زمان انتشار : ۱۷ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۰۸ | کد خبر : 485807 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش خوب«همدلی» از سبک های جدید مداحی و نزدیک به پیام عاشورا/ روایت دردناک «ایران» از بحران کم آبی در «سیستان و بلوچستان»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، امروز هشتمین روز از محرم است و روزنامه ها در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی مطالب ویژه ای را درباره آیین ها و ابعاد گوناگون آن مطرح کردند. در این میان روزنامه اعتماد توانست عکس خوبی را برای روایت هایی از عزاداری محرم امسال کار کند و در تیتر نوشت:«عزای تو حماسه است». روزنامه در این روایت به بررسی تاثیر تحریم ها بر برگزاری مجالس عزاداری حسینی پرداخته و عنوان می کند که «فشار اقتصادی موجب نشده که این آیین کهن تعطیل یا تضعیف شود. البته پیش از این دولت هم اعلام کرده بود که برخی اقلام مورد نیاز هیئت‌ها را با قیمت مناسب در اختیارشان قرار می‌دهد.» اما «نصیرزاده» عضو هیات امنای یکی از هیئت‌های قدیمی تهران در این باره به «اعتماد» می‌گوید: «سفره امام حسین(ع) به یارانه دولت نیازی نداره. تامین هزینه‌های مراسم هیئت ما سالیان دراز است که بر عهده تعدادی از خانواده‌های خیر مذهبی است و علاقه‌ای هم ندارند اسم‌شان را اینجا و آنجا بگوییم.»

«عاشورا پیام آور آزادگی و نقد قدرت» گزارش جالب همدلی از سبک جدید و متفاوت مداحی در راه اشاعه فلسفه راستین عاشورا است. همدلی در ابتدای این گزارش به نقدسبک های جدید مداحی که سیاست زده، اشعار بی محتوا و بیشتر ریتمیک است، پرداخته و در ادامه بر این مطلب تاکید داشته که این نوع سبک ها و تحریفات می‌تواند در انتقال پیام عاشورا و همچنین بر شناخت مردم دیگر کشورها از واقعه عاشورا تاثیر منفی بگذارد. اما روزنامه در ادامه گزارش خود، از رواج یک سبک متفاوت مداحی در کشور نام برده که شروع آن از شهر یزد بوده است. روزنامه در توصیف این سبک جدید نوشته «مداحان این هیات‌ها با در پیش گرفتن الگوی جدید و با معنایی در اشعار و سبک عزاداری در حال تحریف زدایی از مراسم عاشورای حسینی هستند. سبک متفاوت برخی از هیا‌‌ت‌های عزاداری در یزد مانند هیات «کوچه بیوک» یزد که تکه فیلم‌های کوتاهی از آن حالا دیگر وجه مشترک شبکه‌های اجتماعی در یکی دو سال اخیر شده است، با استقبال مردم روبرو شده بطوری که اقشار مختلف با علاقه فراوان عزاداری هیات های یزد را دنبال می کنند، چرا که نظم و انضباط هیات های مذهبی در زمان عزاداری، اشعار و سبک نوحه های این هیات ها را می پسندند و آن را نزدیک‌تر به پیام عاشورا که نقد قدرت،مبارزه با طاغوت زمان و اشاعه پیام آزادگی و آزادمنشی است ، می‌دانند. سبک جدید عزاداری که افراد غیر مذهبی را نیز به خود جلب کرده است، مداحان با استفاده از مفاهیمی مانند ظلم ستیزی، نقد قدرت، اشاره به مسائل اجتماعی و … نه تنها روح جدیدی به مراسم عزاداری دمیده‌اند، بلکه مراسم عزاداری را از یکنواختی و انحصار در آورده‌اند.»

«سقاهای کوچک بازنگشتند» گزارش میدانی خوب روزنامه ایران از بحران آب در سیستان و بلوچستان است که  در گزارش، این سوال را هم مطرح کرده که با سرریز شدن سدها و پر شدن چاه ها چرا همچنان مشکل کمبود آب در این استان و روستاهای آن وجود دارد. روزنامه آمار های خوبی از تعداد روستاهایی که به آب دسترسی ندارند و یا با موانعی در این راه مواجه اند، ذکر کرده است. قطعی فشار آب در طول روز از نکاتی است که در این روزنامه به آن اشاره شده است. روزنامه در ادامه به چندین سد به نام های «هوتگ، پیشین و زیردان» که می توانند نقش کلیدی را در آبرسانی به این استان داشته باشند، اشاره کرده اما همین سدها خود با مشکلات زیادی روبرو هستند که هر کدام بحران بی آبی را در این استان چند برابر کرده اند. روزنامه در پایان می نویسد«می‌توان گفت در استان موضوع بحران بی‌آبی و کمبود آب چندان مطرح نیست بلکه مدیریت آب است که وضعیت آبرسانی را بحرانی کرده است و معلوم نیست چند سقای کوچک دیگر باید قربانی شود تا مشکل حل شود؟»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here