زمان انتشار : ۱ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۴۴ | کد خبر : 486347 |

نفیسی: در حال حاضر نگاه انحصاری بر روی رسانه ها وجود ندارد

 شفقنا رسانه-  به گفته هیئت دولت و تیم رسانه ای آن مدتی است که سازمان صدا و سیما به قصد تخریب عملکرد های دولت، شروع به برنامه سازی در ژانرهای مختلف کرده است که در این راه از برنامه های گفتگومحور تا مستند، برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی، بهره برده است. با این حال اساساً این شکل از برنامه سازی ها چقدر حرفه ای است؟ آیا رسانه ملی می تواند در قالب یک رسانه گروهی و حزبی عمل کند؟

بیژن نفیسی مدرس روزنامه نگاری در این باره به شفقنا رسانه می گوید: طبیعتاً یکی از نقش های رسانه، داشتن نگاه نقادانه به مسائل است. ولی در کنار آن باید فرصت پاسخگویی به نقد های مطرح شده را برای طرف مورد انتقاد فراهم کرد. این نه تنها برای رسانه ملی بلکه برای سایر رسانه ها هم صدق می کند و پویایی آن رسانه را نشان می دهد.از طرفی این کار به نوعی سبب جذب مخاطب می شود. چراکه مخاطب می بیند نظر موافق و مخالف کنار هم آورده می شود و به راحتی می تواند قضاوت کند و راه درست تری در تصمیم گیری هایش پیدا کند.

او با اشاره به تاثیر گذاری موقت این نوع از عملکرد صدا و سیما بر مخاطبان توضیح می دهد: اگر رسانه بخواهد یکسویه به موضوعات نگاه کند، یک نوع جهت گیری خاصی پیدا می کند و طبیعتاً تاثیرش را بر روی مخاطب از دست می دهد. ممکن است این کار در کوتاه مدت اثر آنی بگذارد ولی در دراز مدت تاثیر خود را کلاً از دست می دهد. چون مخاطب بعد از مدتی متوجه می شود که مسائل انتقاد گونه به صورت یکسویه و یکطرفه مطرح می شود و به این فکر می افتد چرا این رسانه نکات مثبت را هم بیان نمی کند. خب این مسئله در دراز مدت باعث سلب اعتماد مخاطب می شود. می دانید که اعتبار منبع مسئله مهمی در جلب اطمینان مخاطب است، بخصوص برای رسانه هایی که می خواهند مخاطب وسیع تری را تحت پوشش خود قرار دهند.

نفیسی حفظ اعتماد مخاطب را عامل مهمی برای هر رسانه می داند و بیان می کند: در مباحث رسانه ای نکته مهم این است که به دست آوردن اعتماد مخاطب به کندی صورت می گیرد ولی از دست دادنش به سرعت. به عبارتی بدست آوردن اعتماد مخاطب زمان بر و سخت است و نیاز به برنامه ریزی دارد تا در دراز مدت بتوانیم مخاطب زیادی جذب کنیم. دقت داشته باشید که در حال حاضر نگاه انحصاری بر روی رسانه ها وجود ندارد چراکه در کنار تلویزیون صدها کانال ماهواره ای هم وجود دارد و این خود زمینه ای را فراهم می کند تا ما را مجبور کند که بر اساس واقعیت ها اخبارمان را منعکس کنیم چون در حال حاضر به دلیل شکستن انحصار، فرصت مقایسه برای مخاطب فراهم شده است.

این روزنامه نگار پیشکسوت در پاسخ به این سوال که این نوع برنامه سازی ها بر چه نوع مخطبانی اثر گذار است؟توضیح می دهد: این نوع عملکرد صداوسیما شاید در کوتاه مدت بر اقشار خاصی تاثیر بگذارد ولی در دراز مدت تاثیر خود را از دست می دهد و این تناقض ها خود را نشان خواهد داد. به عبارتی این نوع عملکرد بر روی مخاطبانی که نگاهی سطحی به مسائل دارند، تاثیر گذاری بیشتری دارد ولی بر افرادی که عمقی تر به مسائل نگاه می کنند تاثیر گذار نیست، چون فقط صداوسیما نیست بلکه رسانه های دیگری هم هستند و به ما فرصت تامل درباره آن موضوع خاص را می دهند. بنابراین چنین عملکردی از رسانه ملی بر مخاطبی که اهل تفکر و تفحص باشد به سادگی اثرگذار نیست.

او در پایان به صدا و سیما توصیه می کند: بخش های مختلف شورای سیاست گذاری صداوسیما باید بر روی عملکردهایش ازیابی هایی انجام دهند و متناسب با آن تغییراتی بنیادی تر اعمال کنند و منفعل نباشند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here