زمان انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۴ | کد خبر : 485628 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه راه حل جویانه«اعتماد» به مساله کودک همسری/ گزارش میدانی«ایران» از گمانه زنی هایی درباره ارتباط مالی برخی پزشکان با آزمایشگاه ها/ سوال قابل تامل«آفتاب یزد» از میزان سهم ایران در بازار سوریه

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته انتشار ویدئویی از عقد موقت یک کودک ده ساله با پسری ۲۸ ساله در استان کهگیلویه و بویراحمد با واکنش های زیادی روبرو شد و همین واکنش ها باعث باطل شدن عقد موقت که طبق رسومات محلی و عشیره ای انجام شده بود، گردید. بسیاری از روزنامه این خبر را به صفحه یک خود آوردند. یکی از پوشش های خوب این خبر مربوط به روزنامه اعتماد است که در تیتر خوب و کوتاهی عنوان کرد:«کودک و همسر». اعتماد در ابتدای گزارش نگاهی به جزئیات این عقد تا باطل شدن آن داشته و در ادامه به انعکاس واکنش های روانشناسان و برخی کارشناسان پرداخته است. در بخشی از این گزارش، اعتماد این سوال مهم را مطرح می کند که اما اگر قانون بدون اما و اگر راه را بر کودک‌همسری می‌بست آیا لازم بود که سر این دو راهی اخلاق و عمل قرار بگیرد؟ فریده اولادقباد، رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به «اعتماد» می‌گوید که این فراکسیون همچنان در پی به ثمر نشاندن موضوع ممنوعیت کودک‌همسری است: «دو ماهی هست که مجدد نامه داده‌ایم به هیات رییسه مجلس تا طرح ردشده کودک‌همسری را مجددا در دستور کار قرار بدهند. هنوز ناامید نشده‌ایم و آن را پیگیری می‌کنیم.» بعد صحبت از نیاز به آموزش‌های عمومی می‌کند و لزوم ورود صداوسیما برای تغییر فرهنگ. اما وقتی طرح مجلس برای مقابله با کودک‌همسری رد می‌شود به این معنا نیست که این موضوع حمایت لازم را در سطوح کلان ندارد. اولادقباد با بله و خیر پاسخ این پرسش را نمی‌دهد به جای آن سعی می‌کند موضوع را این‌گونه توضیح دهد: «کودک اسمش با خودش هست! کودک یعنی انسانی که احتیاج به جامعه‌پذیری و آموزش و مهارت‌های زندگی دارد. مسوولان این بچه‌ها را مثل فرزندان خودشان ببینند. فکر کنند آیا حاضرند دختر ۹ ساله خودشان به عقد یک نفر درآید؟ آیا بچه‌شان از نظر پزشکی، آموزشی، تربیتی و روحی می‌تواند این نقش را بر عهده بگیرد؟»

«قرارداد نانوشته یا نبود استانداردهای لازم؟» گزارش میدانی عالی روزنامه ایران درباره این مسأله است که چرا برخی از پزشکان، آزمایشگاه های خاص را به بیماران خود تجویز می کنند. گزارش گر با مراجعه به چندین آزمایشگاه در شهر تهران و سوال از مراجعه کنندگان به دنبال پاسخ پرسش خود است. اما با جواب های متفاوتی روبرو می شود چرا که برخی از بیماران می گویند مطمئن هستیم این پزشک با فلان آزمایشگاه قرارداد نانوشته و ارتباط مالی دارد برای همین مدام اصرار به رفتن فلان آزمایشگاه خاص را دارد. در حالیکه برخی از بیماران چنین اعتقادی ندارند و می گویند چون نتایج فلان آزمایشگاه معتبر است، پزشک شان پیشنهاد آن آزمایشگاه خاص را می دهد. نویسنده به صحبت های این بیماران اکتفا نمی کند و سراغ انجمن متخصصان داخلی کشور هم می رود. هر چند آن ها هم پاسخ های صریحی به این سوال نمی دهند ولی توضیح می دهند اگر پزشکی بیمار را به آزمایشگاه خاصی بفرستد و در واقع به صورت پورسانتی با آن مرکز همکاری نماید، مرتکب جرم شده و اگر شکایتی به تایید مراجع قانونی برسد، پزشک در دادگاه های جرایم پزشکی محاکمه خواهد شد. نویسنده در پایان گزارش خود می نویسد:«با وجود این هنوز پاسخ محکم و قانع‌کننده‌ای به این سؤال داده نشده است که چرا برخی از پزشکان اصرار دارند بیماران به فلان آزمایشگاه یا مرکز تصویربرداری مراجعه کنند و در نهایت بیماران چگونه می‌توانند چنین تخلفاتی را بدون اینکه صدمه‌ای به آنها وارد شود، گزارش کنند؟»

روزنامه آفتاب یزد موضوع مهمی را به تیتر یک خود آورد و در تیتری سوالی نوشت: «سهم ایران از بازار سوریه چقدر است؟» و در رو تیتر به سهم خواهی کشورهای منطقه برای گسترش روابط تجاری با دمشق پس از جنگ داعش اشاره کرد. روزنامه توضیح داد که «سوریه پس از خروج داعش نیازمند سازندگی است. با توجه به رابطه نزدیک ایران با این کشور و حمایتهای ما از سوریه در دوران جنگ سخت این کشور با داعش، بازار آن می‌تواند محملی برای سرمایه‌گذاری ایران باشد. ساخت و ساز در این کشور پس از تخریبهای داعش و ایجاد رابطه تجاری و اقتصادی مستحکم می‌تواند نیاز هر دو کشور را تامین کند. ایران نیازمند بازار تجاری جدید است و سوریه نیازمند سازندگی و این وجه مشترک می‌تواند زمینه ساز گسترش روابط تجاری میان دو کشور شود.» آفتاب یزد علاوه بر اینکه اعلام کرد «آمارها نشان می‌دهد سهم ایران از بازار سوریه تنها سه درصد است. ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور می‌گوید می‌توان این سهم را افزایش داد.»، به سهم کشورهای منطقه از بازار سوریه پرداخت.

«سیم کارت های ویژه برای خلافکارها!» سوژه جنجالی روزنامه شهروند است و در رو تیتر تاکید کرد که در بازار تهران خطوط اعتباری موبایل با عنوان «بی هویت» خرید و فروش می شود. روزنامه ضمن اشاره به این مسئله که عده ای کارت ملی معتادان و سایر شهروندان را اجاره می کنند و با آن سیم کارت می خرند، تاکید کرد که تمام تبعات سوء استفاده از این سیم کارت ها متوجه مالک سیم کارت خواهد بود. به همین دلیل خلافکارها، مشتریان پروپاقرص خرید این سیم کارت ها هستند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here