زمان انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۵:۵۴ | کد خبر : 485691 |

نتایج یک رساله دکتری؛ شبکه‌های اجتماعی در تولید محتوای استاندارد کم توان هستند

BELCHATOW POLAND - MAY 02 2013: Modern white keyboard with colored social network buttons.
شفقنا رسانه- نتایج رساله دکتری غلامحسین اسلامی فرد با عنوان «موضوع نقش شبکه‌های اجتماعی در چرخه اطلاع رسانی ایرنا و فرانس پرس در انتخابات ریاست جمهوری ایران و فرانسه و ارائه الگوی کاربرد شبکه‌های اجتماعی در خبرگزاری‌ها» که به راهنمایی دکتر امید علی مسعودی و مشاوره دکتر اکبر نصراللهی و دکتر سید وحید عقیلی در دانشگاه آزاد برگزار شد، حاکی است :شبکه‌های اجتماعی در تولید محتوا و البته تولید محتوای استاندارد کم توان هستند، شبکه‌های اجتماعی به ویژه در شرایط خاص خبری، عملا بازنشرکننده محتوای تولید شده در رسانه‌های رسمی و استاندارد هستند. همچنین شبکه‌های اجتماعی به خبرگزاری‌ها، سرعت، کوتاه‌نویسی، گرایش به تنوع بیشتر، استفاده بیشتر از عکس و فیلم و رویکردهای فراسیاسی و حتی ساده‌نویسی بیشتر و ادبیاتی راحت‌تر را تحمیل خواهند کرد.
به گزارش شفقنا رسانه از نتایج مهم دیگر این تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نتایج تحلیل محتوی ۵۳۷ خبر انتخاباتی ایرنا نشان داد؛ در ایرنا ابتدا مطالب درسایت اصلی منتشر می شود و شبکه های اجتماعی در اولویت بعدی قرار دارند . در حالی که فرانس پرس، پیش از انتشار مطالب تولیدی درسایت اصلی خود ابتدا آن ها را در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر می کند. همچنین، این دو خبرگزاری در نحوه تولید محتوای مطالب مانند منبع خبر، سبک مطالب، جهت گیری، موضوع وگرایش رویدادگرایی و فرآیندمداری نیز درسیاستگذاری برای همگرایی رسانه ای با یکدیگر اختلاف دارند.
همچنین بر اساس تحلیل محتوی انجام شده، خبرنگاران ایرنا تولید کنندگان اصلی خبرهای این رسانه هستند. حدود ۳۰ در صد از اخبار ایرنا از طریق مصاحبه با کارشناسان، تحلیل و گزارش و ترجمه از منابع خارجی است. تمامی خبرهای خبرگزاری فرانسه تولید خبرنگاران این رسانه است .
سبک ۶۷ درصد مطالب منتشر شده ایرنا به صورت خبر، نزدیک به ۹ در صد مصاحبه، شش و هفت دهم درصد گزارش، ۱۲ و نیم درصد مقاله تحلیلی، ۳ و دو دهم ترجمه و شش دهم درصد به صورت کامنت بوده است. تنوع سبک تولیدات خبرگزاری‌ها و استفاده بیشتراز گزارش، مصاحبه و تحلیل از جمله نقاط قوت خبرگزاری‌ها به حساب می‌اید در حالی که نزدیک به ۷۰ در صد مطالب خروجی ایرنا به صورت خبر بوده است .
این در حالی است که بیشترین حجم خبرهای خبرگزاری فرانسه با ۳۸ و یک دهم در صد به صورت گزارش تولید شده است .سبک ۹ ونیم مطالب منتشر شده خبرگزاری فرانسه به صورت خبر، نوزده درصد مصاحبه، و ۱۴ و سه دهم درصد مقاله تحلیلی، و ۱۹ در صد سایر بوده است .. تنوع سبک تولیدات خبرگزاری‌ها و استفاده بیشتراز گزارش، مصاحبه و تحلیل از جمله نقاط قوت خبرگزاری‌ها به حساب می‌آید.
حدود ۵۳ درصد اخبار از طریق سایت خبرگزاری ایرنا منتشر شده، نزدیک به یک درصد از طریق شبکه‌های اجتماعی و ۴۶ و دو دهم درصد اخبار نیز همزمان در سایت خبرگزاری ایرنا و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. به این ترتیب، ایرنا در بخش شبکه‌های اجتماعی، تولیدی خاص نداشته است. بیشتر حجم خبرها بر روی سایت ایرنا منتشر شده و حدود نیمی از تولیدات ایرنا به صورت مشترک همزمان در خروجی شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده است .در حالیکه تمام خبرهای فرانس پرس در شبکه های اجتماعی استفاده شده است *خبرگزاری‌ها برای ادامه حیات خود باید شبکه‌های اجتماعی را باور کنند. خوب بشناسند، نیروی انسانی برای آنها تربیت کنند، شیوه‌های بسته بندی محصولات خبری ازطریق شبکه‌های اجتماعی را به کار بگیرند و آموزش دهند و بتوانند از این ظرفیت جدید بخوبی استفاده کنند. خبرگزاری‌ها بایستی به اعتماد آفرینی و پرهیز از سانسور رو بیاورند.
خبرگزاری‌های مطرح دنیا یک استراتژی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی دارند که در آن سیاست‌های اصلی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را مشخص می‌کنند. در کنار آن یک برنامه اجرایی دارند که منطبق بر آن به دنبال اجرای آن استراتژی است. در این برنامه اجرایی، نوع و جنس محتوا، ساعت و روزهای انتشار و غیره مشخص شده است. ارزیابی شبکه اجتماعی مشخص است. بودجه کاملا شفاف است. پلتفرم‌ها کاملا مشخص شده است.
بر اساس نتایج حاصل از این رساله، چالش های پیش روی خبرگزاری ها عبارت اند از :

۱. در حوزه نیروی انسانی؛ کمبود نیرو مسلط به مهارت‌های چند رسانه‌ای، استفاده از نیروهای ناکارآمدو وجود نیروهای تجربی و ناوارد به حوزه‌های نوین ارتباطی.

۲. درحوزه مدیریت؛ نبود ساختارهای سازمانی تعریف شده با ماهیت شبکه‌های اجتماعی، کمبود امکانات فنی، تناقض قوانین با واقعیت‌های موجود در استفاده از این رسانه‌ها ( ممنوعیت و یا فیلترینگ شبکه‌ها، هزینه های اداره خبرگزاری.

۳. در حوزه حرفه ای؛  نبود آموزش‌های لازم و کاربردی برای ورود به این فضا، خود آموزی نیروها و در نتیجه بالا رفتن ضریب خطاهای متعدد در کار، بالا رفتن توقع کاربران (برای درج نظر، برای فضای تعاملی و غیره)،  عقب ماندن از ترند شبکه‌های اجتماعی،  تغییر مخاطب از وب سایت‌ها به رسانه‌های اجتماعی، کم بازدید شدن وب سایت‌های خبرگزاری ها، کاهش مخاطب در اثر رویکرد رسمی و غیرجذاب رسانه‌های رسمی از جمله خبرگزاری‌ها، نداشتن آگهی لازم، اجرانشدن قانون کپی‌رایت در ایران، عقب افتادن از جریان اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ،  واکنشی رفتار کردن (صرفا به دنبال تکذیبیه و توضیح بودن) ، از دست دادن پایگاه اجتماعی، از دست دادن مرجعیت اطلاع رسانی .حضور در وب ۲.

۴. در حوزه منابع خبری:  ورود جعلیات یا خبرهای فیک و آسیب‌های مربوط به حضوری قوی و سالم در این زمینه.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here