زمان انتشار : ۲۵ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۵ | کد خبر : 486061 |

ویترین روزنامه ها/ دلایل مظلوم واقع شدن فیلم«رستاخیز» از نگاه«اعتماد»/ بررسی«آفتاب یزد» درباره آمادگی تهران در برابر زلزله

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه اعتماد امروز صفحه خوبی بست و تیتر و عکس یک خود را به گزارش جامعی از روند تولید تا چرایی توقیف فیلم سینمایی«رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش اختصاص داد و در تیتر خوبی عنوان کرد:«مصائب رستاخیز». با توجه به اینکه به صورت ناگهانی هفته گذشته و همزمان با عاشورای حسینی، نسخه غیر قانونی این فیلم با نام «القربان» در فضای مجازی و سایت های اینترنتی منتشر شد، پرداخت روزنامه به چنین سوژه ای و پاسخ به بسیاری از ابهامات برای مخاطب ارزشمند است. اعتماد درباره اینکه چرا این فیلم با وجود سختی های زیادی که برای تولید متحمل شده ولی همچنان نزدیک به پنج سال است که توقیف می باشد، سراغ نظرات برخی از اهالی سینما رفته است. هوشنگ گلمکانی معتقد است، درباره داستان‌های ارزشی معاصر و غیرمعاصر اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد و همین مساله باعث می‌شود که مشکلات زیادی سر راه فیلمسازها باشد: «همیشه درباره این موضوع مهم صحبت و بحث می‌شود که چرا فیلم‌های مذهبی در سینمای ایران کم ساخته می‌شود؟ خب واضح است؛ برای اینکه سر چنین موضوعات توافق وجود ندارد.» منوچهر محمدی نیز درباره مشکلات ساخت فیلم‌های تاریخی و پرداخت به زندگی معصومین در سینمای ایران می‌گوید: «آنچه مسلم است در کشوری مثل ایران با فرهنگ و باورهای دینی و اعتقادی ساخت فیلم‌هایی در موضوعات تاریخی و مذهبی از مطالبات مردم، سینماگران و مسوولان بوده است اما آن چیزی که اینجا اهمیت پیدا می‌کند این است که متاسفانه فیلم‌هایی که تاکنون ساخته شده به دلیل نداشتن وحدت رویه مشخص و محدودیت‌هایی جدی که برای فیلمسازان به وجود آمده، عملا هزینه زیادی برای فیلمساز داشته است، البته که در اینجا منظور هزینه معنوی است نه مادی.»

روزنامه آفتاب یزد در عکس یک خود سوژه مهمی را پیگیری کرد. این روزنامه با بیان اینکه دو سال از زلزله تهران گذشته است، به این سوال پرداخت که «چقدر آماده شده ایم؟» و در گزارش خود از عدم پاسخگویی روابط عمومی سازمان های آب، برق و گاز خبر داد. روزنامه توضیح داد «بررسی‌ها نشان می‌دهد که تهران آمادگی لازم برای وقوع زلزله را ندارد. رفتارهای هیجانی در زلزله آذرماه سال ۹۶ گواه همین موضوع است، در همان زمان‌ها بود که مسئولین قول بررسی بیشتر و فراهم سازی زیرساخت‌های لازم برای مقابله با زلزله را داده بودند. تا کنون که نزدیک به ۲ سال از آن زمان می‌گذرد با وجود وقوع بلایای طبیعی که تاکنون رخ داده است اما به نظر می‌رسد شهر تهران هنوز هم آمادگی لازم برای مقابله با زلزله را ندارد. سازمان‌ها و نهاد‌هایی که پیش از این قرار بود زیر ساخت‌های لازم برای مقابله با بلایای طبیعی ازجمله زلزله را فراهم کنند طی سال‌های اخیر نشان دادند که آمادگی لازم برای این موضوع ندارند و با گذشت زمان فراهم سازی زیر ساخت‌های لازم نیز به فراموشی سپرده شده است. به همین دلیل هم در مواقع بروز بلایای طبیعی همه ارگان‌ها و سازمان‌ها غافلگیر می‌شوند و اقدامات شتاب زده آن ها می‌تواند مشکلات مضاعفی را متوجه مردم تهران کند.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here