زمان انتشار : ۱۹ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۵۵ | کد خبر : 485836 |

مدیر عامل ایرنا: به توسعه فعالیت رسانه ای با کشورهای همسایه نیاز داریم

شفقنا رسانه- دیپلماسی رسانه ای یکی از مسائل مهم این روزها است و با توجه به موقعیت سیاسی ایران این مسئله بیش از هر زمان دیگری نمود پیدا کرده است. اما شاهد هستیم که در بیشتر رویدادها و مجامع بین المللی خبری از حضور رسانه های ایرانی(نمایندگان ایران در کشورهای دیگر) یا خبرنگاران اعزامی نیستیم. هر چند شفقنا طبق مصاحبه هایی که با این رسانه داشت، اغلب از نبود امکانات و بودجه سخن می گفتند. اما رسانه های دولتی و حاکمیتی چرا در این عرصه ها حضور ندارند؟ آیا نبود بودجه از دلایل این رسانه هاست یا استراتژی آنان حضور کمرنگ رسانه های ایرانی در مجامع بین المللی است؟

رسانه باید پیوند بسیار وسیعی با حوزه دیپلماسی اش داشته باشد

سید ضیاء هاشمی مدیر عامل خبرگزاری ایرنا  در بیان ارزیابی خود نسبت به کارکرد رسانه های ایران مخصوصا ایرنا در حوزه دیپلماسی بین الملل به شفقنا رسانه می گوید: به عقیده من در حوزه دیپلماسی رسانه ای تردیدی در نقش رسانه نیست. اگر تردیدی هست در نوع تعریف اصطلاحات دیپلماسی رسانه ای، حد و حدود و مختصات آن است. مدتی پیش ما میزبان سفیر چین بودیم و ایشان را دعوت کردیم تا سایت چینی زبانِ ایرنا را فعال کنیم. سفیر یک کشور که از روی بیکاری به رسانه هایی مثل ایرنا، مهر، ایسنا و… نمی رود، بلکه برای توسعه فعالیت های دیپلماتیک خودش جایگاه مهمی برای رسانه قائل است. فکر می کنم ایشان بیشتر از اینکه به بنگاه های اقتصادی یا نهادهای علمی رفته باشند به رسانه ها سر زده است. بنابراین جایگاه رسانه در عرصه دیپلماسی عمومی یا رسانه ای تعیین کننده است و همه دنیا هم از آن استفاده می کنند.

او توضیح می دهد: ایرنا، همان اول از سال ۱۳۱۳ در چارچوب وزارت خارجه تاسیس شد. چون به این مسئله خیلی توجه می شد که رسانه باید پیوند بسیار وسیعی با حوزه دیپلماسی اش داشته باشد. از طرفی آقای دکتر خرازی به مدت یک دهه رئیس ایرنا بودند، با اینکه تحصیلاتشان حوزه سیاسی نیست ولی بعدا سفیر و وزیر خارجه شدند. یا آقای دکتر وردی نژاد بعد از ریاست در ایرنا سفیر شدند و الان هم در ریاست جمهوری جایگاه سیاسی دارند. بنابراین رسانه ها در حوزه دیپلماسی عمومی در سطح روابط بین الملل نقش محوری دارند. من در طول این دو سالی که ریاست ایرنا را بر عهده داشتم میزبان سفیران زیادی از کشور های متعدد شدم. از طرفی با بسیاری از مقامات دیپلماتیک کشورها دیدار داشتم.

هاشمی ادامه می دهد: اخیرا اجلاس رسانه های جهان در شورای خبرگزاری های جهان در بلغارستان تشکیل شد که از ایران خبرگزاری های ایرنا و مهر دعوت بودند و یک شب هم میزبان خود وزیر امور خارجه این کشور بود و این مسئله رایجی است. وقتی فردی در سطح رئیس جمهور روسیه چند ساعت وقتش را به گفتگو با رسانه ها اختصاص می دهد این یعنی به جایگاه و قدرت اثرگذاری رسانه در توسعه روابط بین الملل توجه کرده است.

رسانه؛ ابزاری برای شناخت و تعامل 

او با بیان اینکه دیپلماسی اساساً حوزه توسعه ارتباطات و همکاری ها است، توضیح می دهد: این همکاری ها الزاماً سیاسی نیستند بلکه علمی، گردشگری، اقتصادی و… هم است. این همکاری و تعامل مبتنی بر همشناسی و شناخت متقابل با نگرش مثبت است. یعنی یک سازمان چه در سطح ملی و چه بین الملل با حوزه هایی ارتباط برقرار می کند که در وهله اول آن ها را بشناسد و در درجه دوم آن ها را به نیکی بشناسد. بنابراین رسانه از ظرفیت های مشترک، تعاملی و مکمل آگاه می شود و نگرش مثبتش هم باعث می شود تا احساس کند که این ارتباط می تواند کمک کننده باشد. خب این کاری است که رسانه انجام می دهد. رسانه یکی از موثرترین و زود بازدهی ترین حوزه های سرمایه گذاری است که باعث رسیدنمان به این شناخت و نگرش مثبت می شود. بنابراین در همه دنیا برای افزایش شناخت و آگاهی از حوزه های مختلف و تسهیل حوزه های تعاملی بر روی رسانه سرمایه گذاری می کنند.

هاشمی با بیان اینکه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر فارسی به ۹ زبان دیگر هم اخبار را منتشر می کند و در این زمینه سرمایه گذاری کرده است تاکید می کند: توسعه فعالیت های رسانه ای در عرصه دیپلماسی عمومی و رسانه ای مکمل و مقوی دیپلماسی در سایر حوزه ها است.

با این حال وقتی رویدادی بین المللی رخ می دهد، انتظار می رود ایرنا از هر نظر در سریعترین زمان ممکن اقدام به پوشش آن کند. ولی می بینیم که در این زمینه ضعف دارد. نظرتان در این زمینه چیست؟ هاشمی پاسخ می دهد: واقعیت این است که نباید به صورت کلی قضاوت کرد. خبرگزاری اناتولی که از لحاظ شاخص های توسعه به کشور ما نزدیک است، در خیلی از کشورهای اروپایی و افریقایی دفتر دارد. به عبارتی رسانه هم در کنار توسعه فعالیت های اقتصادی، سیاسی و… توسعه پیدا می کند. خب فکر می کنید ایرنا در کشورهای دیگر چند دفتر دارد؟ اینگونه نیست که در همه کشورها دفتر داشته باشد.

با محدودیت های زیادی که داریم حجم بالایی از اطلاعات را مبادله می کنیم

او ادامه می دهد: معتقدم در کشوری مثل عراق که تعاملات مشترک بالایی داریم، جا دارد تا دفتری با ۱۰ نیرو داشته باشیم. کشورهایی مثل عراق، سوریه، پاکستان، لبنان، افغانستان و… مزیت های نسبی ما هستند که امکان خبرگیری داریم. ولی وقتی مشکلات مالی در کشور به وجود می آید طبیعتا این محدودیت ها برای دستگاه های دولتی از جمله خبرگزاری ایرنا هم ایجاد می شود. توجه داشته باشید که خبرگزاری رسمی دولت متکی به بودجه دولت است. قبلا هم که محدود نبود، وسعت بالایی نداشت. درنظر بگیرید که در ایران، چند رسانه و با چه امکاناتی دفتر دارند. ولی می بینید که ما با محدودیت های زیادی که داریم حجم بالایی از اطلاعات را مبادله می کنیم. در افغانستان خبرنگار ما واقعا در دل حوادث و کانون های خطر خبر تهیه می کند. یک سال پیش دفتر ایرنا در سوریه مورد هدف خمپاره قرار گرفت.

هاشمی می گوید: ایرنا برای سه کشور چین، ژاپن و کره یک نماینده دارد. از طرفی خبرگزاری رسمی متاثر از روابط است. به عبارتی نباید اخباری منتشر کنیم که وزارت خارجه دچار مشکل شود و در عین حال باید استانداردهای رسانه را رعایت کنیم و استقلال رسانه حفظ شود. بنابراین با چنین شرایطی اخباری که منتشر می کنیم قابل توجه است. البته اگر امکانات وسیعتری داشته باشیم، قوی تر عمل می کنیم. من فکر می کنم جا دارد تا خبرگزاری های ما در عراق علاوه بر بغداد، در کردستان عراق، بصره، کربلا و… نمایندگانی داشته باشیم.

ناچاریم بر اساس امکانات و مقدورات خود عمل کنیم

این مدیر عامل با اشاره به محدودیت های این خبرگزاری در ایجاد دفاتر رسانه ای توضیح می دهد: لاهور می تواند یک کانون فرهنگی برای ما ایرانیان باشد، چرا که پیوند تاریخی و فرهنگی زیادی با ایران دارد. خب این ظرفیت ها برای وجود دفاتر در چنین شهرها و کشورهایی وجود دارد و علاوه بر ظرفیت بالای این کشورها و مناطق، ضرورت بالایی هم دارند ولی ما ناچار هستیم بر اساس امکانات و مقدورات خود عمل کنیم.

او ادامه می دهد: اخیرا یکی از دفاتر ما توسط نیروی محلی اداره می شد که سفیر ما در آن کشور نزد من آمد و نگران این موضوع بود که  نیروهای ایرانی این دفتر را اداره کنند تا یک نیروی محلی. ولی خب امکانات کم ما این اجازه را نمی دهد. زمانیکه وارد ایرنا شدم با خبر شدم که دفتر ما در تاجیکستان تعطیل شده است. وقتی دلیلش را پرسیدم، گفتند به خاطر محدودیت های مالی بوده،  هر چند تلاش های زیادی برای احیای آن دفتر انجام دادم اما امروز نه تنها به خاطر محدودیت های مالی بلکه به‌خاطر عوامل دیگری هم نمی توانیم در بسیاری از کشورها نمایندگی داشته باشیم.

هاشمی با اشاره به ضرورت توسعه فعالیت های رسانه ای در کشور های همسایه بیان می کند: اینکه ما باید در دفاتر و  نمایندگی رسانه ای  در برخی کشورها صرفه جویی کنیم، صحبت درستی است ولی در شرایط صرفه جویی باید در حوزه های دیگر سرمایه گذاری بیشتر شود تا روابط بین کشورها تسهیل شود. ما الان به توسعه فعالیت‌ رسانه ای با کشورهای منطقه و همسایگان نیاز داریم تا روابط اقتصادی ما با آن ها افزایش پیدا کند که البته باید در شرایط غیر تحریم هم این روابط رسانه ای گسترش داشته باشد.

از روش های کم هزینه برای گسترش توسعه فعالیت رسانه ای بهره ببریم

او پیشنهاد می دهد: با توجه به محدودیت های ارزی که در کشور وجود دارد امکان سرمایه گذاری ارزی بسیار محدود است به غیر از این موارد، در حوزه مالی هم تاکید بر صرفه جویی بوده است. البته در استراتژی مدیریت رسانه ای خیلی از کشورها بر این مسأله تاکید دارند که از روش های کم هزینه برای گسترش توسعه فعالیت رسانه ای خود بهره ببرند نه اینکه لزوما هر جا خبر باشد باید دفتر و نمایندگی داشته باشیم. با توجه به اینکه ما رسانه جمهوری اسلامی هستیم باید اخبار داخل کشور و شهرهای ایران (که حدود  ۱۲۰۰ شهر می شود) را پوشش دهیم ولی در ۵۵ شهر دفتر داریم. خب در بقیه شهرها باید از طریق رابطان خبر، اخبار را پوشش دهیم که در زمینه اخبار خارجی هم باید همین روش ها را در پیش بگیریم.

هاشمی درباره ضرورت آموزش خبرنگاران اعزامی توضیح می دهد: یکی از استراتژی های من در ابتدای ورودم به ایرنا توسعه آموزش بود و تأکیدم بر این مسأله بود که ما نیاز به خبرنگار تخصصی در همه حوزه ها داریم و برای رابطان خبری و اعزام نیروها،  بحث آموزش و فراگیری  زبان دوم را داشتیم. ما معتقدیم اگر نیروهای اعزامی ما یک زبان بین المللی بلد نباشند در سرعت و کیفیت کار ما تاثیر گذار است. به همین خاطر تاکیدمان بر این بود که افراد اعزامی یک زبان بین المللی را بدانند و این موضوع مستلزم این است،  کسانی جذب شوند که این ظرفیت را داشته باشند یا اینکه وقتی جذب شدند این آمادگی را برای خود ایجاد کنند و این یک استراتژی کلی در ایرنا است.

او درباره بهره گیری رسانه ها از ظرفیت مولتی مدیا در بخش های مختلف خبری بیان می کند: در همه حوزه‌ها تحولات تکنولوژیک اثر گذار بوده،  حال رسانه ها هم بر این فناوری اثر گذار بوده اند  و هم اثر پذیرند.با توجه به اینکه رسانه های جهانی در حال رفتن به سمت بهره گیری از فناوری های نوین هستند، رسانه های ایرانی هم برای اینکه از این تحولات عقب نمانند باید از این نوآوری ها و خلاقیت ها استفاده کنند. ما به تجربه دیده ایم که میزان اثر گذاری متن همراه با صوت و تصویر برای مخاطب خیلی زیاد است و ارتباط با مخاطب راحت تر می شود.  به همین خاطر ما در ایرنا در طول یک سال و نیم گذشته،  تلاش کردیم ویدئو ژورنال را توسعه دهیم و شاهد اثر گذاری زیادی بر مخاطبان مان بودیم. خصوصا با توجه به گسترش فعالیت فضای مجازی این نوع از شکل اخبار در رسانه ها بازنشر گسترده ای داشت. به همین خاطر استفاده از مولتی مدیا در رسانه ها یک ضرورت مهم است.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here