زمان انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۵۹ | کد خبر : 485643 |

سلیمی: عدم روزنامه‌نگاری بی‌طرفانه از چالش های مهم خبرنگاران رباتیک و هوش مصنوعی است

شفقنا رسانه- در نشست هوش مصنوعی و رسانه که در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد، مریم سلیمی پژوهشگر ارتباطات تصویری و مدرس دانشگاه، رضا نورمحمدی مدیرفنی شرکت سیتکس و جواد افتاده  کارشناس رسانه های نوین به ایراد سخنرانی در زمینه کارکردها و پیامدهای تکنولوژیکی و اجتماعی هوش مصنوعی در رسانه‌ها پرداختند.

هوش مصنوعی به دنبال تقلید از هوش انسان یا تقویت آن است؟

به گزارش شفقنا رسانه، در این نشست مریم سلیمی، پژوهشگر ارتباطات تصویری و مدرس دانشگاه در ابتدای صحبت های خود به پیش گویی «ری کرزوایل»؛ آینده پژوه آمریکایی و مدیر فنی گوگل اشاره و تاکیدکرد: براساس نظر کرزوایل، در سال ۲۰۴۵ عصر تکینگی یا همان برتری هوش مصنوعی بر هوش بشری آغاز و در سال ۲۰۹۹ در سراسر جهان فراگیر خواهد شد.

او در ادامه به تعریفی از جان مک کارتی؛ دانشمند آمریکایی علوم رایانه و علوم شناختی اشاره کرد و توضیح داد: جام مک کارتی معتقد است که هوش مصنوعی «دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند» است. به بیان دیگر، هوش مصنوعی مجموعه‌ای از فناوری‌هاست که سعی می‌کند تا از هوش انسانی تقلید و یا آن را تقویت کند.

سلیمی به بیان سه دسته بندی کلی از انواع هوش مصنوعی پرداخت و عنوان کرد: نوع اول؛ هوش مصنوعی محدود یا ضعیف که در این نوع هوش مصنوعی، بر روی یک کار محدود متمرکز و دارای توانایی‌های محدود و کمی است که عمده رسانه ها تلاش کرده اند تا از آن بهره بگیرند. نوع دوم هوش عمومی مصنوعی است که به اندازه یک انسان توانمند خواهد بود. نوع سوم آن نیز سوپرهوش مصنوعی است که محور دغدغه دانشمندان است و با وقوع آن، هوش مصنوعی از هوش بشری فراتر خواهد رفت.

سلیمی ضمن بیان اینکه کرزویل در مسیر آینده‌گرایانه‌اش شش عصر و دوره‌ اصلی را فرمول‌بندی و پیش‌گویی کرده است، گفت: این شش دوره عبارتند از: عصر فیزیک و شیمی، عصر زیست و دی ان ای، عصر مغز انسان، عصر فناوری، عصر پیوند فناوری و عصر بیداری جهان که عصر آخر، همان عصر وقوع تکینگی است.

ربات‌ها از سال ۲۰۴۵ به حق رأی دسترسی خواهند داشت

او در ادامه با اشاره به  مخالفان و موافقان عصر وقوع تکینگی گفت: برخی همچون لوئیس روزنبرگ می گویند این اتفاق حتی زودتر از پیش بینی کرزویل احتمالاً در سال ۲۰۳۰رخ خواهد داد. برخی هم مخالف وقوع چنین اتفاقی هستند و می گویند نباید اجازه این رخداد را داد. عده ای هم در این میان می گویند که هرگز تکینگی رخ نخواهد داد. چون هوشی نمی تواند به فراتر از هوش انسان برسد. اگرچه موافقان معتقدند وقوع آن به بهبود وضعیت جهان کمک خواهد کرد ولی مخالفان می گویند وقتی هوش مصنوعی فراتر از هوش بشر برود، پایان بشریت خواهد بود. به هر حال، دانشمندان در حال تلاش برای پیش‌بینی زمان وقوع تکینگی با کمک شواهد بیولوژیکی و حتی پیش بینی اتفاقات قبل و پس از تکنیگی هستند.

سلیمی  با بیان اینکه سوفیا اولین روبوشهروند جهان است گفت: براساس نظر دکتر دیوید هانسون؛ سازنده سوفیا، ربات‌ها از سال ۲۰۴۵ به حق رأی دسترسی خواهند داشت. کما اینکه سوفیا نیز اکنون دارای حقوق شهروندی است.

او در ادامه گفت: باید دید که کدام آینده؛ آینده تسلط ماشین‌ها بر انسان‌ها و یا تسلط انسان‌ها بر ماشین‌ها، آینده زندگی خانوادگی، شخصی، کاری و…. در انتظارمان است و بر همین اساس حضار و مخاطبان را به تفکر در این خصوص دعوت می کنم.

او به قوانین سه گانه روبات ها  اشاره کرد و گفت: آیزاک آسیموف؛ نویسنده آمریکایی-روسی در سال۱۹۵۰ قوانین سه گانه ای را برای ربات ها مطرح کرد. از جمله اینکه ؛ ۱-یک روبات نباید با انجام دادن یا ندادن عملی باعث آسیب رسیدن به انسان بشود.۲- یک روبات تا زمانی که قانون اول نقض نشود باید از تمام دستور انسان ها پیروی کند ۳- تا زمانی که دو قانون فوق نقض نشوند، روبات باید برای حفظ وجود خویش تلاش کند.

سلیمی ادامه داد: تاکنون دانشمندان، شرکت‌ها و فعالان حوزه هوش مصنوعی تلاش کرده اند تا به این قوانین پایبند بمانند ولی آیا این قوانین قابلیت اجرا خواهند داشت یا نقض خواهند شد؟

این مدرس ارتباطات با بیان اینکه تلاش شده تا از هوش مصنوعی در حوزه روزنامه نگاری و رسانه نیز استفاده شود، گفت: تنظیم اخبار به یاری برخی الگوریتم‌ها و در قالب‌های مشخص توسط ربات‌ها، کمک به خبرنگاران در تهیه خبرهای تکراری و نشان دادن آمار و ارقام، تهیه گزارش و مصاحبه های خبری، نوشتن مقاله های کوتاه، نوشتن خبرهای فوری، ارائه گزارش‌های زنده خبری، بهره گیری از گویندگان خبر و… از جمله تلاش های اولیه در این حوزه بوده است.

خبرنگاران رباتیک دستیاران دیجیتالی روزنامه نگاران خواهند بود

سلیمی به برشمردن مزایای بهره گیری از هوش مصنوعی و ربات خبرنگاران در حوزه رسانه پرداخت و گفت: یکی از این مزیت ها نتیجه هرچه هوشمندتر شدن ربات‌های خبرنگار، اعتماد بیشتر مخاطبان به آن‌ها و جذب مخاطبان بیشتر به سمت رسانه ها است. مزیت های بعدی شامل؛ تنظیم گزارش‌ها و خبرهای دقیق تر در زمانی بسیار کوتاه، عدم نیاز به ویرایش اخبار و گزارش‌هایی که توسط خبرنگار رباتیک صورت می گیرد، خستگی ناپذیربودن و عدم داشتن خطاهای انسانی، ارائه گزارش دقیق از سود و زیان مالی و تجاری و… با خطای کم، رها کردن برخی امور معمولی و یافتن وقت آزاد برای پرداختن به انجام کارهای  چالش‌برانگیز و هوشمندانه‌تر  و پوشش خبری اخبار فوری و بحرانی (مانند زلزله و…)، پوشش اخبار فوری در زمان‌های شیفیت، تعطیلات و… ، پوشش خبری و تصویری حوادث در مناطق پرخطر و پر ریسک از مزایای بهره گیری از هوش مصنوعی و ربات خبرنگاران است.

این مدرس ارتباطات همچنین در ادامه افزود: خبرنگاران رباتیک با تهیه پیش نویس‌هایی از گزارش‌های خبری دستیاران دیجیتالی روزنامه نگاران خواهند بود، تصاویر گرافیکی و صفحات واقعی، تأثیر هوش مصنوعی روی همه بخش‌های زنجیره ارزشی رسانه، کمک به خلاقیت و کنجکاوی انسان و تولید محتوای خلاقانه تر، کمک به شخصی سازی تجربه مخاطبان رسانه ای، کمک به استخراج داده های بزرگ از فیلم‌ها، تصاویر، احساسات و…  از دیگر مزایای بهره گیری از هوش مصنوعی و ربات خبرنگاران است.

او در ادامه به چالش‌های هوش مصنوعی و ربات خبرنگاران اشاره کرد و گفت: یکی از این چالش ها پوشش قالب‌های محدود توسط  خبرنگاران رباتیک است و دیگری عاجز بودن ربات‌ها در ارائه نگارش‌های قدرتمندی است که با در هم ریختن روش‌های سنتی نوشتن اخبار و گزارش‌ها حاصل می شوند، عدم روزنامه‌نگاری بی‌طرفانه (ربات‌ها می‌توانند تعصب و جانبداری را حتی راحت‌تر از انسان‌ها گسترش دهند)، عدم محدودیت‌های اخلاقی در ربات‌ها (مانند انتشار مطالب نژادپرستانه)، نگرانی‌هایی است که هوش مصنوعی در حوزه حریم خصوصی و اطلاعات محرمانه سازمانی ایجاد می کند، چالش‌های حقوقی  برای خبرنگاران رباتیک انسان نما و ابهامات و چگونگی و نحوه بهره مندی از حقوق مختلف، چالش حریم خصوصی، تولید و اشاعه اخبار جعلی و دیپ فیک‌ها و… از دیگر چالش های هوش مصنوعی و ربات خبرنگاران است.

از تحولات حوزه گرافیک می توان به حرکت آن به سمت تعاملی تر شدن اشاره کرد

او به جمله ای از لادیمیر در خصوص اهمیت هوش مصنوعی اشاره کرد و گفت:  پوتین معتقد است «هرکس که رهبر این بخش باشد رهبر کل جهان خواهد شد». با ترکیب هوش مصنوعی بی سی آی (رابط های کامپیوتر و مغز)، انواع واقعیت‌ها، هولوگرافی و… باید در انتظار تحولات هیبریدی و قالب‌های جدیدی از تصاویر بود.

سلیمی تاکید کرد: از تحولات حوزه گرافیک در آینده می توان به حرکت آن به سمت تعاملی تر شدن و شخصی سازی شدن اشاره کرد که این اتفاق در عمده رسانه های بصری مشهود است.

هوش مصنوعی و ایجاد فرصت‌های جدیدی برای افراد متخصص و مسلط به حوزه تصویر

این مدرس ارتباطات به بیان ویژگی‌های آثار بصری آتی پرداخت و توضیح داد: سهولت، تنوع ، سرعت، همگرایی تکنولوژیکی، تعدد، خلاقیت و ابتکار و نوآوری، خلق آثار پر ریسک از جنبه‌های مختلف و سختی تشخیص جعل از واقعیت ویژگی خای آثار بصری آتی هستند. حتی به مدد واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و… می‌توان منتظر قالب‌های نوین و ترکیبی محتوای بصری و خلق و شکل‌گیری سبک‌های جدید هنری در آثار بصری آتی  بود.

سلیمی تاکید کرد: هوش مصنوعی،  فرصت‌های جدیدی برای افراد متخصص و مسلط به حوزه تصویر و در واقع کسانی که خط‌مشی‌ها و راهبردها و تدوین قواعد و قوانین و طراحی سیستم‌ها را در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار به عهده‌ دارند، ایجاد خواهد کرد.  به زبان دیگر، نیاز به افرادی خواهند بود که بتوانند اثربخش‌ترین طرح‌ها را انتخاب کنند و بتوانند به مدد هوش مصنوعی و مهارت و تخصص‌های خود به ارتقای برند کمک کنند.

سلیمی در ادامه به نقش و تأثیر هوش مصنوعی در حوزه بازی‌ها اشاره کرد و گفت: به یاری هوش مصنوعی بازی ها شخصی‌سازی، منحصربه‌فرد، پیش‌بینی‌ناپذیر و جذاب تر شده اند. هوش مصنوعی با واقعی و طبیعی جلوه دادن محیط، چهره‌ها، حرکات، رفتارها، صداها، افزایش تعاملات بازی و بازیکنان و مواردی از این قبیل کمک زیادی به حوزه بازی‌ها کرده است.

هوش مصنوعی به تولید اخبار جعلی و امکان شناخت آن کمک می کند

این استاد ارتباطات به برگزاری میزگردهای رسانه ای به یاری هولوگرافی اشاره کرد و گفت: می توان از طریق توسعه حضور از راه دور هولوگرافیک (Holographic Telepresence) جلسات، همایش‌ها، میزگردهای رسانه ای، کلاس‌های درس و… برگزار کرد و از آن در حوزه انجام حرکتی جمعی همچون اعتراضات و تظاهرات و … بهره برد.

سلیمی در ادامه به بیان چالش ها و مزایای هوش مصنوعی در نگاه کلان پرداخت و گفت: هوش مصنوعی به تولید اخبار جعلی و امکان شناخت آن کمک می کند، سبب تعاملی شدن بازی هایی همچون «بازی مریم» و در عین حال ورود و نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران و حتی زندگی روزمره آن‌ها می شود.

این استاد ارتباطات ادامه داد: شکل گیری قالب‌های جدید بصری به یاری تحولات تکنولوژیکی، کم شدن فاصله بین تصویر و تصور، کم شدن فاصله بین دنیای واقعی و مجازی و ترکیب آن‌ها، کمک ماشین ها و هوش مصنوعی به شکل گیری، تنوع و تعدد تصاویر، حرکت به سمت چندرسانه ای شدن و یاری حواس به حس بینایی، حرکت به سمت شخصی سازی، انعطاف و خلاقیت بیشتر رسانه های تصویری از تحولات قابل پیش بینی برای رسانه های بصری است. ارمغان پیوند هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های نوین، ایجاد تحولات اساسی هیبریدی (ترکیبی) در آینده رسانه های بصری است.

ضرورت شناسایی مزایا و معایب هوش مصنوعی در آینده 

سلیمی تاکید کرد: لازم است تا مزایا، معایب، تهدیدها و فرصت‌های هوش مصنوعی و آینده آن شناسایی شود و از فرصت هایی که در اختیارمان قرار می دهد بهره برد. از طرفی باید کلیه پژوهشگاه‌ ها، اندیشکده ها و مراکز اندیشه ورزی به دنبال یافتن راهکارهایی برای چالش های هوش مصنوعی باشند.

او ادامه داد: ارتقای سوادهای نوین عموم به ویژه فعالان حوزه رسانه، آشنایی دهی عمومی به ویژه کودکان و نوجوان با تحولات حوزه آتی از جمله در حوزه هوش مصنوعی، ساخت برنامه های تلویزیونی در سطوح مختلف و تولید محتوای رسانه ای در حوزه فناوری‌های نوین، برگزاری دوره های آموزش حضوری و غیرحضوری در این زمینه، ایجاد و توسعه خانه های بازی رباتیک، عرضه کتاب‌هایی در این قالب، امکان بازدید مدارس از خانه های بازی‌های رباتیک، ورود مباحث فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی به دروس ولو در حد اختیاری، حمایت پایان نامه ای از این حوزه توسط سازمان‌های مختلف و مرتبط، ارتقای سوادها به جای ایجاد هراس انگیزی و… از موارد دیگری هستند که باید مورد توجه قرار گرفت.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here