زمان انتشار : ۱۷ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۳۷ | کد خبر : 485800 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از فرهاد سپه رام؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

فرهاد سپه رام؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات/ عکس از حسین شهلایی

شفقنا رسانه-شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک برسانند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.
با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

این هفته شفقنا، میزبان فرهاد سپه رام از پیشکسوتان مطبوعاتی و فعالان عرصه روابط عمومی بود. سپه رام از پدری نظامی و مادری آموزگار زاده می شود و به دلیل شغل پدرش،  تجربه زندگی در ۹ استان کشور را کسب می کند. از طرفی هم شغل مادرش سبب می شود تا زودتر از سن متعارف روی به خواندن و نوشتن بیاورد. به همین دلیل است که در صحبت هایش دلیل علاقمندی اش به روزنامه را، سرانه بالای مطالعه در میان خانواده اش عنوان می کند.

در همان دوران مدرسه وقتی می خواهد انتخاب رشته کند به دلیل رفت و آمد با چند صاحب نظر، به رشته حقوق و روزنامه نگاری علاقمند می شود. ولی با این حال مشاورش، تحصیل در رشته اقتصاد اجتماعی را به او پیشنهاد می دهد. بعد از اتمام درسش به دلیل علاقه ای که به روزنامه نگاری دارد، وارد موسسه اطلاعات می شود تا از اساتید آنجا بهره ببرد و روزنامه نگاری را یاد بگیرد.

این روزنامه نگار پیشکسوت از سال ۶۱ تا تا ۶۷ در بخش های مختلف روزنامه اطلاعات از جمله سرویس شهرستان ها، گروه پارلمانی، اقتصادی، گزارش و… در تحریریه مشغول به کار می شود. او معتقد است هرکدام از این سرویس هایی که کار کرده به نوعی محیطی آموزشی بودند و می گوید: محیط روزنامه خود یک دانشکده است. چون در میز کناری شما یک نفر درباره سینما می نویسد و  همزمان دیگری درباره خبر بین الملل می نویسد. فضای تحریریه باعث شده بود تا بعدظهر ها کنار دست قدیمی ترها بنشینیم و اخبار تلکس را تنظیم کنیم و آن ها را در معرض داوری بزرگترهای این حرفه بگذاریم.

سپه رام در سن ۲۱ سالگی ازدواج می کند و به همین دلیل مجبور می شود تا برای تامین مخارج زندگی در کنار کار روزنامه نگاری، وارد حرفه روابط عمومی هم بشود. در سال ۶۷  بعد از اطلاعات وارد روزنامه ابرار می شود و به دلیل نوشتن گزارشی درباره صنعت هوایی و مصاحبه با مدیر عامل وقت هواپیمای جمهوری اسلامی، عذرش را می خواهند و می گویند، گزارشش ضد ملی است. بعد از مدتی مصاحبه شونده با او تماس می گیرد و او را برای فعالیت در حوزه هواپیمایی دعوت می کند.

در سال ۷۴  اوایل تاسیس روزنامه ایران از طرف مرحوم الهامی؛ سردبیر وقت روزنامه دعوت به کار می شود و تا سال ۸۱ در آنجا به کار خود ادامه می دهد. در سال ۷۹ برای مدیریت روابط عمومی وزارت پست و تلگراف سابق دعوت به همکاری می شود و همزمان عضویت شورای سردبیری روزنامه ایران و مدیریت روابط عمومی این وزارتخانه را برعهده می گیرد. کار در نشریه «پیام ارتباطات» از دیگر فعالیت های او است و از اوایل بنیان گذاری روزنامه جهان صنعت، عضو شورای سیاست گذاری آن می شود. اخرین جایگاه اداری که از آن بازنشسته می شود، مشاور مدیرعامل بانک پاسارگاد است. این پیشکسوت مطبوعاتی، در حال حاضر مشغول تدریس دروس رسانه و روزنامه نگاری است. او تاکید می کند که عشقش روزنامه نگاری است و هنوز در خواب تیتر می زند.

مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here