زمان انتشار : ۲۱ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۳۳ | کد خبر : 485923 |

عکس های منتخب روز/ «عزاداری عاشورای حسینی در حسینیه ته گود بیرجند» به روایت خوب عکاس «مهر»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر  عکس‌ های منتخب خبرگزاری های تسنیم، میزان و مهر است.

به گزارش شفقنا رسانه، مرتضی رفیع خواه عکاس خبرگزاری تسنیم توانست عکس های خوبی از «عزاداری روز عاشورا در ییلاقات تالش» ثبت کند که از منظر کادر بندی و زاویه دید عکاس مورد توجه قرار گرفت.

«شام غریبان حسینی در تهران» از دیگر گزارش های تصویری خوب این خبرگزاری است که توسط مسعود شهرستانی کار شد. این تصاویر از منظر درگیری با موضوع و روایی بودن مورد توجه قرار گرفت.

مراسم شام غریبان حسینی (ع) در کربلا از گزارش های تصویری خوب خبرگزاری میزان است که از منظر نورپردازی مورد توجه قرار گرفت.

محسن نوفرستی عکاس خبرگزاری مهر توانست عکس های خوبی از «عزاداری عاشورای حسینی در حسینیه ته گود بیرجند» کار کند که به دلیل شرح نویسی و انتخاب نمای درست مورد توجه قرار گرفت.در توضیح این گزارش آمده«در ضلع جنوبی کوچه پایین شهر بیرجند حسینیه ته گود توسط”آقا میر هادی” حدود ۴۰۰ سال پیش به منظور روضه خوانی در ده روز نخست ماه محرم احداث شده است. کف حیاط حسینیه از سطح کوچه پایین تر بوده و به همین جهت راهروی ورودی آن فاصله به فاصله پله می خورد و چون در کوچه پایین شهر (ته ده ) واقع است به آن”حسینیه ته ده “نیز می گفتند و به دلیل گود بودن آن نسبت به کوچه به این حسینیه “حسینیه گود ” نیز می گویند. تولیت این حسینیه که نسل به نسل پس از در گذشت سید محمد هادی مرتضوی، که در سال ۹۰ فوت کرد، چون پسر نداشت، به دامادهای او رسید، بانیان این حسینه از راه های دور به بیرجند می آیند تا حسینیه را جهت عزاداری در ده روز نخست محرم آماده کنند. شکل، فضای و مراسم آن هنوز سنتی است و پس از پایان روضه خوانی مراسم ” حسن و حسین” انجام می شود. گاهی نیز سکوت حکم فرما است و شخصی چاووشی خوانی می کند که به این مراسم جذابیت بیشتری می دهد. این مراسم در روزهای هشتم،نهم و دهم محرم انجام می شود.»

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here