زمان انتشار : ۲۶ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۷ | کد خبر : 486114 |

ویترین روزنامه ها/ واژه گزینی جالب«شهروند» به پوشش «شبنم نعمت زاده»/ بی توجهی «جوان» به مرز بین متهم و مجرم در عکس یک/ نگرانی«ابتکار» از قهر کودکان با رسانه های رسمی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته اولین جلسه دادگاه شبنم نعمت زاده به اتهام اخلال در توزیع دارو برگزار شد. از جمله اتهامات شبنم نعمت زاده در این پرونده «مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو» به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال اعلام شده است. گزارش این جلسه از دادگاه به صفحه یک بیشتر روزنامه ها آمد و هر کدام توانستند تیترهای جالب و خوبی برای آن انتخاب کنند. اما آنچه که باید رسانه ها در تیتر زنی دقت کنند مرز بین جرم و اتهام است. به همین خاطر باید با حفظ این مرز به تیترهای خلاقانه دست بزنند. روزنامه جوان در تیتر مبتکرانه ای و با بهره گیری از کلمه رانت خوار، نوشت:«شبنم دارو خوار!» اما روزنامه بدون توجه به مرحله اتهام او، اخلال در نظام دارویی را برای او قطعی فرض کرده و چنین تیتری را انتخاب کرده است. از دیگر نکات عکس یک این روزنامه، اینکه هیچ اطلاعات تازه ای غیر از مواردی که روز گذشته در خبرگزاری ها منتشر شد، نیست. در حالیکه وجه تمایز مطبوعات نسبت به رسانه های دیگر پاسخ به بسیاری از ابهامات موجود است.

««فیس آف» در دادگاه!» نگاه جالب شهروند به شیوه حضور شبنم نعمت زاده است. پوشش همراه با چادر و بدون آرایش شبنم نعمت زاده بحث داغ کاربران شبکه های اجتماعی شد و اغلب آن ها از این نحوه حضور متفاوتش انتقاد کردند. روزنامه شهروند عکس یک خود را به تصویری از نعمت زاده اختصاص داد و به مقایسه او با برخی چهره های دیگر پرداخت که همانند نعمت زاده با تیپی متفاوت و مذهبی نما در دادگاه حضور پیدا کرده اند. به نظر می رسد نحوه حضور و پوشش یک شخصیت با تیپی کامل مذهبی در دادگاه به هنگامی که می داند از سوی رسانه ها مورد بازتاب قرار می گیرد, تحرکی است عامدانه که دین را نشانه می رود زیرا افکار عمومی این شخصیت ها را می شناسند. هم چنین انتخاب این روش به نوعی یک رویه برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران است که در روند رسیدگی به پرونده وی دخیل هستند. این امر در تیتر و متن به خوبی مورد انتقاد قرار گرفته است.

یکی از مطالب خوب امروز روزنامه ابتکار، دغدغه این روزنامه درباره سهم کودکان و نوجوانان از رسانه های رسمی است و با طرح این سوال که سهم بچه های امروز در دنیای رسانه ای چقدر است؟ در تیتر عنوان کرد:«قهر رسانه و کودک». نویسنده در این مطلب بیشترین نگرانی اش استفاده زیاد کودکان از فضای مجازی و موبایل است که باعث شده دیگر به سمت و سوی رسانه های رسمی نروند. اما در ادامه به خلا و ضعف تولید برنامه از سوی رسانه های رسمی هم اشاره می کند که رابطه دو سویه و مستقیم با هم دارند. حوریه دهقان‌شاد، استاد ارتباطات دراین‌باره به «ابتکار» می‌گوید«در شرایط امروز دنیا، رسانه‌های رسمی هر چقدر هم که به کودکان توجه کنند، مخاطبان خود را از دست داده‌اند. امروز بیشتر مخاطبان رسانه‌های رسمی بزرگسالان هستند. کودکان و نوجوان به سمت و سوی دیگری رفته‌اند و توجه‌شان بیشتر به بازی‌های کامپیوتری و شبکه‌های مجازی جلب شده است. دیگر دوران رسانه‌هایی مانند کیهان‌بچه‌ها به سر رسیده و حتی اگر برنامه‌هایی برای آنها ساخته شود چندان برایشان جالب نیست چون نسل امروز ترجیح می‌دهند محتوا را در دست بگیرند. در گذشته رسانه‌ها یک‌سویه بودند و تنها پیام از سوی رسانه به مخاطب می‌رسید اما امروز رسانه‌های جدید به‌گونه‌ای هستند که مخاطب درگیر می‌شود و خودش راهش را انتخاب می‌کند. بنابراین کودکان ترجیح می‌دهند در فضایی قرار بگیرند که بتوانند بر محتوا تاثیرگذار باشند. او درباره تاثیر فضای مجازی بر کودکان می‌گوید: بیشترین وقت بچه‌ها صرف فضای مجازی می‌شود، به نحوی که مدیریت آنها سخت شده و ساعت‌‌ها در شبکه‌های مجازی وقت می‌گذارند. البته این موضوع در سراسر دنیا همه‌گیر است. به هر حال این بازی‌های کامپیوتری یا موبایلی یا فضای مجازی با توجه به اندیشه پشت‌شان بر نحوه نگرش و نگاه بچه‌ها تاثیر خواهد گذاشت.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here