زمان انتشار : ۲۱ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۱ | کد خبر : 485916 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش عالی «ایران»از تغییر پایه اقتصاد در «سردشت»/ توجه «خراسان» به فروش علنی مواد مخدر در یکی از محلات «مشهد»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «از کولبری تا صادرات سماق» گزارش میدانی عالی روزنامه ایران از تغییر پایه اقتصاد در سردشت است. گزارش نویس ابتدا متن خود را با توصیف های بسیار زیبا و روایی از روستای بیوران سلفی در سردشت آغاز می کند. توصیف بافت بسیاری از خانه ها و طبیعت آنجا از مهم ترین ویژگی های این گزارش است. خبرنگار در ادامه به منابع مهم درآمدی در این روستا اشاره می کند که زمانی کولبری یکی از آن ها بوده اما الان با توجه به فصل برداشت سماق و انگور این دو محصول هم توانسته به خوبی فرصت کسب درآمد را برای اهالی این منطقه فراهم کند. اما توسعه گردشگری از دیگر امیدهای اهالی این منطقه برای کسب درآمد است. دهیاری این روستا به ایران توضیح می دهد:«دو سه سال اخیر بسیاری از مردم بیوران سفلی تلاش کرده‌اند اقتصاد و معیشت زندگی‌شان را از مرز جدا کنند. سماق گیاهی است که دراین منطقه به‌صورت دیم فراوان می‌روید اما در گذشته توجه زیادی به آن نمی‌شد، مگر مصارف محدود خود اهالی اما حالا به یکی از منابع مهم درآمدی روستا تبدیل شده است. انگور سردشت هم موقعیت و آوازه خوبی در منطقه پیدا کرده و طوری شده که در منطقه بیوران، سماق و انگور به محصولات اصلی‌ تبدیل شده اما یکی از کسب و کارها و منابع جدید درآمدی که امید داریم در آینده توسعه پیدا کند گردشگری است.»سوژه ای که علاوه بر آشنایی با مناطق گردشگری، مسئولان و نهادهای تصمیم ساز را متوجه سیاست گذاری جدی تر برای رونق گردشگری و پایه تازه ای برای اقتصاد منطقه می کند.

یکی از مطالب خواندنی امروز روزنامه خراسان مربوط به گزارش میدانی از فروش علنی مواد مخدر در یکی از محلات مشهد می باشد که قابل تامل است. این مطلب که با تیتر« بخوانید بنزین بخرید مواد مخدر» نوشته شده از دسترسی راحت اهالی آن منطقه به مواد مخدر گزارش می دهد. در بخشی از این گزارش آمده« اهالی محل می گویند چند ماهی است که بسیج محله جلوی اقدامات مواد فروش ها را گرفته و حالا این افراد برای این که کسب و کارشان تعطیل نشود با یک شگرد جدید یعنی کلمه «بنزین» افراد را راهنمایی می کنند و اگر کسی خواهان مواد مخدر است محل آن مشخص است. این جا قلعه کهنه گلشهر است، درست پشت بازار ملل. محله ای که افراد مواد فروش آسایش و آرامش را از اهالی سلب کرده اند و خانواده ها روز و شب را با نگرانی سپری می کنند. یک روز ساعت ۶ بعد از ظهر سری به این محله و خیابان زدیم، روی دیوارهای کوچه پس کوچه های تنگ و تاریک آن پر شده بود از کلمه «بنزین»! برایم سوال شد مگر در داخل این کوچه های باریک پمپ بنزین وجود دارد؟ سوالم را مجید ۵۲ ساله یکی از اهالی همین خیابان جواب می دهد و می گوید: بنزین این جا به معنای فروش مواد مخدر است، قبلا با سوت یا حرکات دیگر اقدام به فروش مواد مخدر می کردند، یا افراد دم در خانه می ایستادند، ولی الان با این کد خریداران را به سمت خود می کشانند.»

روزنامه شهروند امروز صفحه خوبی بست. «نقش و نگار دخترانه بر دیوارهای زاهدان» گفت و گوی جالب این روزنامه با بچه هایی است که شهرشان را نقاشی می کنند تا امید زنده بماند. این روزها که جامعه درگیر دغدغه های سیاسی و اقتصادی است، توجه به چنین سوژه هایی که رنگ و بوی امید و نشاط را دارند، جذاب و خواندنی است. در زیر تیتر اشاره شده « وقتی ناامید نشوی و اراده داشته باشی، به هدفی که می خواهی می رسی. امیدواریم با این فعالیتی که انجام دادیم، بتوانیم ذره ای راه را برای همجنس هایمان آسان کرده باشیم.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here