زمان انتشار : ۴ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۱ | کد خبر : 486478 |

ویترین روزنامه ها/ صفحه بندی غیر حرفه ای «ایران»/ بررسی«ابتکار» درباره تبعات واگذاری شبکه نمایش خانگی به صدا و سیما/ انتقاد خوب«شهروند» از خوراکی های مضر توزیع شده در مدارس

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته حسن روحانی در سخنرانی خود در حضور سران جهانی، مواضع جمهوری اسلامی ایران و تحولات منطقه خاورمیانه را تشریح کرد که با واکنش های زیادی در رسانه های داخلی و خارجی همراه شد و امروز هم به صفحه یک اکثر روزنامه ها آمد و اغلب آن ها، به تعریف و تمجید از نکاتی که بیان کرده بود، پرداختند. اما روزنامه ایران نتوانست صفحه خوبی ببندد و با توجه به اینکه رسانه وابسته به دولت است به عنوان یک بولتن سازمانی عمل کرد. چراکه تمام صفحه یک را به سخنرانی رئیس جمهور اختصاص داد و در تیتری کلی از «نطق صلح» نوشت. فارغ از اهمیت سخنان روحانی، یک رسانه نباید صرفا به خاطر موضع اش از سایر سوژه هایی که می تواند در آخر هفته برای مخاطب جذابیت داشته باشد، چشم بپوشد و تمام صفحه یک خود را به موضوعی اختصاص دهد که از دیروز مخاطب آن را در قالب های مختلف رسانه ای دیده است.

بر اساس خبرهایی که به تازگی شنیده می شود گویا قرار است مسئولیت وی.او.دی و سریال های نمایش خانگی به صدا و سیما واگذار شوند‌. روزنامه ابتکار یکی از گزارش های خود را به این احتمال اختصاص داد و با چند کارشناس در حوزه سینما و تلویزیون در این باره صحبت کرد و در تیتر خوبی نوشت:«سایه صدا و سیما بر شبکه نمایش خانگی». گزارشگر در این مطلب به نقل از معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی هم که گفته قرار است حوزه وی.او.دی به یکی از مجموعه های ادارات سینمایی سپرده شود، به تحلیل و تبعات این مساله پرداخته است.  منوچهر هادی، کارگردان سریال «عاشقانه» در گفت‌وگو با «ابتکار» در این خصوص می‌گوید«من فقط امیدوارم کاری نکنند که سرمایه‌گذار فرار کند و حاضر نباشد در این بخش کار کند. زمانی بود که صدا‏و‏سیما در طول سال ۷۰۰ تله‌فیلم می‌ساخت. آن زمان همه عوامل دخیل در ساخت یک فیلم یا سریال در حال کار بودند. در حال حاضر این افراد در نمایش خانگی مشغولند. امیدوارم هر اتفاقی که رخ می‌دهد باعث بهم خوردن این شرایط نشود.

او درباره امکان اعمال نظر صدا‏وسیما و حاکم شدن سیاست‌های این سازمان بر بخش نمایش خانگی و وی‌.او.دی‌ها می‌افزاید« امیدوارم چنین اتفاقی نیفتد. اگر قرار نباشد این آثار در تلویزیون پخش شود، نباید محدودیت‌های صدا‏وسیما بر آن اعمال شود. سیاست‌های صدا‏وسیما بر اساس تامین بودجه است اما وقتی قرار است بخش خصوصی بودجه مورد‏نظر یک سریال را تامین کند، صدا‏وسیما نباید اولویت‌های خود را بر آن اعمال کند. صدا‏وسیما تنها باید بر قصه نظارت کند اما اگر قرار باشد محدودیت اعمال کند، این بخش رو به نابودی خواهد رفت.»

محمدرضا عباسیان، مدیرعامل اسبق موسسه رسانه‌های تصویری اما معتقد است این اتفاق تنها به دلیل سیاست‌های غلط سازمان سینمایی رخ داده است. او در گفت‌وگو با «ابتکار» می‌گوید«البته این اتفاق فعلا رخ نمی‌دهد و دستورالعملی برای آن صادر نشده است. اما در سطح کلان این اتفاق باید بیفتد و رخ خواهد داد و مقصر هم مسئولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد است.»

روزنامه شهروند تیتریک خود را به سوژه جالبی اختصاص داد و از ۱۸ قلم خوراکی ممنوع شده در مدارس نوشت که عرضه آن ها همچنان ادامه دارد و در تیتر آن ها را «ممنوعه های پرفروش» خواند. روزنامه در این مطلب سعی کرد با متخصصان تغذیه درباره این خوراکی ها گفتگو کند که سوسن پارسای گفته بود: «سوسیس و کالباس های موجود در بازار از خمیر مرغ تهیه می شود و این به معنای هورمونی بودن این مواد غذایی است که بلوغ زودرس و کوتاهی قد می تواند نتیجه مصرف آن ها باشد.» اگرچه تیتر این مطلب به روشنی بیانگر محتوای داخل آن است با این حال چنین تیتری قبلا در روزنامه ها و برای توصیف کتاب هایی که قبلا ممنوع بوده و در حال حاضر جزو پر فروش ترین ها قرار گرفته اند، استفاده شده است. لذا بهتر بود روزنامه در انتخاب تیتر خلاقیت بیشتری به خرج می داد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here