زمان انتشار : ۲۶ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۳۷ | کد خبر : 486086 |

نوروزی: تلویزیون به دلیل جهت‌گیری‌های خاص، مخاطب عام خود را از دست داده‌است

شفقنا رسانه– به گفته هیئت دولت و تیم رسانه ای آن مدتی است که سازمان صدا و سیما به قصد تخریب عملکرد های دولت، شروع به برنامه سازی در ژانر های مختلف کرده است که در این راه از برنامه های گفتگومحور تا مستند، برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی، بهره برده است. با این حال اساسا این شکل از برنامه سازی ها چقدر حرفه ای است؟ آیا یک رسانه ملی می تواند در قالب یک رسانه گروهی و حزبی عمل کند؟

کامبیز نوروزی، حقوق دان و کارشناس رسانه در این باره به شفقنا رسانه می گوید: یکی از اصول اخلاق حرفه ای رسانه، بی طرفی است. بی طرفی به این معنا که رسانه کلاً جهت گیری سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی نداشته باشد، ناممکن است. معنای بی طرفی در کار رسانه این است که نگاه و جهت گیری یک رسانه نباید باعث شود تا در ارائه اخبار و تحلیل، واقعیت ها را معکوس و یا تغییر دهد. اما در مورد جایی مثل سازمان صداوسیما این اصل بی طرفی خیلی پررنگ و قوی تر مطرح می شود. سازمان صداوسیما به موجب قانون اساسی تشکیل شده و متعلق به همه ملت ایران است. بنابراین باید به شکلی اداره شود که قانوناً تمام گرایش های مختلف سیاسی، فرهنگی و فکری داخل کشور از صداوسیما سهمی داشته باشند و دیدگاه های مختلف منعکس شود. به عبارتی دیگر صداوسیما نمی تواند ارگان یک تفکر خاص باشد. بلکه صداوسیما ارگان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

او تاکید می کند: سال های طولانی است که مشاهده می کنیم، سازمان صداوسیما بخصوص در برنامه سازی تلویزیون بیشتر به عنوان ارگان یک جریان بخصوص عمل می کند و آن اصل بی طرفی را رعایت نمی کند. البته عدم رعایت بی طرفی الزاماً به معنای عملکرد مجرمانه نیست. با این حال اگر در برنامه ای به کسی افترا زده شود، مطلب کذب و یا توهین منتشر شود، قابل تعقیب کیفری است. ولی صرف نقض بی طرفی به تنهایی جرم نیست. بنابراین من قائل به این نیستم که صداوسیما با عدم رعایت بی طرفی مرتکب جرم شده باشد.

با این حال آیا این نوع عملکرد صداوسیما بر افکار عمومی اثرگذار است؟ نوروزی پاسخ می دهد: شرط اول و مهم اثرگذاری هر رسانه بر مخاطب میزان حرفه ای بودن آن است. به عبارتی تا چه اندازه در ارائه مطلب از اصول حرفه ای تبعیت می کند. تلویزیون هم یک رسانه بسیار پیچیده و مهم است. رسانه ای مثل تلویزیون در صورتی می تواند بر مخاطبش اثر بگذارد که رفتارش حرفه ای باشد. یکی از مسائل اثرگذار بر مخاطب، این است که آن رسانه تا چه حد در ارائه مطالب، منصفانه و بی طرفانه عمل می شود. وقتی تلویزیون مکرراً و به طور آشکار نشان می دهد که جهت گیری خاصی دارد، طبیعتاً مخاطب عامش را از دست می دهد و مخاطبش عمدتاً کسانی می شوند که طرفداران همان دیدگاه بخصوص هستند. این اصل در مورد هر رسانه و یا شبکه تلویزیونی دیگری هم صادق است.

او ادامه می دهد: وقتی یک شبکه تلویزیونی با یک جهت گیری خاص عمل می کند، طبیعتاً فقط کسانی به آن نگاه می کنند که جهت گیری خاصی دارند. در حال حاضر وضعیت تلویزیون ایران به دلیل جهت گیری های کاملاً محدود و خاص فکری، سیاسی و اجتماعی مخاطب عامش را تا حد زیادی از دست داده است و مخاطبانش هم تنها طرفداران همان دیدگاهی است که ارائه می دهد.

نوروزی معتقد است این شیوه عمل تلویزیون با رسالتی که در قانون اساسی برای سازمان صداوسیما تعیین شده است، منافات دارد و متناسب با وظایف حرفه ای آن نیست. او می گوید: در اصل ۱۷۵ قانون اساسی گفته شده «در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، باید آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مسائل کشور تامین گردد». دقت کنید که در اینجا از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران سخن می گوید. یعنی تمامی نظام و به عبارتی دقیق تر، تمامی ملت را دربرمی‌گیرد. بنابراین رسالت تلویزیون محدود به یک جریان فکری خاص نیست.

این حقوقدان رسانه، شرط اول هر راه حلی برای بهبود عملکرد رسانه ملی را انتقاد پذیری آن رسانه می داند و می گوید: اول باید بپذیرند که تغییراتی مورد نیاز است. وقتی چنین چیزی پذیرفته شد آن وقت کارشناسان می توانند راه حل های متنوعی در انواع و اقسام برنامه های تلویزیون و در چارچوب قوانین جاری کشور و مصالح نظام جمهوری اسلامی و نیازهای جامعه ارائه دهند. بنابراین شرط اول این است که مسئولان این سازمان آیا چنین نقدی را نسبت به عملکرد سازمانشان می پذیرند؟

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here