زمان انتشار : ۲۹ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۶ | کد خبر : 486219 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از محمود مختاریان؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

محمود مختاریان؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه-شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک برسانند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.
با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

این بار شفقنا، میزبان محمود مختاریان یکی از باسابقه ترین چهره های حوزه مطبوعات بود. مختاریان در سال ۱۳۴۷ وارد روزنامه «کیهان» می شود و هر چند ماه یک بار در قسمت های مختلف توزیع، حروف چینی، آگهی و… روزنامه کار می کند.

بعد از ۸ سال دکتر مصطفی مصباح زاده به او می گوید:«باید در مدیریت روزنامه شروع به فعالیت کنید چراکه کیهان موسسه مطبوعاتی است و حدود ۱۰ روزنامه و مجله دارد و باید این تعداد را به ۱۰۰ عدد برسانم. برای همین شما را به قاهره می فرستم تا در روزنامه الاهرام کار کنید. می خواهم وقتی برگشتید یک روزنامه عربی تاسیس کنم که به مسائل منطقه بپردازد و در چهل کشور اسلامی توزیع شود. »

این پیشکسوت مطبوعاتی که سال‌ها با « دکتر مهدی سمسار»، «ذبیح‌الله منصوری»، «مجید دوامی» کار کرده،  روایت می کند: همزمان با من یک گروه هم به بیروت فرستاده شد تا کسب تجربه کنند. مصباح زاده کلان فکر می کرد. البته این مسئله با شروع انقلاب و رفتن مصباح زاده به فراموشی سپرده شد.

او تعریف می کند که روزنامه کیهان گزینش سختی داشت و می گوید: من ۲ سال در این روزنامه صندلی نداشتم.

این استاد روزنامه نگاری و فتوژورنالیسم مجموعا در راه اندازی ۱۲ روزنامه همکاری داشته و آنگونه که خود تعریف می کند تعداد همکاری اش در تاسیس مجله ها آنقدر زیاد بوده که مجموع آن ها را به خاطر نمی آورد.

این فعال عرصه مطبوعات وضعیت حال حاضر تحریریه ها و مطبوعات را مناسب نمی داند و بیان می کند: ما در حال حاضر با بحران مهارت مواجه ایم. ما در طول این ۴۰ سال نیاز سنجی آموزشی نکردیم و از تدریس کتاب های جدید در حوزه ارتباطات و روزنامه نگاری غافل بودیم. الان در سیدنی واحد توییت نویسی تدریس می شود چرا که در آنجا نیاز به این مهارت جدید برای روزنامه نگار درک شده است. از طرفی دیگر ما در روزنامه هایمان مدیر مسئول و سردبیر حرفه ای تربیت نکردیم. ما چند مشکل اساسی در روزنامه نگاری داریم یکی خودسانسوری، دولتی بودن و دیگری سانسور سلیقه ای بدون در نظر گرفتن منافع ملی است.

مختاریان با ورود حسین شریعتمداری از روزنامه کیهان می رود و چون کارشناس دادگستری بوده، باید دنبال دوره های آموزشی در این رشته می رفت. اما  همزمان با راه اندازی روزنامه «ایران» در آنجا هم مشغول به کار اجرایی می شود و تا سال ۱۳۹۵ در این روزنامه ماندگار می شود.

تدریس از سال ۱۳۷۰ در حوزه گرافیک، صفحه آرایی، چاپ و فتوژورنالیسم  از دیگر فعالیت مهم و جدی این پیشکسوت مطبوعاتی است. در حال حاضر مختاریان رئیس شورای سیاست گذاری در نشریه «صنعت توریسم» است.

مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here