زمان انتشار : ۲ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۲ | کد خبر : 486376 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی خوب «ابتکار»درباره دلایل ورود کم هنرمندان به خلق آثار اعتراضی/ پرداخت عالی «شهروند» درباره سلطه اینستاگرام بر بازار لوازم آرایشی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، این روزها کمتر روزنامه ای به ابعاد مختلف مقوله هنر در جامعه و تاثیرات آن می پردازد. با توجه به اینکه هنر در نوع انتقادی می تواند ابزار خوبی برای بیان انتقادات و اعتراضات در کشور باشد ولی آثار هنری ما از این منظر دارای خلأ های جدی است. بر همین اساس روزنامه ابتکار تیتر یک امروز خود را به بررسی دلایل ورود کمتر هنرمندان تجسمی به خلق آثار اعتراضی در کشور اختصاص داد و در تیتر عالی نوشت:«هنر در محاق ترس». نویسنده در ابتدای متن از «جان کری» بازیگر مشهور کانادایی نام می برد که با نقاشی های طنزآمیز با محتوای سیاسی، ترامپ و هوادارانش را دست انداخت و در ادامه این سوال مهم را مطرح می کند که چقدر هنرمندان کشور ما از ظرفیت هنرشان برای انتقاد به اتفاقات روز جامعه استفاده می کنند؟ کیانوش غریب‌پور، گرافیست، معتقد است به جز کارتونیست‌ها و گرافیست‌ها دیگر هنرمندان شاخه‌های هنرهای تجسمی چندان به این سمت نرفته‌اند، البته نباید آنها را مورد شماتت قرار داد. گرچه این اتفاق وظیفه هر نخبه و انسان آگاهی است که از ابزارهایی که در دست دارد برای کمک به بهتر شدن جامعه بهره گیرد. او دلایل مختلفی را برای این اتفاق بر‏می‌شمرد. غریب‌پور به «ابتکار» می‌گوید«اینکه هنرمند لزوما از هنر خودش به عنوان ابزاری برای بیان مشکلات جامعه استفاده کند، بیشتر به تلقی ما از آن هنر و زیرشاخه‌هایش بستگی دارد. ما عادت کرده‌ایم نقاشی و مجسمه را به‌گونه‌ای دیگر و به عنوان هنر ناب ببینیم که قرار نیست پیغام ویژه‌ای از آن بگیریم. البته ممکن است هنرمندان احساس کنند نمی‌توانند با هنرشان تاثیر چندانی بر مسائل اجتماعی داشته باشند، بنابراین ترجیح می‌دهند زندگی شخصی خودشان را داشته باشند. اما نقاشانی که می‌شناسم معمولا نگاه‌شان را به مسائل گوناگون در گفت‌وگوها بیان می‌کنند یا از راه‌های دیگری برای عنوان کردن آنها بهره می‌گیرند اما ممکن است لزوما این نگاه در هنرشان منعکس نشود.»
غریب پور هم چنین معتقد است که امروزه هنرمندان ما به دلایل شخصی و یا تجربه تاریخی شان ترجیح می دهند در گوشه خلوت کارگاه هایشان مشغول به خلق آثار باشند که جهان شخصی خودشان است و ضرورتا واکنشی به مسائل اجتماعی نیست که شاید دلایلی مثل عاقبت اندیشی داشته باشد.

«سلطه اینستاگرام بر بازار لوازم آرایشی» سوژه خوب روزنامه شهروند است که به داغ شدن قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در فضای مجازی به دلیل مشکلات وارداتشان اشاره کرد و توضیح داد که «بنا به اعلام اتحادیه واردکنندگان لوازم بهداشتی و آرایشی چیزی حدود ۷۰‌درصد بازار ایران در تسخیر کالاهای قاچاق است و البته این بازار بزرگی که گردش مالی حدود ۵‌میلیارد دلار دارد، برای قاچاقچی‌ها بسیار جذاب است. در این میان با وجود تحریم‌ها و سخت‌شدن نقل و انتقال پول، تک‌وتوک برندفروش‌های لوازم آرایش هم بساط‌شان را جمع کرده‌اند و بازار لوازم آرایش به دست قاچاقچیانی افتاده است که بیشترشان در اینستاگرام و تلگرام بدون هیچ هویت مشخصی و حتی شماره تلفن، لوازم آرایش تقلبی را به اسم اصل و با قیمت‌های گزاف می‌فروشند.» روزنامه در بخش دیگری مثال آورد که «کرم‌پودرهای معروف مارک مک که قیمت‌های آنها از ۱۰۰ دلار به بالاست را هم در آنلاین‌شاپ‌های ایرانی می‌توانید با قیمت ۴۵ تا ۵۰‌هزار تومان بخرید و خوشحال هم باشید که محصولات برندهای روز دنیا را ارزان‌تر از آن‌چه خود کمپانی ارایه می‌دهد، می‌خرید. اینها دقیقا همان محصولاتی هستند که در زیرزمین‌های خانه‌های متقلبان و با موادی مثل کربن‌های صنعتی، چسب‌های سیاه، سرب، روغن دنبه، جیوه، آرسنیک و پارابن ساخته می‌شوند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here