زمان انتشار : ۱ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۹ | کد خبر : 486337 |

ویترین روزنامه ها/ بیم و امیدهای دانش آموزان به روایت«اعتماد»/ پرسش های جدی و مهم «همشهری» درباره چالش های نظام آموزشی/ توجه «سازندگی» به جای خالی زنان در بازی دربی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه اعتماد امروز صفحه خوبی بست. و تیتر و عکس یک خود را به گزارشی درباره بیم و امیدهای دانش آموزان از  آموزش و پرورش با شروع سال تحصیلی اختصاص داد و در تیتر جالبی عنوان کرد:«مشق نانوشته مهر». روزنامه در ابتدای گزارش، به چالش های بازگشایی مدرسه ها در ایران اشاره کرد و به بیان آسیب های  وجود بخاری نفتی در مدارس پرداخت و به صحبت های وزیر آموزش و پرورش درباره حذف بخاری های نفتی اشاره کرد. اعتماد در ادامه به کمک های مردمی جهت جمع آوری لوازم التحریر به دانش آموزان مناطق محروم پرداخت. روزنامه در پایان گزارش نوشت«روز گذشته یک میلیون و ۴۳۶ هزار دانش‌آموز کلاس اولی به مدرسه رفتند تا آمار کل دانش‌آموزان کشور به ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر برسد. جمعیت دانش‌آموزان ایرانی از کل جمعیت کشورهایی مانند پرتغال، یونان، نروژ، بلژیک، دانمارک، سوییس و غیره بیشتر است. جمعیت دانش‌آموزی ایران برای تشکیل یک کشور مستقل کفایت می‌کند و این توصیف خوبی است برای پی بردن به میزان اهمیت و گستردگی چالش‌هایی که این کشور بدون مرز پیش روی خود دارد. چهره ۱.۵ میلیون نفر از این جمعیت روز گذشته منتشر شد، با چهره‌های خندان و گاهی ترسیده، با همان خنده‌ها و گریه‌های اول مهر که سال‌هاست عکس‌های‌شان منتشر می‌شود. چالش‌های آموزش و پرورش هر قدر پررنگ هم که باشد، روز اول مهر اولین سال دبستان همیشه آنقدر پررنگ است که حال و هوای تمام آنهایی که روزگار مدرسه را پشت سر گذاشته‌اند، عوض می‌کند. آموزش و پرورش به اندازه یک کشور نیروی یادگیرنده دارد، کسانی که این سیستم را تعیین می‌کنند در سال‌های ادامه تحصیل باید به خنده‌های اول مهر کلاس اول‌شان دل خوش کنند یا به اشک‌هایش.»

همشهری با توجه به شروع سال تحصیلی مطالب خوبی به صفحه اول آورد و به صورت ویژه به آن پرداخت. روزنامه سعی کرد به این موضوعات بپردازد که مدرسه رفتن برای کلاس اولی ها در سال ۹۸ چقدر هزینه دارد؟ شبکه حمل و نقلی تهران چه خدماتی برای دانش آموزان دارد؟ نظام آموزشی در ایران با چه چالش هایی مواجه است؟ چطور فرزندانمان را برای حضور در مدرسه آماده و تشویق کنیم؟ مدرسه ها بر کاهش قیمت خانه های اطراف چگونه تاثیر می گذارند.

فیفا روز شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) با صدور بیانیه‌ای خبر از پایان تبعیض جنسیتی در ایران برای ورود به استادیوم برای تماشای فوتبال داد و اعلام کرد که با مسئولان فدراسیون فوتبال هماهنگی‌های لازم جهت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها انجام شده است. حضور هیئت فیفا در ایران و صدور آخرین بیانیه شأن درباره وضعیت حضور زنان در ورزشگاه های فوتبال این احتمال را می دهد که شاید روز گذشته شاهد انجام آخرین دربی تمام مردانه فوتبال در ایران بوده باشیم. بر همین اساس روزنامه سازندگی عکس یک خود را به این خبر مهم اختصاص داد و نوشت«پیروزی پرسپولیس در آخرین دربی مردانه». موضوع مهمی که کمتر روزنامه ای آن را به تیتر و عکس یک خود اختصاص داد در حالیکه رسانه ها می توانند با جریان سازی و مطالبه گری از نهادهای مربوطه به احقاق حقوق نیمی از جامعه بپردازند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here