زمان انتشار : ۱۲ شهریور ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۹ | کد خبر : 485576 |

ویترین روزنامه ها/ طرح جالب«هفت صبح» برای نخبه دستفروش/ خوانش سخت تیتر یک«خراسان»/ نگاه خوب «همشهری» به وضعیت نوزادان کار در شهر «تهران»

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «مصائب روحانی» از تیترهای خوب و کوتاه امروز روزنامه سازندگی است و  صفحه یک امروز خود را به این موضوع اختصاص داد که آیا رئیس جمهور از دیپلماسی عقب نشینی کرده است؟ سوژه ای که این روزها به شدت افکار عمومی با شائبه های زیادی درباره آن روبروست و نیاز است تا رسانه های رسمی با مطرح کردن دلایل محکم و مستدل به آن پاسخگو باشند. نویسنده در بخشی از گزارش نوشت:«دکتر روحانی نمی داند با کدام آمریکا باید سخن بگوید و نمی تواند با ترامپ که هر روز به لباس یکی از مشاورانش درمی آید، اعتماد کند. دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دولت و حاکمیت یکپارچه هنوز تصمیمی برای مذاکره مستقیم با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ندارد. در این تردید نسبت به ترامپ هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا حاکمیت متفق القول هستند نه از آن رو که با اصل مذاکره مخالف هستند بلکه بدان جهت که هدف نهایی و اعتبار فردی دونالد ترامپ برای آنان مجهول است. حسن روحانی چون نه چپ است نه راست، هم از راست ناسزا می شنود هم از چپ بی وفایی می بیند.»

دو روز پیش صدا و سیما با یک دستفروش مترو مصاحبه کرد که در جریان این گفتگو این فرد اذعان کرد که شاگرد اول کنکور ارشد اقتصاد سال ۹۷ است و در حال حاضر در یکی از دانشگاه های خوب دولتی در حال تحصیل می باشد. او می گوید که از دستفروشی به ازای ۶ تا ۸ ساعت کار، روزانه ۱۰۰ هزار تومان خالص درآمد دارد. روزنامه هفت صبح عکس یک خود را به طرح بسیار جالبی از این دستفروش درس خوان اختصاص داد و در تیتر خوبی هم عنوان کرد:«داستان دستفروشی یک نخبه» فارغ از محتوای گزارش، پرداختن به سوژه هایی که به نوعی برای مخاطب دارای ارزش خبری شگفتی باشد، قابل تحسین و خواندنی است.

روزنامه خراسان امروز سراغ سوژه مهمی رفت و با تهیه گزارش میدانی از افزایش ۱۰۰ درصدی کرایه اسنپ و تپسی شهر مشهد در تیتری که روان خوانده نمی شود، نوشت:«سرگردنه بگیری تاکسی های اینترنتی» با توجه به اهمیت موضوع و مشاهدات عینی خبرنگار، روزنامه می توانست از افزایش این کرایه ها در تیتر بنویسد که برای مخاطب جذابیت داشته باشد و روان تر خوانده شود.

رسالت سوژه روز و مهمی را به صفحه اول آورد. این روزنامه به بررسی افزایش قیمت نوشت افزار در آستانه بازگشایی مدارس پرداخت. مسئله ای که هر سال با نزدیک شدن مهر ماه و زیاد شدن تقاضا برای نوشت افزار، قیمت ها چند برابر می شود و خانواده ها را در تنگنا قرار می دهد. رسالت سعی کرد در تیتر این گزارش پیام خود را به مخاطب برساند و از «خط قرمز روی لوازم التحریر» نوشت که معنای آن با انتخاب رنگ کلمات در تیتر هماهنگی خوبی دارد. جهان بخش بهزادی دبیر سابق انجمن تولید کنندگان لوازم التحریر یکی از کارشناسانی بود که در گفتگو با این روزنامه هشدار داد: «سه برابر شدن قیمت لوازم التحریر دامن خانواده ها را گرفته است.»

«نوزادان خاموش کار» تیتر عکس یک همشهری است که نسبت به سایر تیترهای روزنامه بیشتر جلب توجه می کند. در بخشی از متن به این امر اشاره شده که همشهری درصدد تهیه گزارش میدانی از نوزادان کار در چهارراه های شهر برآمده است که این نوزادان بین متکدیان در طول روز دست به دست و حتی اجاره داده می شوند. گزارش با توصیفی غم انگیز از فضای مورد اشاره شروع شده است. در ابتدای گزارش چنین آمده است: «در میان هیاهوی خیابان خواب است. از گردن به پایین مچاله بسته شده در یک چادر گُلگُلی چرک مرده، سر گرد و کوچکش مثال به صلیب کشیده ها، افتاده روی شانه اش. ماشین‌ها پشت چراغ قرمز می غرند. آفتاب شهریور در میان موتورهای روشن جهنمی به پا کرده، بوی سرب از نوک بینی تا ته حنجره را کباب می کند. در میان این جهنم هنوز خواب است. با دهان کوچک و بازش، با صورت آفتاب سوخته و معصوم اش، با گونه های گوشتالو و با مزه اش، ساعت ها محو او هستم.»  در این گزارش به نکته ای دیگر اشاره شده است و آن اینکه علاوه بر کودکان کار، ماجرا به نوزادان هم رسیده  و این نقطه قوت گزارش است. نوزادانی که در معصومیتشان غرق جهنمی از مشکلات شده و خواهند شد. در گزارش بارها توصیفاتی از نوزاد شده که نه تنها غم انگیز، بلکه از حال جهنمی و آینده نامعلوم حکایت دارد. تکرار چندین باره واژه خواب از یکسو می تواند بدین معنا باشد که نوزاد معصوم در میان هیاهو ها به خوابی عمیق فرو رفته که نمی داند در آینده ای نه چندان دور قرار است زندگی اش چگونه رقم بخورد. اما از سوی دیگر این تکرارِ خواب، هشداری است به مسئولین کشور و ارگان های مربوطه که حداقل از خواب خوششان بیدار شوند و نگذارند کار و به مراتب تبعات آن سرایت کند و جلوی آن گرفته شود.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here