زمان انتشار : ۲۱ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۹:۲۱ | کد خبر : 485929 |

نصراللهی:ورود دیر هنگام رسانه های رسمی در موضوعات مهم هزینه زا و اعتماد زدا است / رسانه‌ها در بسیاری از موضوعات راهبردی، در زمین رسانه‌های غیرمسئول و معاند بازی می‌کنند

شفقنا رسانه- دکتر اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در جمع خبرنگاران و مدیران روابط عمومی های شهرستان بابل تاکید کرد: ماجرای مربوط به دختران آبی مساله‌ای نیست که رسانه های رسمی آن را شکل داده باشند، بلکه مشخص است که اتاق فکری پشت این مساله بوده و با تاکتیک های رسانه ای، جریان‌سازی شده است. ورود دیرهنگام رسانه ها ی ملی از جمله صدا و سیما با موضوعاتی مثل دختر آبی و شورش های ۷ دی ۹۶ برای کشور هزینه زا شده است.

به گزارش شفقنا رسانه، دکتر اکبر نصرالهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه با اشاره به راهبردهای مختلف رسانه ها در پوشش رویدادها بر ضرورت اتخاذ راهبرد واقع نمایی تاکید کرد و گفت: رسانه ها نباید وقایع منفی‌ را بزرگ و اخبار مثبت را کوچک‌نمایی کنند و یا راهبرد های سکوت و انکار را اتخاذ کنند.

او با انتقاد از غفلت رسانه ها از اصل بالانس و توازن در ارزش‌های خبری و پرداخت اخبار مناطق و موضوعات مختلف گفت: تحقیقات نشان می دهد رسانه ها متاثر از نظریه مرکز و پیرامون و رویه نادرست رسانه های سراسری، خبرهای شهرستان ها و روستاهای مختلف را با وجود دارا بودن ارزش های خبری پوشش مناسب نمی دهند.

رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه با تشریح تاکتیک هزینه از سرمایه گفت: همانطور که منافع ملی باید در دستور کار رسانه‌ها قرار گیرد، در شهرستان ها هم‌ ضرورت دارد منافع شهرستان بیش از منافع بخشی، سیاسی و جناحی مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد اما متاسفانه بررسی ها نشان می دهد که تنش های سیاسیِ بعضاً خودساخته در رسانه های شهرستان ها بر اصول حرفه ای و منافع مردم غلبه دارد.

او در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: کار مسئولانه، صادقانه و انعکاس مشکلات مردم در کنار انتشار خدمات مسئولان و ارائه راه حل ها برای امید زایی و اعتماد افزایی باید در اولویت کار رسانه‌ها باشد.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری در تشریح تاریخچه و اهمیت تاکتیک های خبری گفت: تاکتیک های خبری سابقه ای به قدمت رسانه ها و تاریخ زندگی اجتماعی دارند اما با افزایش سواد رسانه ای مردم ،تنگ تر شدن حلقه رقابت بین رسانه ها و گسترش تکنولوژی های ارتباطی، متنوع، پیچیده و دستخوش تغییر شده اند.

ریس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه افزود: با توجه به تاریخچه و امکانات رسانه های غربی و حمایت آشکار و پنهان برخی کنشگران سیاسی از رسانه های معاند، آموزش تاکتیک ها رسانه ای به مردم ضروری است و آن ها را در مقابل عملکرد مغرضانه رسانه های غربی و شبکه های اجتماعیِ غیر مسئول واکسینه می کند.

به گفته دکتر نصراللهی، غفلت رسانه ها و مسئولان از استفاده مناسب از اصول و تاکتیک های رسانه ای و اقدام‌ بموقع و هم افزا و توجه ناکافی در بالا بردن سواد رسانه ای مردم،انحراف افکار عمومی را در موضوعات مختلف موجب شده است. به گونه ای که در بسیاری از موضوعات راهبردی رسانه های ملی و محلی در زمین رسانه های غیر مسئول و معاند بازی می کنند.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه های حرفه ای در بخش دیگری از سخنان خود به ماجرای اخیر در مورد دختر آبی اشاره کرد و افزود: ماجرای مربوط به دختران آبی مساله‌ای نیست که رسانه های رسمی آن را شکل داده باشند، بلکه مشخص است که اتاق فکری پشت این مساله بوده و با تاکتیک های رسانه ای، جریان‌سازی شده است.

او گفت: ورود دیرهنگام رسانه ها ی ملی از جمله صدا و سیما با موضوعاتی مثل دختر آبی و شورش های ۷ دی ۹۶ برای کشور هزینه زا شده است .

رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه مهم‌ترین سرمایه هر رسانه‌ای را اعتماد مردم به آن رسانه دانست و تاکید کرد: رسانه ها باید مراقبت کنند تا اعتماد را از دست ندهند و سرمایه خود یعنی اعتماد مردم را در مواقع لزوم و استثنایی به نفع منافع و امنیت ملی و روحی مردم هزینه کنند.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری با اشاره به تغییر آرایش رسانه ای و تنگ‌تر شدن عرصه رقابت بین رسانه ها به ضرورت اتخاذ تاکتیک شروع قبل از دیگران پرداخت و تصریح کرد:اذهان مردم مثل لوح سفید است و ورود دیرهنگام رسانه ها به موضوعات مهم موجب می شود تا رسانه های رقیب و غیر مسئول افکار عمومی را شکل دهند .

او افزود: آرایش رسانه‌ای مردم تغییر کرده است؛ مردم هیچ تعهدی به رسانه خاصی نداده اند تا آنها را ببینند، بخوانند و بشنوند؛ هیچ دستگاه و رسانه‌ای نمی تواند خبرها را حبس کند. بنابراین شروع بموقع و قبل از دیگران از تاکتیک های مهم اعتماد زا و مخاطب افزا است.

رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در پایان تاکید کرد: خبرها باید مردم‌محور باشد نه مسئول‌ و شهرت محور؛ اگر موضوعات خبری رسانه ها از بین مردم انتخاب شود، مردم به آن توجه و با رسانه نشردهنده اعتماد می کنند.

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here