زمان انتشار : ۳ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۸ | کد خبر : 486432 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش خوب «همشهری» از پشت پرده سرمایه های مشکوک در سینما/ انتقاد«روزان» به سهم ناچیز زنان از بیمه تامین اجتماعی/ توجه «صبح نو» به رنج این روزهای ایثارگران

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری امروز صفحه خوبی بست و تیتر یک خود را به ولخرجی های مشکوک سینما به صورت پرونده ای اختصاص داد و در تیتری کلی نوشت:«پشت صحنه پولشویی» و در زیر تیتر مطرح کرد، سرمایه های مشکوک چرا و چگونه از سینمای ایران سر درآوردند و به سینما آسیب رساندند؟ کدام فیلم ها به دلیل نام سرمایه گذار هایشان خبر ساز شدند. موضوع مهمی که نیاز به گزارش تحقیقی و طولانی رسانه ها دارد و از این منظر که روزنامه با چنین زاویه ای به این پرونده پرداخته قابل تحسین و خواندنی است. از دیگر مطالب خوب همشهری گزارشی از تدریس جمعی از جوانان خوزستانی به دانش آموزان مبتلا به سرطان در بیمارستان است که باعث امیدواری بیشتر آن ها به زندگی شده است. در مقدمه این گزارش آمده « می گفتند روحیه فلان دانش آموز خراب است و وضع جسمی اش خوب نیست وقتی که کار درس دادن به بچه های سرطانی شروع شد، بچه هایی که قرار بود خیلی زود از دستشان بدهیم، بیشتر از انتظار در مقابل بیماری مقاومت کردند. بچه ها می جنگیدند تا برای چند روز بیشتر هم که شده سر کلاس باشند، درس بخوانند و در چرخه زندگی با همه وجود و دردی که دارند زندگی کنند و از این زندگی لذت ببرند.»

یکی از بهترین مطالب امروز به عکس یک روزنامه روزان تعلق دارد این روزنامه گزارشی درباره سهم زنان از تامین اجتماعی تهیه کرد و در تیتری صریح و روا نوشت:«هیچ؛ سهم زنان از تامین اجتماعی». و اشاره کرد که ۸۰ درصد بیمه شدگان مرد هستند و در ادامه نوشت« نگرانی اصلی بابت زنانی است که در اقتصاد غیر رسمی مشغول به کار هستند، این زنان نه جز هیچ کدام از گروه های بیمه ای خاص هستند که دولت سهم کارفرما را برای آنان بپردازد و نه خودشان، توان پرداخت حق بیمه خویش فرما را دارند.» مسئله مهمی که می تواند در احقاق حقوق نیمی از جامعه اثر گذار باشد و در آگاهی بخشی به جامعه زنان هم کارساز باشد که به دنبال مطالبه خواست و حقوق خود بروند.

«معجزه یک فریم عکس» روایت خواندنی سعید صادقی از رنج طعنه ها و خلاء نگاه غرورآمیز به ایثارگران است. با توجه به هفته دفاع مقدس نگاه روزنامه صبح نو و نحوه پرداختن به رنج ایثارگران قابل تقدیر است چراکه عکاس جنگ از بهترین راویان آن دوران هستند. از طرفی هم تیتر و عکس هماهنگی خوبی با هم دارند.

روزنامه هفت صبح هم با توجه به مشکلات اقتصادی سوژه مهم روز را به تیتر یک آورد و به بررسی بازدهی ضعیف بازارهای سکه و ارز با احتساب نرخ تورم در سال گذشته پرداخت و در تیتری سوالی نوشت: «سرمایه گذاری در فردوسی یا حافظ؟» انتخاب کلمات «فردوسی» و «حافظ» در تیتر هوشیارانه و در عین حال هرکدام نماد یک نوع بازار سرمایه گذاری هستند که روزنامه به خوبی توانسته است منظور خود را به مخاطب منتقل کند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here