفته از راز و رمزی بود که امام خمینی در گوش ملت خواند و یک تحول اساسی ایجاد شد.

او ادامه داد: ملت با تمام توان به میدان آمدند. نه یک فرزند بلکه چندین فرزند خود را در این راه فدا کردند. خانواده ها نه برای پول و نه برای مقام و نه برای هیچ جایگاهی این کار بزرگ را انجام دادند. آن ها به دنبال این بودند تا در یک فرصت تاریخی شخصیت تاریخی و مذهبی خود را بازیابی کنند. آن ها به ایران اسلامی و شیعه معتقد بودند و به آرزویشان رسیدند. آن خانواده ها آرزو داشتند فرهنگ ایرانی اسلامی و یک حکومت مردم سالار، قدرتمند و آزاد داشته باشند و این یک ارزش فوق العاده است.

حضرتی با اشاره به اهمیت حضور عکاسان جنگ در آن دوران بیان کرد: انقلاب اسلامی فضایی ایجاد کرده بود که تمام جوانان عقب ماندگی تاریخی خود را در دوران جنگ تحمیلی جبران کنند و این قوت همچنان ادامه و توسعه پیدا کرد. شهادت و روایتی که هنرمندان، عکاسان و نویسندگان ما از فداکاری های آن دوران به نسل ها و ملت ها منتقل کردند به این خاطر بود تا دنیا بداند که با چه ملتی روبه رو است.

در ادامه مرتضی دهداری از دیگر عکاسان جنگ تحمیلی با نشان دادن یکی از عکس های خود که کودکی بین دیوارهای مخروبه گیر افتاده بود با چشمانی گریان از لحظات سختی سخن گفت که چگونه بر احساسات و عواطف انسانی خود غلبه کردند تا این لحظات را ثبت کنند.

مرتضی خاکی، عکاس جنگ هم در این مراسم حاضر شد و با انتقاد از بی مهری برخی مسئولان و نهادها به عکاسان جنگ گفت: وزارت فرهنگ و معاونت مطبوعاتی در طول این سال ها به مناسبت های مختلف عکس های ما را به نمایش گذاشته اند. در حال حاضر تعداد کمی از ما عکاسان باقی مانده ایم. گلایه من این است که چرا نباید معاونت مطبوعاتی در طول سال از ما یاد کند. ما هم فداکاری و از خودگذشتگی زیادی کردیم. اما شاهد هستیم که تنها از ما یاد می کنند ولی در طول سال هیچ خبری از ما نمی گیرند.

در پایان این مراسم هم محمد خدادی، معاون مطبوعاتی در پایان این مراسم با اشاره به اهمیت کار عکاسان در کشور بیان کرد: امروزه اقتدار ما انتخاب ما بوده است. ما نباید این موضوع را فراموش کنیم که هر روزِ ما دفاع مقدس است و ما هر روز و هر ثانیه در حال دفاع از عقیده و آرمان هستیم. به نظرم امروز نکوداشت همه مردم ایران است و عکاسان جنگ جزو افرادی هستند که ظرفیت دیده شدن دیگران را فراهم کرده اند و خودشان دیده نشده اند. هرچند امروز فقط یک یادآوری ساده از زحمات این عزیزان است و ما نمی خواستیم مراسم تشریفاتی برگزار کنیم. چراکه ماهیت دفاع مقدس دلی بود و مراسم آن هم باید دلی باشد.

او با توضیح درباره جنگ رسانه ای در تمام دنیا گفت: امروزه کشورهای دنیا از جمله ایران درگیر جنگ دیپلماسی، نظامی، اقتصادی و رسانه ای هستند. پیش قدم جنگ رسانه ای خبرنگاران و عکاسان هستند که با مهارت خود به جنگ جهل می روند. باید این نکته را از یاد نبریم که جنگ دیپلماسی، نظامی و اقتصادی روزی پایان می پذیرند ولی جنگ رسانه ای پایان ناپذیر است چون جهل همیشه هست.

در پایان این مراسم از عکاس این دوران با اهدای لوح تقدیری از آنان قدردانی و تقدیر شد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here