زمان انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۳ | کد خبر : 485680 |

عکس های منتخب روز/ نخل های تشنه«شادگان» به روایت عکاس «ایرنا»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر  عکس‌ های منتخب خبرگزاری های میزان، ایرنا و ایسنا است.

به گزارش شفقنا رسانه، علی معرف عکاس خبرگزاری ایرنا توانست عکس های خوبی از وضعیت بحرانی نخلستان های شهر شادگان ثبت کند که این تصاویر از منظر سوژه پردازی، شرح نویسی خوب و کادربندی عالی مورد توجه قرار گرفت. در شرح این تصاویر آمده«شهرستان شادگان در گذشته به دلیل مرغوبیت خرماهایش یکی از صادرکنندگان اصلی در کشور محسوب می‌شد و محصولش را به کشورهای آسیای میانه، آرژانتین و روسیه صادر می‌کرد اما تقریبا یک دهه است که بی آبی، عدم تامین آب لازم و به موقع و شوری آب حوزه مارون این نخلستان‌ها را به کام مرگ کشانده است. هر چند با وجود انتقال آب از حوزه مارون به حوزه کارون، همچنان این نخلستان‌ها در حال نابودی هستند.»

مهدی محبی پور عکاس خبرگزاری میزان هم عکس های جالبی از «آیین سنتی پلاخور» در استان مازندران کار کرد که از جهت معرفی آداب و رسوم دیرینه و زاویه دید عکاس مورد توجه قرار گرفت. در شرح این تصاویر آمده«مردم کیاسر استان مازندران در دهه اول محرم هر روز در یک محله، رسم دیرینه «پلاخوار» را اجرا می‌کنند و با برپایی سفره عزای سیدالشهدا (ع)، پذیرای عاشقان اهل بیت (ع) می‌شوند. آیین «پلاخوار» سال گذشته ثبت ملی شد.»

داوود ایزدپناه، عکاس خبرگزاری ایسنا گزارشی تصویری از « سوگواری «زنان زیلایی» برای اباعبدالله الحسین (ع)» کار کرد که به دلیل سوژه پردازی خوب و شرح عکس نویسی کامل مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است: « از نحوه وشکل عزاداری مردان در استان کهگیلویه و بویراحمد برای اباعبدالله الحسین (ع) که بگذریم، بانوان این استان نیز دارای شیوه های خاصی برای سوگوارای حضرت اباعبدالله (ع) و یارانش هستند. هرچند در بسیاری از نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد، زنان بیشتر نظاره گر نوحه خوانی و سینه زنی مردان هستند، اما در منطقه زیلایی که بیش از۲۰۰ کیلومتر با یاسوج مرکز این استان فاصله دارند، زنان با اجرای سبک خاصی، به امام حسین(ع) ابراز احساسات می کنند. زنان روستای زیلایی مراسم عزاداری به خصوص و منحصر بفردی دارند. آنها علاوه بر اینکه در عزاداری شرکت می‌کنند در اقدامی هماهنگ و تعاون گونه به افرادی از روستا که قصد تهیه کردن نذری دارند کمک می‌کنند. ولی مراسم خاص و منحصر بفرد این زنان فقط مختص این منطقه است. زنان همپای مردان علاوه بر تهیه نذری روز عاشورا در مراسم خاص هوی هوی hovay hovay شرکت می‌کنند. بدین گونه که زنان بعلامت عزا لباس‌های تیره و به رنگ سرد می پوشند و در یک دایره قرار می‌گیرند و یک زن مسن به عنوان سرخوان در وسط قرار می‌گیرد و با خواندن شروه های پرسوز و گداز به نشانه عزا گوشه های چادر خود را گرفته و به شانه های خود می اندازند و زنان درون دایره با حرکت سرخوان ریتم می‌گیرند و شیون کنان به دنبال او شروه می خوانند. به نوعی شروه خوانی روی می آورند که با لحنی اندوه بار و سوز درونی اجرا می‌شود. در شروه خوانی زنان زیلایی که همانا گریستن بر مرده و بیان کارهای شایسته اوست، موسیقی محلی را اجرا می کنند. زنان هر خانه به تعداد حدود شش نفر غذای نذری تهیه می‌کنند که در روز عاشورا بعد از برگشتن از گلزار شهداء غذاها را تحویل آبداخانه هیئت می‌دهند تا با ظروف یکبار مصرف بسته بندی شده و تحویل عزادارن شود.»

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here