زمان انتشار : ۲۰ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۴ | کد خبر : 485879 |

واکنش اهالی رسانه به خبر اخراج «بولتون»

شفقنا رسانه- روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد از «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواسته از سمتش استعفا دهد. بولتون سومین مشاور امنیت ملی دولت ترامپ است که از کار برکنار می‌شود. دونالد ترامپ در حساب توئیتری‌اش اعلام کرد: «شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او نیاز نیست. من و همین‌طور برخی از افراد دیگر در دولت با بعضی از پیشنهادهای او به شدت مخالف بودیم، بنابراین از جان خواستم استعفایش را تقدیم کند که او صبح امروز این کار را کرد. از جان بابت خدماتش بسیار متشکرم. هفته آینده مشاور امنیت ملی جدیدی معرفی خواهم کرد.»

به گزارش شفقنا رسانه، این خبر و استعفای جان بولتون از سوی ترامپ با واکنش های زیادی در داخل و خارج از کشور همراه بود. عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان در صفحه توییتر خود با واکنش به استعفای او، این خبر را راهی برای مذاکره با امریکا ندانست و نوشت: «جان بولتون برکنار شد اما خواهشاً کسی در تایملاین خوشحال نشود. مشکل ما با نظام سلطه مشکل هویتی/ماهیتی است. بر سر وجود است نه بر سر حدود. این موضوع با رفت و آمد مهره ها حل نمی شود. تجربه چهل ساله را به یاد داشته باشیم. برخی چنین تحلیل می کنند که برکناری بولتون چراخ سبز به ما برای دیدار احتمالی ترامپ با روحانی است. معتقدم شکست پروژه های ونزوئلا، صلح با طالبان، کره شمالی و ایران، ترامپ را به این نتیجه رساند که برای انتخابات ۲۰۲۰ جلوتر پاسخ این شکست ها را بدهد و خود را رها نماید».

اما سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با ابراز خوشحالی از برکناری این شخصیتِ ایران ستیز بیان کرد: «امروز روز خوبی برای تیم «بی» نبود. بولتون با خفت از کاخ سفید اخراج شد و بنیامین نتانیاهو در وسط سخنرانی با ترس و تحقیر به پناهگاه رفت. روزهای تلخ‌تری در فراروی ایران ستیزان است».

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم با تمسخر و کنایه به خبر برکناری بولتون نوشت: «به طراح مد سبیل نیاز دارید؟ جان بولتون هم‌اکنون بیکار است».

با این حال محمد سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان هم در واکنش به توییت آذری جهرمی نوشت: «ظریف در واکنش به اخراج بولتون گفته در مسایل داخلی کشورها دخالت نمی‌کند، اما ظاهراً آذری جهرمی، جایی را برای دیده شدن از دست نمی‌دهد، حتی اگر سبیل‌های بولتون باشد».

اما روزنامه فایننشال تایمز علت این برکناری را اختلافات ترامپ و بولتون بر سر طالبان دانست و توییت کرد: «اختلاف بولتون و ترامپ بر سر توافق با طالبان باعث اخراج بولتون از کاخ سفید گردید».

مهدی خرم دل، روزنامه نگار با اشاره به قابل پیش بینی بودن چنین اتفاقی نوشت: «برکناری جان بولتون اتفاق غیرمنتظره نبود و تایمز اسرائیل ۲۹ می (خرداد) خبر داده بود ترامپ قبل از انتخابات، بولتون را برکنار می‌کند. چالش ترامپ برای کنار گذاشتن بولتون، شلدون ادلسون حامی مالی اصلی ترامپ در انتخابات و حامی بولتون بود. فراموش نکنیم ترامپ همان ابتدا در هتلش با بولتن مذاکره کرده بود و جزو ترکیب اول نیاورده بود که آن موقع به شوخی می‌گفتند از سبیلش خوشش نیامده بود! وقتی ترامپ به دنبال جانشین مک مستر بود، این میلیاردر یهودی جان بولتون را به ترامپ قالب کرد. جان بولتون با خنده‌های منوشین و پومپئو بدرقه شد. اما همزمان تحریم‌های تازه اعمال شد. بعید است ترامپ دست‌کم تا انتخابات، سیاستش را تغییر دهد، چون برای انتخاب دوباره به پول زیاد احتیاج دارد و major GOP supporter او، آدم تندرویی است که خواستار بمباران اتمی ایران شده بود!».

صدرا محقق دبیر سابق  بخش اجتماعی روزنامه شرق هم با کنایه به صحبت های قبلی بولتون درباره جنگ در ایران و نتیجه سخنانش نوشت: «جان بولتون سال ۲۰۱۷ توی این سخنرانی در گردهمایی گروه تروریستی مجاهدین خلق گفته بود ما قبل از سال ۲۰۱۹ با همدیگر در تهران جشن خواهیم گرفت. هشت ماه از ۲۰۱۹ گذشته است و او امروز با حکم ترامپ اخراج شد».

محسن پیرهادی مدیر مسئول روزنامه رسالت با هشتگ دکترین مقاومت نوشت: «اخراج جان بولتن از کاخ سفید یعنی در دوئل ایران و آمریکا فعلا نفر آمریکایی جا زده است».

زهرا طباخی ، روزنامه نگار هم با اشاره به تاثیر سخنرانی سید حسن نصرالله در روز گذشته توییت کرد: «نمی خواهم خیلی حزب اللهی تحلیل کنم ولی به نظر می رسد سخنرانی قاطع سیدحسن نصرالله، محاسبات منطقه ای کاخ سفید را تغییر داده است. ملاحظه اصلی این بوده که جامعه و افکارعمومی اسرائیل، توان پشت سر گذاشتن یک جنگ ۳۳ روزه جدید را ندارد».

عباس احمدی، روزنامه نگار هم با ابراز خشنودی به این خبر به قدرت دیپلماسی ایران اشاره کرد و نوشت: «حذف جان بولتون (باز جنگی) ثابت کرد تاکید بر محوریت قدرت نظامی دیگر پاسخگو نخواهد بود. ترامپ هم متوجه شد همچون ایران نیاز به یک دیپلماسی فعال‌تر دارد. ترامپ امروز به دنبال پیدا کردن دیپلماتی با هوش و توانمند چون ظریف در آمریکاست».

اما فرید مدرسی روزنامه نگار این خبر را خیلی مهم تلقی نکرد و با اشاره به عوامل دیگر ایران ستیزی و قربانی شدن ترامپ توییت کرد: «اخراج جان بولتون از کاخ‌سفید اهمیتی ندارد؛ سیاست ضدایرانی ترامپ تنها به او وابسته نبود. وحدت استراتژیک پمپئو و نتانیاهو، ترامپ را به برزخِ جهنمی در خاورمیانه هدایت و جبههٔ ضدامریکایی ایران را تقویت می‌کند. این دوگانهٔ امریکایی-اسرائیلی، ترامپ را قربانی خواهد کرد».

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here