زمان انتشار : ۳۱ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۴ | کد خبر : 486284 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد عالی«ایران» به انتشار فیلم و عکس‌های کودکان محروم/ گزارش خوب«همدلی» درباره کودکان بازمانده از تحصیل

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «نقض حقوق کودکان به خاطر چند لایک بیشتر» از مطالب خوب امروز روزنامه ایران است که نویسنده به انتقاد از افرادی پرداخته که به واسطه کمک به دانش آموزان در مناطق محروم تصاویری از کودکان را در صفحات مجازی خود منتشر می کنند. گزارشگر در ابتدای این مطلب با یک تسهیل گر امور روستایی و فعال حوزه آموزش کودک صحبت کرده و نظر او را درباره اصول کمک به مناطق محروم و نیازمندی های آنان جویا شده که خواندنی و جالب است. پیشنهاد این تسهیل گر درباره فعالیت های خیرخواهانه این است که مردم به انجمن های شناخته شده که دارند اعتماد کنند البته خیریه های ثبت شده ای که کار خوب می کنند و کرامت انسانی را زیر پا نمی گذارند.مینا کامران درباره ضرورت حفظ حقوق کودکان در این باره توضیح داد «مسأله مهم در کار نیکوکارانه این است که کرامت انسانی باید مورد توجه قرار بگیرد و حقوق کودکان رعایت شود. ما خودمان تجربه چنین کارهایی را داشته‌ایم و حالا می‌خواهیم درباره‌شان حرف بزنیم که کس دیگری اشتباه ۱۰ سال پیش ما را تکرار نکند. من خودم دیده‌ام که یک فیلم کوتاه چطور در زندگی یک بچه تأثیر گذاشته. ما کمپینی داشتیم که می‌خواستیم مدرسه‌ای را بازسازی کنیم و برای این کار یک فیلم کوتاه درست کردیم که در آن حتی اشاره‌ای نکردیم که اینها فقیرند. در این فیلم پسربچه‌ای بود که با لهجه شیرین خراسان جنوبی می‌گفت «سرویس بهداشتیامون ریکا نداره.» اتفاقاً کسانی که فیلم را دیدند، خیلی خوش‌شان آمد و این بچه را خیلی دوست داشتند. اما این بچه در جامعه محلی خودش مورد تمسخر قرار گرفت. او در روستای خودش به «آقای ریکا» معروف شد و به خاطر همین دیگر دلش نمی‌خواست مدرسه برود چون بچه‌ها مسخره‌اش می‌کردند. مسأله این است که ما در آن جامعه زندگی نمی‌کنیم و نمی‌دانیم چه مسائلی ممکن است برای بچه به وجود بیاید.همین عکس و فیلم گرفتن‌ها و انتشار آن اتفاقاً در جامعه محلی بیشتر به بچه آسیب می‌زند. کسی در تهران بچه را نمی‌شناسد مگر مواردی مثل آن ویدئوی «شیب بام» که خیلی وایرال شد. اما این عکس و فیلم‌ها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، معمولاً برای کمک رسانی‌های سطحی‌اند اما در جامعه محلی و فضای روستا به بچه آسیب می‌رساند.». نویسنده در پایان هشدار می دهد انتشار فیلم و عکس‌های حاوی تصاویر کودکان محروم، لایک خورش بالاست. این را حالا خیلی‌ها فهمیده‌اند. فقر آنها برای اینفلوئنسرها لایک و فالوئر می‌آورد، در این میان اما کسی توجه نمی‌کند که ما اصولاً اجازه انتشار تصاویر این کودکان را نداریم. در واقع آنچه نقض می‌شود، حقوق این کودکان است؛ آن هم به خاطر چند لایک بیشتر.

«جاماندگان» سوژه خوب همدلی درباره کودکانی است که قید تحصیل را زده اند. روزنامه ضمن بیان اینکه شمار کودکان بازمانده از تحصیل از ۱۰۰ هزار تا بیش از سه میلیون نفر برآورد شده است به دلایلی چون فقر اقتصادی، فرهنگی، روند پولی شدن آموزش و… اشاره و تاکید کرد که « قصه کودکان بازمانده از تحصیل قصه دیروز و امروز نیست، سال‌هاست این قصه ادامه دارد و هر سال از لزوم ایجاد برخی تغییرات در سیستم آموزش و پرورش صحبت می‌شود، تغییراتی که به کاهش یا رفع این معضل منجر شود، اما تاکنون نه تدبیر راه‌گشایی اندیشیده شده و نه کسی شاهد اقدام عملی بوده است. بدیهی است که مشکلات آموزش و پرورش را نمی‌شود یک روزه یا چند روزه حل کرد و حل آن نیازمند بررسی همه جانبه و اقدام عملی است، در غیر این صورت هرروز فرصتی است که از دست می‌رود و این فرصت‌سوزی می‌تواند سال به سال به آمار کودکان بازمانده از تحصیل اضافه کند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here