زمان انتشار : ۶ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۰۴ | کد خبر : 486496 |

ویترین روزنامه ها/ واژه گزینی خوب«همدلی» برای مشکلات این روزهای معلولان/ نگرانی سیاست روز از افزایش قیمت نان/ تیتر هوشمندانه اعتماد درباره انتخابات افغانستان

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «رنج مضاعف» گزارش خوب روزنامه همدلی از محدودیت اماکن آموزشی برای معلولان است که با انتخاب تیتر عالی به سراغ بخشی از جامعه رفته که شاید این روزها کمتر رسانه و نهادی به مشکلات آنان توجه کند. روزنامه در ابتدای گزارش به انتقاد از اجرایی نبودن الزامات قانونی داخل کشور و تعهدهای بین المللی پرداخته و از خلأ فرصت های برابر برای افراد دارای معلولیت معترض بوده است. همدلی در ادامه به مهدکودک هایی اشاره کرده که اخیرا از پذیرش کودکان معلول اجتناب می کنند و عملکرد آنان باعث اعتراض سازمان بهزیستی هم  شده است. روزنامه همچنین به رفتار برخی از مدیران مدارس پرداخته که معتقدند تردد دانش آموزان معلول در طبقات مدارس مشکل است و برای آنان مسئولیت دارد به همین خاطر از پذیرش دانش آموزان معلول خودداری می کند. توجه روزنامه به این قشر از جامعه که این روزها با نامهربانی های آموزشی همراه اند می توانند بخش کوچکی از مشکلات آنان را به گوش مسئولان برساند و اگر رسانه ها پیگیر واکنش نهادهای آموزشی در برابر پذیرش این نوع دانش آموزان باشند، می تواند در حل کردن نیمی از معضلات آنان اثر گذار باشد.

«تنور داغ گرانی نان» تیتر عالی روزنامه سیاست روز است که به بررسی افزایش قیمت کالاهای اساسی پرداخت. روزنامه در گزارش خود بالا رفتن قیمت نان را شوک دیگری بر معیشت مردم خواند و انتقاد کرد: «اگرچه در طول سال های اخیر و در پی نبود نظارت کافی و دقیق این گرانی کار خود را می کند و مردم هم کم و بیش با ان کنار آمده اند اما مسئله کلیدی در این بین اظهار بی اطلاعی و تناقض گویی متولیانی است که گمان می برند مردم درک درستی از اقتصاد و بازار ندارند و همانطور که هرچه سفره های معیشتشان کوچکتر می شود اما تلاش می کنند تا با سیلی صورت خود را سرخ کرده و روزگار را سپری کنند. آن ها چنان با اظهار بی اطلاعی از اتفاقاتی که در بازارهای اقتصادی کشور سخن می گویند که باور می کنیم در این کشور و مملکت زندگی نمی کنند چون اگر می کردند حداقل اینگونه آشکارا انکار نمی کردند.»

«انتخابات انتحاری» تیتر خلاقانه و  کوتاه روزنامه اعتماد است که عکسی متناسب با آن انتخاب کرد. روزنامه توضیح داد که «بامداد شنبه با طلوع خورشید باز هم رای‌دهندگان افغان بر سر دو راهی قرار می‌گیرند: شرکت در انتخابات یا تحریم از ترس عملیات انتحاری یا قطع ید توسط نیروهای طالبان که این انتخابات را مشروع نمی‌دانند. نام انتخابات در افغانستان با تقلب عجین شده است. قریب به اتفاق مردمی که شنبه باید بر دو‌دلی خود برای شرکت در پای صندوق‌های رای در سایه تهدید جانی حاضر شوند، می‌دانند که الزاما آرای بیرون آمده از صندوق‌ها تعیین‌کننده هویت رییس‌جمهور بعدی این کشور نیست. غالب پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که اکثریت رای‌دهندگان به دلیل عدم اعتماد به حاکمیت ترجیح می‌دهند جان خود را برای شرکت در انتخاباتی که فرمایشی می‌دانند به خطر نیندازند.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here