زمان انتشار : ۲۴ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۲ | کد خبر : 485994 |

ویترین روزنامه ها/گزارش خوب«ابتکار» از پیامدهای تکدی گری به عنوان یک شغل/ انتقاد به موقع«ستاره صبح» از رفتارهای اخیر صدا و سیما/ پاسخ «سازندگی» به سرمایه دار شدن «عسگر اولادی»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،روزنامه ابتکار امروز عکس یک خود را به گزارش خوبی درباره وضعیت تکدی گری در ایران به عنوان یک شغل و پیامدهای آن اختصاص داد و در تیتری عالی نوشت:«تجارت فقر». نویسنده در این گزارش ابتدا آماری از افزایش مهاجرت از پاکستان و بنگلادش داده که برای تکدی گری به سمت ایران می آیند‌‌. همچنین در این گزارش تاکید شده که تکدی گری به عنوان یک تجارت کثیف برای عده ای پولساز است ولی نمی تواند متکدیان و نیروهای انسانی گرفتار در آن را از فقر نجات دهد. این تجارت به قدری برای سرکردگانش پولساز است که مافیا می سازد و این مافیا برای قدرت بیشتر دست به قاچاق انسان می سازد. نادر صادقیان جامعه شناس درباره حل مسئله تکدی گری در ایران به ابتکار توضیح می دهد: «برخوردهای سلبی به تنهایی برای حل این ماجرا کارساز نیست. رویکرد ایجابی در دو سطح می‌تواند به حل مسئله تکدی‌گری ‌انجامد. یکی اینکه در درجه اول این افراد باید از سرمنشاء شناسایی شوند و در درجه دوم با ایجاد اشتغال برای آنها و تامین اجتماعی آنها از تکدی‌گری فاصله بگیرند.حل مسئله تکدی‌گری در ایران نیازمند سازمان مستقل است. برای شناسایی، جلب، ایجاد اشتغال، تامین و تضمین حداقل معیشت، آموزش و درمان و… این افراد سازمان مستقلی می‌طلبد. این کار تنها مختص یک سازمان نیست و نیازمند هم افزایی و همکاری کلیه نهادها در ذیل این سازمان مستقل است.». واکنش رسانه ها به این مسئله به عنوان آسیب اجتماعی که به نوعی به تجارتی خطرناک تبدیل شده کار خوبی است و ضرورت دارد تا با شناسایی و گرفتن آمار از مراکز معتبر به حل آن کمک کنند و اطلاعات لازم را برای اندیشمندان در این حوزه قرار دهند.

روزنامه ستاره صبح امروز صفحه خوبی بست و تیتر یک خود را به مصاحبه با دو صاحب نظر درباره اقدامات اخیر صدا و سیما اختصاص داد و در تیتری کلی عنوان کرد:«موضع گیری علیه صدا و سیما». در این گزارش ابتدا اعتراض روابط عمومی ریاست جمهوری به برخی مطالب ذکر شده در برنامه «بدون توقف» ذکر شده و در ادامه حجت‌الاسلام فاضل میبدی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ستاره صبح در پاسخ به این سؤال که آیا عملکرد صداوسیما را می‌توان قابل دفاع دانست، گفت: «خیر، صداوسیما رویکردی جناحی دارد و در بیشتر مواقع تلاش کرده تا جناح مقابل را به هر قیمتی از پا درآورد». او آغاز رفتارهای جناحی و دور از اخلاق و عدالت رسانه ملی را از زمان دولت سید محمد خاتمی و ساخت مستند «هویت» عنوان کرد و اظهار داشت: «امروز همان مسیر با ساخت سریال گاندو و استفاده ابزاری از برخی اسطوره‌های مذهبی ادامه دارد». همچنین دکتر نعمت احمدی، حقوقدان نیز در گفت‌وگو با ستاره صبح در ارتباط با عملکرد صداوسیما معتقد است: «اعمال صداوسیما به لحاظ حقوقی بار مجرمانه دارد. این نهاد یک حاشیه امن برای خود متصور است؛ چراکه خود را زیر نظر مقام رهبری می‌داند».

دو روز پیش اسدالله عسگر اولادی تاجر مشهور و یکی از بزرگترین صادرکننده‌ های خشکبار ایران در سن ۸۶ سالگی درگذشت. روزنامه سازندگی با اختصاص عکس یک خود به این خبر،  پرداخت خوبی داشت و در تیتری سوالی از «پایان سرمایه داری سنتی؟» نوشت و سعی کرد به ۷ سوال مهم و کلیدی درباره او پاسخ دهد. روزنامه تلاش کرد در گزارش به ابهاماتی درباره اینکه عسگراولادی از کجا سرمایه دار شد؟ رابطه اش با برادرش چگونه بود؟ پس از انقلاب چه کرد؟ آیا موسس تجارت با چین بود؟ ماجرای بنز معروفش چه بود؟ آیا موتلفه ای بود؟ و آیا ثروتمندترین مرد ایران بود؟ پاسخ دهد. پرداختن روزنامه به این وجه از زندگی عسگر اولادی و پاسخ دادن به ابهام هایی که این روزها در ذهن مخاطب نقش بسته، از کارهای خوب این روزنامه است چراکه وظیفه مطبوعات نورتاباندن به زوایای پنهان سوژه ها و موضوعات مهم است.

«بازی شفافیت» تیتر عالی روزنامه همشهری است و در گزارش خوبی توضیح می دهد که «ایده شفافیت آرای نمایندگان اگرچه حدود ۲ سال پیش و از سوی تعدادی از نمایندگان امیدی مجلس مطرح شد، اما حالا و در جدال انتخاباتی چپ و راست، پرچم شفافیت به دست اصولگرایان رسیده و آن ها مدعی ایجاد شفافیت شده اند؛ گویی صاحب ایده اولیه بوده اند. آنچه سبب می شود تکاپوی اصولگرایان برای به نام زدن این ایده، یک تحرک انتخاباتی جلوه کند، اول تریبون هایی است که در حمایت این ایده فعال شده اند و دوم تمرکز این تریبون ها در خارج از مجلس بر شفافیت آرای مجلس است. درحالی که به تاکید منتقدان بحث شفافیت اگر خارج از مجلس مدافعانی دارد، طبیعی است که باید دامنه آن شامل رأی گیری های شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام شود.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here