زمان انتشار : ۲۷ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۱ | کد خبر : 486139 |

ویترین روزنامه ها/ ابعاد تازه از علت مرگ کودک ۶ ساله به روایت عکس یک «همشهری»/ اعلام آمادگی «هفت صبح» به مدیریت تجهیز و توسعه ورزشگاه «آزادی»/ انتقاد «خراسان» به حذف فیلتر دوده خودروهای دیزلی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، دو روز پیش بعد از دیدار تیم های پرسپولیس و صنعت نفت اتفاق ناگواری در حاشیه این بازی افتاد و پسر بچه ۶ساله که به همراه پدر خود برای تماشای این بازی به ورزشگاه آزادی آمده بود، دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد. هر چند جزئیات زیادی از دلایل این اتفاق خیلی منتشر نشده اما امروز به صفحه یک برخی مطبوعات آمد. روزنامه همشهری با اختصاص عکس یک خود به این خبر در تیتر خوبی نوشت:«معمای داربست مرگ». این روزنامه توانست عکسی از تیربرقی را که باعث این اتفاق شده به تصویر بکشد و توضیح داد«عماد هنگام بازی بین میله های داربست های نزدیک گیت ورود و خروج باشگاه با همین تیر برق که با اشتباه پیمانکار به عنوان یکی از ستون ها استفاده شده بود، برخورد کرد و جانش را از دست داد.» گزارش میدانی همشهری از جزئیات این اتفاق ابعاد پنهانی آن را روشن می کند و به مسئولان در شناسایی عوامل مقصر در این حادثه کمک کننده است.

روزنامه هفت صبح هم در همین رابطه به بهانه مرگ تلخ این کودک مطلبی را با عنوان «اعلام آمادگی» به این خبر اختصاص داد و تاکید کرد که این مطلب نوعی رجز خوانی برای سازمان لیگ است که شاید به غرورشان بر بخورد. هفت صبح در این متن نوشت« ما برو بچه های هفت صبح ادعا می کنیم که اگر مدیریت تجهیز و توسعه ورزشگاه آزادی به ما سپرده می شد حاصل کارمان در طی چهار ماه از حاصل کار سازمان توسعه و تجهیز اماکن ورزشی بهتر بود. حداقل کسی را برق نمی گرفت.نه فقط برو و بچه های هفت صبح که ده ها گروه دیگر خدماتی در حوزه های مختلف در کشور هستند که اگر همه این کارهای به ظاهر تخصصی به آن ها محول می شد، نتیجه کارشان از گروه فعلی حاضر در فدراسیون فوتبال و سازمان ورزش بدتر و پر خسارت تر نمی شد.» با اینکه این نوع ادعاها از وظایف اصلی رسانه ها نیست اما با توجه به تجربه های قبلی در ورزشگاه آزادی، این نوع مطالب می تواند هشدار جدی برای مسئولان مشغول به کار در آنجا و سازمان لیگ باشد که متوجه کم کاری های خود درباره جان انسان ها شوند.

اخیراً معاون اول رئیس جمهور به درخواست یکی از شرکت‌های خودروسازی برای توقف «نصب فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی، به رحمانی و کلانتری وزیر صمت و رئیس سازمان محیط زیست نامه ای می نویسد و عنوان می کند که «با توجه به تحریم و نیاز کشور به کامیون های مذکور، با نظر مساعد بررسی و برای مدتی مجوز صادر شود.» با این حال معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست مخالفت سازمان را با این خواسته اعلام و تأکید می کند که خودروسازان به بهانه تحریم قصد دارند تا مصوبه فیلتر دوده را حذف کنند و فقط به دلیل گران شدن فیلترها حاضر به تهیه آن نیستند. چون قبل از تحریم هم حاضر به نصب آن نبودند. این مسئله باعث شد تا روزنامه خراسان در گزارش خوبی به عواقب حذف فیلتر دوده خودروهای دیزلی بپردازد و از آن به عنوان «دستور سرطانی جهانگیری! » یاد کند. روزنامه توضیح داده است که «ذرات ریز آلاینده ناشی از احتراق دیزلی‌ها به دلیل قطر کم به‌راحتی وارد ریه و جریان خون و سبب ایجاد بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌ می‌شوند. فیلتر ذرات دیزل وسیله ای است که دوده حاصل از احتراق موتورهای دیزلی حتی ذراتی را که کوچک تر از ۲.۵ میکرون هستند، ازبین می برد. براساس تحقیقات به‌عمل آمده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با عنوان «سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران بر مبنای سال ۱۳۹۲»، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون مهم‌ترین آلاینده شهر تهران هستند که کامیون‌ها و اتوبوس‌های در حال تردد در تهران سهم ۷۸ درصدی در آن دارند. این فیلترها، در سیستم اگزوز خودروهای دیزلی حدود ۸۵ درصد از دوده های خروجی را حذف می کنند و در شرایط خاص این میزان گاهی به ۱۰۰ درصد نیز می رسد. »

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here