زمان انتشار : ۲۸ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۷ | کد خبر : 486202 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی خوب«ابتکار» درباره امکان شکستن سلطه دلار/ به ثمر رسیدن پیگیری«آفتاب یزد» در جذب یک نخبه

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته حسن روحانی در جلسه هیئت دولت تاکید کرد که «برقراری روابط تجاری و اقتصادی با استفاده از پول ملی با ترکیه و روسیه و دیگر کشورها مانند عراق می‌تواند بسیاری از مشکلات را در توسعه مناسبات از میان بردارد. امروز در سطح جهان یک مبارزه جدی با دلار در حال شکل‌گیری است و با ادامه این روند، سلطه آمریکا بر بازارهای پولی و مالی جهانی و سیستم‌های بانکی تضعیف شده و از بین خواهد رفت». این سخنان باعث شد تا روزنامه ابتکار در مصاحبه با علی مزیکی، کارشناس مسائل اقتصادی امکان شکستن سلطه دلار در اقتصاد را بررسی کند و در تیتری سوالی نوشت: «افول هژمونی دلار؟!». این کارشناس مسائل اقتصادی به ابتکار توضیح داد: «اینکه ما بخواهیم دلار آمریکا را کنار بگذاریم و یا نقش آن را در اقتصاد کاهش دهیم به نظر می‌رسد که کمی نادرست باشد. چراکه تمام کشورها با این واحد پولی معاملات‌شان را انجام می‌دهند و حالا چون در ارتباط با این کشور مشکلاتی وجود دارد، بخواهیم این اقدام را انجام دهیم و کشورهای دیگر را نیز با خود همراه کنیم کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. ممکن است ما بتوانیم با واحد پولی دیگر با کشورهایی همچون عراق، ترکیه و‏… معاملات بین‌المللی داشته باشیم اما اینکار دشوار خواهد بود در برخی از شرایط غیرممکن! اما این درحالی است که استفاده از دلار دارای مزیتی بوده و آن مزیت، کاهش هزینه‌های مبادلات است. در روابط بین‌الملل دلار آمریکا مورد پذیرش واقع شده است. در این شرایط اگر بخواهیم با واحد پولی دیگری با کشورها مبادلات انجام دهیم ممکن است که کمی متضرر شویم. او همچنین تاکید کرد که چیزی به نام سلطه دلار وجود ندارد‏ اما این ارز یک نوع ابزار هماهنگ‌کننده‌ای است که مورد قبول کشورها واقع شده است و ما باید با دنیا تعامل داشته باشیم پس نمی‌توانیم این ابزار را نادیده بگیریم.»

سال گذشته بود که اخباری درباره نابغه بودن یک پسر بچه ۶ ساله به نام آرش آمرزش رسانه ای شد. از همان زمان روزنامه آفتاب یزد با خانواده این پسر بچه مصاحبه هایی انجام داد و به مسئولان درباره دیده نشدن استعدادهای او در زمینه فیزیک،ریاضی و مسلط بودن به زبان انگلیسی انتقاد کرد. بعد از مهاجرت آرات حسینی(نابغه ورزشکار)، آفتاب یزد به موضوع مهاجرت نخبگان حساس تر شد و مطالبی را درباره تبعات و آسیب های رفتن نخبگان از کشور نوشت که قابل تامل بود و درباره دیده شدن کودکانی چون آرش آمرزش تذکر داد. حال امروز این کودک ۷ ساله طبق اعلام خبر والدینش دانشجوی افتخاری دانشگاه پزشکی کاشان شده است. آفتاب یزد هم با اعلام این خبر و اشاره به جواب گرفتن پیگیری های خود نوشت:«و بالاخره جذب یک نخبه». پیگیری روزنامه در به ثمر نشاندن یک رویداد و دیده شدن و به کارگیری آن قابل تحسین است که حاکی از مسئولیت اجتماعی این رسانه می دهد.

مدتی است به گفته تیم رسانه ای هئیت دولت، صدا و سیما برنامه هایی را برای تخریب عملکرد های این قوه تدارک دیده که باعث واکنش بسیاری از کارشناسان شد. بعد از این اتفاق امروز روزنامه جام جم وابسته به سازمان صدا و سیما در مطلبی تحت عنوان اینکه در هفته دولت ۹۸، بیش از ۹۷۰ ساعت از آنتن رسانه ملی در اختیار اهالی رسانه بود در تیتر عنوان کرد:«رکورد حضور دولتی ها در صدا و سیما شکسته شد» و در گزارش خود سعی کرد مدام بر طراحی مدیران رسانه ملی و اختصاص وقت به حضور مسئولان از این موضوع تعریف و تمجید کند. در حالیکه با توجه به ملی بودن این رسانه همه قوا باید حضور فرصت در این رسانه را داشته باشند و دستاوردها و نقاط ضعف و قوت خود را از طریق یک رسانه رسمی به مردم اعلام کنند. یک روزنامه نباید به عنوان یک برگ برنده و امتیاز، از سازمان تعریف کند که برای مخاطب جذابیت نداشته باشد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here