زمان انتشار : ۱۶ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۳۵ | کد خبر : 485755 |

چاره صدا و سیما؛تغییر رئیس یا انقلابی در تفکر؟

شفقنا رسانه-سعید درویشی: تغییر رئیس سازمان صدا و سیما نسخه شفابخشی برای این سازمان نیست، چرا که اگر قرار بر وقوع تحول ریشه‌ای در این سازمان بود قطعا باید در تغییرات گذشته حاصل می‌شد. فارغ از این که خبر تغییر رئیس سازمان صدا و سیما شایعه است یا واقعیت، این سوال به وجود می‌آید که اساسا تغییرات در راس این سازمان بزرگ چه نتایجی داشته است که اینک بخواهیم خوشبینانه منتظر یک تغییر دیگر باشیم.

روسای مختلف سازمان صدا و سیما در زمینه‌هایی نظیر تحول تجهیزات فنی، گسترش شبکه‌های رادیو و تلویزیون، افزایش برنامه‌های سرگرمی و … به نوبت قدم‌هایی برداشتند که به نظر می‌رسد کمتر حاصل فکرهای مدیریتی بود و بیشتر نتیجه پیشرفت‌های فن‌آوری، تحولات اجتماعی و مهمتر از همه جلو افتادن رقبای ماهواره‌ای در جذب مخاطب بود که باعث شد صدا و سیما با ساخت چند برنامه‌ مفرح در سال‌های اخیر فعلا از سقوط کامل پایگاه مردمی خود جلوگیری کند. در مقابل، ریزش‌هایی که در صدا و سیما اتفاق افتاده این شبهه را به وجود آورده است که در صدا و سیما حرف آخر را رئیس سازمان نمی‌زند بلکه خواسته‌ها و فشار عوامل داخل و خارج از سازمان است که با پشت کردن به خواست مردم، برنامه‌ای مثل ۹۰ را خیلی راحت تعطیل می‌کنند بدون این که پاسخی به افکار عمومی بدهند؛ و این بی‌اعتنایی بزرگترین بی‌احترامی به مردم است.

هیچ شکی نیست که صدا و سیمای جمهوری اسلامی تابع سیاست‌های نظام است و نمی‌تواند بر خلاف اصول و چارچوب آن عمل می‌کند اما عاقلانه است در جاهایی که به واسطه عملکرد خودش باعث صدمه به اعتماد مردم به نظام شده است، با تاکتیک‌های درست از این خسارت پیشگیری کند.

تنها راه نجات صدا و سیما برای خلاصی از این خودزنی‌ها، نه تغییر رئیس بلکه دادن تریبون به افراد صاحب‌نظر و تایید شده‌ای است که زیر پرچم جمهوری اسلامی فعال هستند اما فقط به این دلیل که تفکرات اجتماعی و سیاسی آنها با طیف حاکم بر سازمان همخوانی ندارد، از حرف زدن با مردم از طریق رسانه ملی محروم هستند. اگر پای منتقدینِ قابل قبول نظام که فقط بر اساس تفکر حاکم بر رسانه ملی جایی در برنامه‌های مناظره‌ای و انتقادی صدا و سیما ندارند، به استودیوهای صدا و سیما باز شود و صدای‌شان از رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی شنیده شود، آن وقت است که اعتماد عمومی به رسانه ملی برمی‌گردد و هر ایرانی با هر تفکر سیاسی خوراک نقد را از رسانه ملی تامین می‌کند نه بی بی سی فارسی و فضای مجازی. اگر این طور شود، بسیاری از مشکلات صدا و سیما حل شده است اما اگر مرغ صدا و سیما یک پا داشته باشد، تغییر رئیس نه برای یک بار بلکه برای صد بار هم مشکلی از صدا و سیما حل نمی‌کند. بهترین تغییر برای صدا و سیما تغییر نگرش و تحمل مخالف است نه تغییر رئیس.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here