زمان انتشار : ۳۰ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۱ | کد خبر : 486243 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی«همشهری و ایران» از حال و هوای مدارس در مناطق سیل زده/ پرداخت به موقع«اعتماد» درباره لایحه «صیانت،کرامت و تامین امنیت بانوان»/ دلایل بحرانی شدن تالاب «هورالعظیم» به روایت «رسالت»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، امروز روزنامه همشهری صفحه خوبی بست و تیتر یک خود را به موضوع مهمی درباره اینکه چرا این روزها رد پای خصوصی سازی در همه بحران های کارگری دیده می شود؟ اختصاص داد و در تیتری کلی عنوان کرد:«ریشه های فساد در خصوصی سازی». و در زیر تیتر توضیح داد« بررسی های همشهری نشان می دهد، ۸۵ درصد از کل واگذاری ها در فاصله سالهای ۸۴ تا ۹۲ انجام شده است.وزیر اقتصاد از تغییر روش و اصلاح روند واگذاری سهام شرکت های دولتی خبر داد. ۳۰ درصد از کل خصوصی سازی ها در سال آخر دولت احمدی نژاد انجام شد.» از دیگر مطالب خوب امروز همشهری گزارش میدانی خبرنگار آن از حال و هوای مدارس مناطق سیل زده لرستان در آستانه آغاز سال تحصیلی است که در تیتر عالی نوشت:«مدرسه های به گل نشسته». در ابتدای این گزارش خبرنگار توصیف بسیار دقیق و روایی از وضعیت آنجا شرح می دهد«مدرسه تا کمر در گل فرو رفته،البته بعد از ۶ ماه دیگر اسمش گل نیست، کوه خاک است که گله گله داخل کلاس ها سر به فلک کشیده و آنها را شبیه یک رشته کوه به هم پیوسته کرده است. از دل کوه ها جا به جا میز معلم و کتابخانه و پایه نیمکت دانش آموزان بیرون زده، روی یکی دو تا کوه هم نقشه جغرافیایی خاک گرفته و کتاب درسی نصفه و نیمه و دفتر دیکته ناتمامی پا در هوا خشک شده اند.» رسالتی که رسانه بعد از بحران پیگیر وضعیت مناطق سیل زده شده و با توصیف های میدانی سعی در به تصویر کشیدن نحوه درس خواندن دانش آموزان دارد، قابل تامل و خواندنی است.

روزنامه ایران هم گزارش خوبی از روند نوسازی مدارس در خوزستان و لرستان کار کرد و در تیتری روشن به « مدرسه سازی؛ بر ویرانه های سیل و خانه های سیل زدگان» اشاره کرد. خبرنگار با رفتن به روستاهای سیل زده خوزستان و لرستان، روایتی از وضعیت مدارس ویران شده در روزهای های نزدیک به شروع سال تحصیلی کار کرد و در بخشی از گزارش توضیح داد که « در میان روستا اما جمعی از مردان جنوبی با چهره‌های آفتاب سوخته سخت مشغول کارند، آنها مدرسه می‌سازند. مردان سختکوش روستا تلاش می‌کنند که مدرسه را به مهر برسانند، اما هوای داغ اجازه کار نمی‌دهد گرمای تابستان خوزستان مانند ماندن کنار یک تنور داغ است و همین هوا نمی‌گذارد که ساخت و ساز به آسانی انجام شود. برای همین شیفت کاری آنها برعکس است به جای صبح، شب‌ها کار می‌کنند برخی هایشان هم صبح و هم شب در دو شیفت کار می‌کنند. آنها سعی‌شان را کرده‌اند اما مدرسه به مهر نمی‌رسد و همین شد که مردم این روستا می‌خواهند خانه هایشان را در اختیار دانش‌آموزان بگذارند».

روزنامه اعتماد هم امروز صفحه خوبی بست و تیتر و عکس یک خود را به ارسال لایحه«صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان» اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد«خشونت علیه زنان ممنوع». در این گزارش ابتدا مروری بر روند فرایند تدوین و تنظیم این لایحه از سال های پایانی دولت دوم محمود احمدی نژاد  تا الان که این لایحه با تلاش های معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به مجلس فرستاد شده، داشته است. از دیگر ویژگی های خوب این روزنامه برشمردن برخی نکات مثبت و منفی این لایحه است که جای کار دارد و رسانه ها باید ابعاد آن را بررسی و در اختیار نهادهای تصمیم گیر قرار دهند. در بخشی از این گزارش آمده« فارغ از نقاط ضعف و قوت این لایحه که به دولت تحویل داده شده و می‌توان امیدوار بود با چکش‌کاری‌های لازم به لایحه‌ای بهتر تبدیل شود اما مساله قانون‌مند کردن امور مربوط به زنان را می‌توان گامی رو به جلو دانست؛ مسائل و مصایبی که گاهی در ارتباط با «جنس دوم» تعبیر و تفسیر می‌شد اما با قانونمند شدن می‌توان به تامین امنیت زنان در مقابل خشونت امیدوار بود. چنان‌چه در این راستا می‌توان با قانونمند شدن به فرهنگ‌سازی نیز رسید.»

«مصائب عظیم هور» تیتر هوشمندانه روزنامه رسالت از مشکلات هور العظیم است که در این باره با تحلیلگران و کارشناسان محیط زیست به گفتگو پرداخت و در بخشی از گزارش توضیح داد: « آنچه بر سر تنها میراث باقیمانده از تالاب‌های بین النهرین آمده، عاملانی دارد که هریک سهمی در این فاجعه زیست محیطی دارند؛ اولین عامل، صدام است که با اقدامات زهکشی، حیات هور را به مخاطره انداخت. آن هنگام که بین ایران و عراق جنگ درگرفت، صدام به منظور مقابله با جمعیت شیعه‌نشین هور در دوسوم عراقی این تالاب، نسبت به خشک‌کردن عمدی آن اقدام کرد تا شیعیان را پس از نابودی معیشت شان به مهاجرت و پراکندگی وادار سازد. سپس با انحراف آب ورودی به تالاب‌ بین‌النهرین و اختصاص آن به اراضی کشاورزی مسبب خشکیدگی هورالحمار، هور مرکزی و هورالعظیم شد. عامل بعدی وزارت نفت است که با ایجاد دایک‌ها و مسیرهایی در میانه و اکتشافات نفتی سبب خشکیدگی بخش‌هایی از هورالعظیم شده است. احداث سد در بالادست رودخانه‌ کرخه از دیگر شاهکارهای خودمان است که باعث کاهش شدید آورده‌ این رودخانه برای تالاب شده و از دیگر سو، عدم رهاسازی حقابه در شمار عظیم ترین مصائب هور قرار دارد، حقابه ای که در زمان مدیریت معصومه ابتکار بر سازمان حفاظت محیط زیست مصوب شد اما با گذشت چندین سال، تنها بر روی کاغذ و در حد حرف باقی مانده! و اما در بیان سایر علل خشک‌شدن هورالعظیم باید از پیامد‌های آبگیری سد ایلیسو در ترکیه سخن گفت… .»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here