زمان انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۵ | کد خبر : 485653 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی خوب «فرهیختگان» درباره جهش قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تهران/ بحرانی شدن وضعیت تئاتر در عکس یک«ابتکار»/ انتقاد به موقع «سازندگی» از سیاست زدگی سریال«بانوی سردار»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه فرهیختگان سوژه جالبی را به صفحه اول آورد و عکس خوبی به آن اختصاص داد و با بهره گیری از نام ترانه ای اعتراضی _از یک خواننده رپ _در تیتر از «عجایب شهری به نام منطقه ۲۲ تهران» نوشت که رشد قیمت مسکن در آن طی سال‌های ۹۲ تا ۹۷، ۱۰۰درصد بیشتر از متوسط شهر تهران بوده است. روزنامه توضیح داد که «بررسی روند و الگوی توسعه منطقه ۲۲ طی چهار دهه اخیر نشان می‌دهد این منطقه به‌شدت شاهد تورم تصمیم‌گیری‌ها بوده که بیش از آنکه حکایت از تدوین برنامه‌ریزی منطقی با الگوهای توسعه پایدار شهری صورت گیرد، عملا توسعه آن تحت‌تاثیر «تقاضای بازار» یا بهتر بگوییم به دست بورس‌بازان زمین و مسکن سپرده شده است. اما مساله منطقه ۲۲ فقط در «مدرنیته پفکی» خلاصه نمی‌شود، چراکه طبق بررسی‌های «فرهیختگان» این منطقه بین مناطق ۲۲گانه تهران (از ارزان‌ترین مناطق تا گران‌ترین مناطق شهر) بالاترین جهش قیمت مسکن را دارد، به‌طوری که از شروع فعالیت دولت روحانی در سال ۹۲ تا مرداد ۹۸ قیمت مسکن در حالی در منطقه ۲۲ حدود ۳۲۷ درصد رشد داشته که این میزان در کل شهر تهران حدود ۲۳۴ درصد و در مناطق گران همچون منطقه یک حدود ۲۱۲ درصد، در منطقه ۲ حدود ۲۹۰ و در منطقه ۳ نیز حدود ۲۳۵ درصد بوده است. اینکه بازیگران و ذی‌نفعان افزایش چشمگیر مسکن در این منطقه چه کسانی هستند، خود قابل‌تامل است.»

توجه به مقوله هنر کمتر در رسانه ها از جمله مطبوعات مطرح می شود و چالش ها و مشکلات آنان خیلی به گوش مخاطب نمی رسد. روزنامه ابتکار در اقدامی خوب عکس یک خود را به وضعیت بحرانی شدن تئاتر در جامعه امروز اختصاص داد و با اشاره به پایین آمدن کیفیت تئاتر ها به خاطر خصوصی شدنشان در تیتری خوب عنوان کرد:«جای خالی اندیشه» و در این رابطه با آرش فلاحت پیشه بازیگر باسابقه تئاتر درباره تغییرات و سازوکار هایی که در حوزه نمایش رخ داده، به گفتگو نشست. فلاحت پیشه هم معتقد است که تولید اندیشه در بیشتر تئاتر ها کاهش پیدا کرده و بعد از خصوصی سازی تئاتر ، دیگر کیفیت عامل تعیین کننده ای برای اجرا نیست. او در بخشی از مصاحبه تصریح کرد:«سابق بر این، کیفیت اهمیت بسیار زیادی داشت چون از زمانی که نمایشی روی صحنه می‌رفت، بدون هیچ عامل بیرونی و بدون هیچ کمکی باید می‌توانست با مخاطب ارتباط برقرار کند و آنها را برای دیدن مجاب کند و تنها اجرا، نمایشنامه و کارگردانی تبلیغ کار را بر عهده داشتند اما در این روزها کیفیت تعریف دیگری پیدا کرده است. اندیشه هم جزئی از عوامل کیفی بود که امروز کنار رفته و مسائل دیگری مانند رنگ و لعاب، ساز و آواز و شوها پررنگ شده‌اند. این موضوع دقیقا از زمانی اتفاق افتاد که سازوکار تئاتر تغییر کرد و اصطلاحا باید «بفروش» می‌شد. در این شرایط کیفیت کنار می‌رود و برای بالا رفتن فروش مجبوری دست به دامن هر ابزاری بشوی. در سال‌های گذشته پیشکسوتان تئاتر به ما هشدار می‌دادند که روزی گرفتار این اوضاع نشویم؛ می‌گفتند اگر مخاطب تئاتر تبدیل به مشتری شود، باید فاتحه هنر را خواند. این روزها شاهد همین اتفاق هستیم. در این شرایط مسلما اندیشه جایگاه و اهمیتی نخواهد داشت و عده‌ای تلاش می‌کنند با هر ترفندی تنها فروش افزایش پیدا کند.»

روزنامه سازندگی هم عکس یک خود را به انتقاد از یک سریال تلویزیونی که این روزها به مناسبت ایام محرم در شبکه سوم به نام «بانوی سردار» پخش می شود، اختصاص داد و با اشاره به اینکه این سریال زندگی یک شخصیت بزرگ تاریخ ایران را قربانی سیاست زدگی کرده است در تیتر نوشت«تحریف زندگی یک شیر زن».

روزنامه ایران موضوعات خوبی را به صفحه اول آورد. این روزنامه در یکی از مطالب فرعی خود گزارشی از ادامه واکنش ها به کودک همسری کار کرد و با توجه به اهمیت بالای مسئله با کارشناسان به گفتگو پرداخت و در تیتر خوبی نوشت: «نوعروسان کوچک قربانی بی‌قانونی». ایران همچنین در بخشی از متن توضیح داد: « آمارها نشان می‌دهد که در برخی مناطق، والدین محرک اصلی فرزندانشان در ازدواج (زیر سن قانونی) هستند و ضعف فرهنگی، مشکلات مالی و حتی برخی آداب و رسوم قدیمی، کودکان را قربانی خودخواهی والدین کرده است! ماجرای فیلم اخیر البته از سوی امام جمعه شهر نه یک عقد نکاح دائم که یک مراسم نشانه‌گذاری معرفی شده است. اما نشانه‌های این مراسم پررنگ‌تر از هر توجیهی است که نوع ازدواج‌ها را انکار کند. انتشار بی‌پرده این فیلم اگرچه توانست در مدت زمان کوتاهی، آهنگ مخالفت‌ها را تند‌تر کند، اما پخش عجولانه آن و نشان دادن چهره معصوم دختر، بخش دیگری از حقوق کودکان را نقض کرد. پیش از این در انتشار فیلم کودک ۹ ساله افغانستانی که قرار بود با مردی ۳۶ساله وصلت کند، موارد قانونی بیشتر مورد توجه قرار گرفته بود و تا پایان ماجرا، حتی یک تصویر واضح هم از دختر منتشر نشد! اما در این فیلم با وجود واکنش‌های صریح و سریع، این نکته مغفول ماند و در نهایت منجر به تذکر کارشناسان علوم ارتباطات و البته فعالان حقوق کودک شد. ماجرای این فیلم البته تا چند روز دیگر از صدر اخبار کنار می‌رود، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در خوشبینانه‌ترین حالت تا چند هفته دیگر روی این موج سوار می‌شوند، اما آنچه غم انگیز است، داستان دختری است که حالا بدون آنکه بداند برای چه، در هیاهوی این شلوغی‌ها نام و تصویرش برده شده و نمی‌داند چه آینده‌ای در انتظار اوست! »

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here