زمان انتشار : ۱۶ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۰۸ | کد خبر : 485748 |

ویترین روزنامه ها/ هشدار «آفتاب یزد»به مهاجرت نخبگان/ نگرانی «ابتکار» از افزایش آمار معتادان در کشور/ مقایسه خوب«خراسان» از وضعیت مستاجران در کشورهای دیگر

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، چند روز پیش بود که خبر مهاجرت آرات حسینی قهرمان خردسال ایرانی که در رشته ژیمناستیک نام آور بود، رسانه ای و با واکنش های زیادی همراه شد. سال گذشته روزنامه آفتاب یزد در آذر ماه ۹۷ مطلبی را به این قهرمانی ایرانی اختصاص داد و انتقادهایی را به بی توجهی نهادها و مسئولان نسبت به این نابغه خردسال نوشت. امروز هم این روزنامه با اختصاص عکس یک خود به مهاجرت آرات حسینی و یادآوری مطلب سال پیش خود با عنوان «مهد نخبگان هستیم اما نخبه پرور نیستیم» در تیتر نوشت:«همان اتفاقی که می ترسیدیم رخ داد». واکنش روزنامه از این جهت که مسئولیت اجتماعی خود را حفظ کرده و با یادآوری انتقاد خود نسبت به نادیده گرفتن نخبگان توسط مسئولین،  قابل تحسین است. از دیگر مطالب خوب این روزنامه گزارشی از روش های پیچیده محاسبه قیمت طلا و کلاه فروشندگان بر سر خریداران نوشت و در تیتر جالبی عنوان کرد:«تخلفی از جنس طلا».

«مهار محال» از گزارش های خوب امروز روزنامه ابتکار است که مربوط به افزایش آمار مصرف کنندگان مواد مخدر در کشور است. ابتکار با این توضیح که ایران بیش از ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی را صرف مبارزه با مواد مخدر می کند، از افزایش آمار مصرف مواد مخدر خبر داد که به دلایل این آمار هم اشاره می کند. در بخشی از این گزارش آمده«مبارزه با موادمخدر در ایران اما تنها به صرف هزینه‌‌های گزافی چون بیش از ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی منتهی نمی‌شود، اعدام و حبس توزیع‌کنندگان مواد، مصرف‌کنندگانی که کم‏کم تبدیل به افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب می‌شوند و خانواده‌هایشان را بی‌سرپرست می‌کنند و آسیب‌هایی که این پدیده شوم بر روی سایر اعضای خانواده و جامعه‌ای دارد که به صورت مستقیم و غیر‏مستقیم با اعتیاد درگیر هستند، جامعه ایران را با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌کند که رفع هر کدام از آنها هزینه‌های بسیاری دارد. ضمن اینکه کشور با حذف و ناکارآمدی سرمایه‌های اجتماعی خود به واسطه اعتیاد روبه‌رو است. با این حال جمهوری اسلامی ایران با تمام توان درحال مبارزه با این پدیده شوم است. درحالی‏که موانعی پیش پای خود دارد. موانعی از جمله تحریم‌ها که به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر این اجازه را به کشورمان نمی‌دهند.»

روزنامه خراسان سوژه مهمی را به تیتر یک آورد و در گزارش خوبی به بررسی «۵ تجربه جهانی حمایت از مستاجران» پرداخت. روزنامه در بخشی از متن ضمن تاکید بر این مسئله که طبق سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار ایران، حدود دو میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد، انتقاد کرد: «آمار آن به طور دوره ای نقل زبان مسئولان شده، اما با وجود توصیه کارشناسان، هیچ تدبیر اساسی از جنس مالیات، برخلاف آن چه در عرف دنیا مرسوم است. به اجرا نرسیده». خراسان در ادامه به بیان تجربه کشورهای دیگر و توصیه کارشناسان در این باره پرداخت و به عنوان نمونه در بخشی از متن توضیح داد: «آلمان، با نظام تامین اجتماعی قوی و نیز قوانین حمایتی از مستاجران، یکی دیگر از کشورهایی است که از آن می توان به بهشت اجاره نشینان یاد کرد. در این کشور اجاره نامه ها تاریخ پایان ندارند و دایمی هستند. یعنی وقتی خانه خود را اجاره می دهید تنها در صورتی می توانید مستاجر خود را خارج کنید که شما خود بخواهید در آن خانه ساکن شوید. و این خود نیز مستلزم شرایطی است و آن این است که شما خانه دیگری نداشته باشید یا این که مستاجرتان با ترک خانه در تامین زندگی خود دچار مشکل نشود در غیر این صورت دادگاه به او زمانی طولانی تر مثلا چند سال می دهد. در آلمان، مبلغ اجاره سالانه افزایش نمی یابد، بلکه شما هر سه سال و با توجه به تورم فقط می توانید تا سقف ۱۵ درصد مبلغ اجاره را افزایش دهید! (البته آن جا تورم به مانند کشور ما نیست اما در عین حال، نظام توزیع ناعادلانه یارانه ها به شکلی که به آن در کشور ما اشاره شد، نیز وجود ندارد). »

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here